Nowy menedżer skórek Substratum zmieni wygląd Androida 8.0 nawet bez roota

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Wraz z upowszechnieniem się Androida 8.0 może dojść do sytuacji, w której tzw. Zwykły Użytkownik w ogóle nie będzie już potrzebował uprawnień roota. Praca deweloperów silnika Substratum pozwoliła na wprowadzenie ogólnosystemowego wsparcia dla graficznych stylów interfejs bez potrzeby posiadania roota na każdym urządzeniu z najnowszym Androidem.

Po upadku Cyanogenmod Theme Engine, Substratum jest dziś jedynym liczącym się rozwiązaniem pozwalającym na ogólnosystemową zmianę wyglądu Androida – i na wielu urządzeniach pozwalającym zrobić to już dziś bez uprawnień roota dzięki wprowadzaniu wsparcia na poziomie tzw. Custom ROM-ów, zmodyfikowanych obrazów firmware. Wciąż jednak to rozwiązanie dla doświadczonych użytkowników, nie bojących się zmieniać systemowego oprogramowania. Ci wszyscy, dla których przygoda z Androidem zaczyna się i kończy na pobieraniu i instalowaniu aplikacji z Google Play pozostali skazani na wymęczone wzornictwo Google’a lub producenta nakładki w ich smartfonie.

Droga do większej swobody dla wszystkich użytkowników Androida otworzyła się wraz z wydaniem wersji 6.0 Marshmallow. Trafił do niej stworzony przez Sony silnik Runtime Resource Overlay (RRO), wykorzystywany wcześniej tylko na smartfonach Xperia. Od tego czasu niezależni deweloperzy wyczekiwali na przygotowanie przez Google zestawu interfejsów dla RRO, które mogłyby być wykorzystane zarówno do konfigurowania systemu, jak i w aplikacjach firm trzecich. Niestety Android 7.0 Nougat nic w tej dziedzinie istotnego nie przyniósł.

Tymczasem Sony nie przestawało pracować nad swoim silnikiem, tworząc na podstawie RRO silnik Overlay Manager Service (OMS) – dziś wykorzystywany właśnie przez Substratum. OMS zostało przyjęte do kodu Android Open Source Project w wersji 7.1 i zyskało szybko popularność wśród użytkowników Custom ROM-ów. Nic dziwnego, pięknych skórek do Substratum są setki, dzięki czemu można w pełni dostosować styl interfejsu do swoich upodobań.

Gdy Google wydało pierwsze deweloperskie kompilacje Androida 8.0, deweloperzy Substratum szybko przystąpili do przenoszenia swojego silnika na nową wersję systemu. Praca była łatwiejsza niż wcześniej, w środku czekało na nich kompletne wsparcie dla Overlay Manager Service. Oznaczało to, że wystarczy dodać mechanizm instalacji skórek, a taka skórka ruszy na Androidzie 8.0 bez jakichkolwiek zmian w ROM-ie. Pozostawał tylko jeden problem – ten mechanizm instalacji skórek wymaga uprawnień roota. Przynajmniej tak uważano, więc póki co prace nad skórkami bez roota wstrzymano.

Za kwestię tę wzieli się jednak deweloperzy XDA, odkrywając coś bardzo interesującego: Android 8.0 posiada specjalne polecenia powłoki, dostępne przez Android Debug Bridge, do zarządzania nakładkami na system. Sądzono, że niczego to nie zmienia w kwestii roota, gdyż pliki skórki muszą zostać wgrane do niedostępnego dla użytkownika katalogu system/vendor/overlay – jednak znaleziono na to sposób. Sięgnięto po metodę opracowaną przez deweloperów Helium – popularnej aplikacji do kopii zapasowych, która radzi sobie właśnie bez roota.

Stworzyli oni skrypt, który jest w stanie podwyższyć uprawnienia aplikacji uruchomionej na urządzeniu do poziomu uprawnień powłoki ADB – a więc w tym konkretnym wypadku można wykorzystać to do zainstalowania plików do katalogu normalnie dla aplikacji niedostępnego. Stworzenie działającego bez roota menedżera skórek Substratum na Androida 8.0 zajęło raptem kilka godzin. Do jego uruchomienia potrzebne jest odpalenie na komputerze prostej, lekkiej aplikacji (albo wydanie poleceń przez powłokę ADB dla bardziej wtajemniczonych), a później menedżer będzie w stanie instalować skórki i w pełni nimi zarządzać – przynajmniej do restartu Androida (wiążącego się z utratą uprawnień). Po restarcie skórki jednak oczywiście pozostają, można je też zmieniać z poziomu opcji deweloperskich w systemowych Ustawieniach.

Deweloperzy XDA obiecują wydanie pierwszej wersji bezrootowego menedżera Substratum dla Androida 8.0 w ciągu najbliższego tygodnia. Będzie to płatna aplikacja, podobno w cenie adekwatnej do wartości tego, co otrzymujemy. Oczywiście wersje Substratum wymagające roota wciąż będą darmowe. Zarobione pieniądze pomogą opłacić koszty rozwoju projektu.

Co za te pieniądze? Właściciele urządzeń z „nieruszanym” Androidem 8.0 będą mogli:

  • zmieniać wygląd i umiejscowienie wszystkich elementów interfejsu Androida i systemowych aplikacji,
  • zmieniać wygląd większości aplikacji pozasystemowych,
  • zmieniać fonty wykorzystywane przez aplikacje pozasystemowe,
  • zmieniać wygląd widżetów pulpitu i ikon.

Więcej informacji na temat tego przełomu znajdziecie na łamach XDA-Developers. Użytkownicy iPhone’ów pewnie i tak powiedzą, że styl opracowany przez Apple jest najpiękniejszy, pozostałych jednak zapraszamy do zapoznania się z listą skórek Substratum dostępnych w Google Play, oraz prezentacją poświęconą możliwościom personalizacji wyglądu interfejsu Androida.

© dobreprogramy