r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Novell chroni Linuksa

Strona główna Aktualności

Firma Novell przygotowała nowe narzędzie służące zabezpieczaniu komputerów pracujących pod kontrolą systemu Linux. Aplikacja AppArmor umożliwia administratorowi dostosowywanie uprawnień, z jakimi pracują uruchamiane przez użytkownika programy. Dzięki temu, nawet w przypadku błędu w którymś z nich, system pozostanie bezpieczny.

Program pozwala na tworzenie profilów, według których będą przyznawane pracującym programom prawa do poszczególnych komponentów systemu. Pracuje on w trybie MAC (Mandatory Access Control - obowiązkowa kontrola dostępu), co oznacza, że każdy program pracuje ze ściśle określonym zestawem praw przydzielonych przez system, a nie przez użytkownika. Sprawia to, że w przypadku włamania, atakującemu dużo trudniej będzie wykorzystać błędy w aplikacjach użytkownika.

Całość jest ściśle zintegrowana z dystrybucją SUSE, ale prawdopodobnie aplikację będzie można instalować także na innych systemach. 19 stycznia pakiet zostanie dołączony do darmowej dystrybucji openSUSE.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.