Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

OCS NG + GLPI = duet idealny?

To mój pierwszy wpis na blogu, więc z góry przepraszam za wszystkie błędy i niedociągnięcia obiecując poprawę w ogniu konstruktywnej krytyki.
Długo (bo około 3 lat) zastanawiałem się nad treścią, inaugurującego mój blog, wpisu. Ostatecznie pomyślałem o systemach, które jednocześnie bardzo pomagają mi w pracy i którym czasu poświęcam zdecydowanie za mało.
Żyjemy w czasach kiedy elektronika użytkowa staje się coraz powszechniejsza, komputery są na niemal każdym stanowisku w niemal każdej firmie. Lokalizacji, użytkowników, peryferii, oprogramowania i wszystkich tematów związanych z tym sprzętem nie sposób spamiętać.

Chyba każdemu kto ma do czynienia z większą ilością różnorodnego sprzętu komputerowego zdarza się zapomnieć ile sztuk tego było, kto jest aktualnym użytkownikiem, kiedy kończy się gwarancja, czy jaki jest status aktualnie przeprowadzanej naprawy.
Istnieją pewnie dziesiątki, jak nie setki, sposobów na próby opanowania tych informacji, od poczciwego notatnika poczynając, przez rozmaite arkusze kalkulacyjne (pewnie dość popularne, bo sam od nich zaczynałem), po komercyjne systemy „wszystowiedzące”.
Ja, z potrzeby (bo możliwości arkuszy szybko się kończą) oraz konieczności (bo budżet wynosił tyle co w przeważającej części wdrożeń, czyli 0zł) zainteresowałem się wolnym oprogramowaniem – tytułowym duetem.

OCS NG – zbieramy dane

To oprogramowanie działające w architekturze, nazwijmy ją, agent – serwer.
Agenci dostępni są na dość szeroką gamę systemów operacyjnych (Windows, Linux/BSD/AIX/Solaris/MacOS X/HPUX, MAC OS X, Android oraz Windows Mobile). Ich instalację można przeprowadzić ręcznie, bądź też automatycznie (np. poprzez AD). Wysyłają oni systematycznie sporą dawkę informacji o maszynach, na których się znajdują, do zdefiniowanego w trakcie instalacji serwera.
Serwer z kolei, to z punktu widzenia użytkownika, baza danych w MySQLu z Webowym interfejsem.
Dzięki temu oprogramowanie (serwer) działa zarówno na systemach operacyjnych z rodziny Windows, jaki i Linux. Na stronach projektu są też do pobrania maszyny wirtualne Linuxa (CentOS, Debian, Ubuntu), które świetnie nadają się do rozpoczęcia testów i przygody z tym oprogramowaniem.
Zadaniem OCSa jest zbieranie informacji, a nie ich gromadzenie i przechowywanie, konfiguruje się tu raczej niewiele, po pewnym czasie można niemal zapomnieć, że to oprogramowanie działa gdzieś w tle.
Pod adresem istnieje możliwość zalogowania się do demonstracyjnej wersji systemu, z której pochodzą poniższe screeny:

GLPI – czas na porządki

Również wolne oprogramowanie, które na podstawie danych zaimportowanych z OCS NG oraz informacji wprowadzonych przez użytkownika, porządkuje i systematyzuje wszystko czego możemy potrzebować, a pewnie i o wiele więcej.
Ażeby zaimportowane dane ułożyły się w logiczną strukturę, na pewno ręcznego uzupełnienia w systemie wymagać będą informacje dotyczące lokalizacji sprzętu, struktury organizacji i identyfikujące użytkowników, chyba, że część z tych informacji wprowadzimy do GLPI poprzez integrację z LDAP – jednak ja tego nie praktykowałem i tego procesu na razie nie planuję opisywać.
Aktualnie u siebie zainstalowaną mam ostatnią stabilną wersję 0.83.8, natomiast do pobrania i testowania pod adresem jest już wersja 0.84 RC2 (chociaż wiele błędów już nie zostało), która, z tego co widzę, wprowadza dość istotne zmiany w samym interfejsie oraz sposobie połączenia z OCS. Natomiast sama filozofia działania systemu raczej nie ulegnie szybko zmianie. System dostosowany jest do obsługi każdej wielkości organizacji, a niektóre liczby opisujące skalę wdrożeń są naprawdę imponujące.

Ciekaw jestem czy tematyka Was zainteresowała i czekam na odzew w komentarzach.
Sam instalację przeprowadzałem dość dawno temu, ale jeśli chcecie odświeżę sobie ten proces i przećwiczymy go w kolejnym wpisie lub, może lepiej, stworzymy jakąś przykładową organizację w GLPI oraz reguły przypisujące maszynom importowanym z OCS, jej oddziały oraz lokalizacje. Może powstaną kolejne wpisy na ten temat, a może wolicie dyskusję na forum i ten sposób wymiany doświadczeń??
Nie chciałbym być również źle zrozumiany, nie jestem żadnym expertem od tych systemów, po prostu użytkownikiem, który chciał się podzielić dotychczasowymi doświadczeniami z użytkowania.

 

oprogramowanie porady serwery

Komentarze

0 nowych
OtherCoder   5 #1 14.06.2013 01:00

Czuję nie dosyt...

ziggurad   13 #2 14.06.2013 07:47

Temat fajny ale mógł zostać bardziej rozwinięty ;-)

Jakie informacje można zbierać?

N4R   3 #3 14.06.2013 07:50

W poprzedniej pracy korzystaliśmy z tego narzędzia, tylko nie ja byłem za nie odpowiedzialny, także za bardzo się z tym nie zapoznałem. Na pewno warto jeszcze o tym napisać: jak to na prawdę wykorzystujesz i może porównanie do domeny, w sensie kiedy warto dodatkowo stosować OCS i jakim jest to uzupełnieniem do typowej domeny AD.

N4R   3 #4 14.06.2013 07:55

Jeszcze jakbyś napisał czy można prowadzić inwentaryzacje sprzętu i co z np. drukarkami? Można dodatkowe obiekty wprowadzać do systemu i wiązać je z danym PC?

Axles   18 #5 14.06.2013 09:23

Gratulacje pierwszego wpisu na blogu i mam nadzieję, że nie ostatniego bo te systemy które zacząłeś opisywać zaciekawiły mnie zwłaszcza, że z tego co doczytałem są to darmowe rozwiązania.

maciekdem   7 #6 14.06.2013 09:51

:@Axles
Też chciałbym żeby było tego więcej, postaram się opisać to co was interesuje.

@reszta
Zalogujcie się do wersji demonstracyjnych, zobaczcie jaki ogrom informacji może być zbierany. Opiszę wszystko o co prosicie, ale wykażcie też trochę inicjatywy...

Nie będę się rozpisywał o AD, bo aktualnie jestem dopiero w trakcie jej wdrożenia, ale postaram się opisać możliwie dokładnie GLPI, będzie porównanie.

maciekdem   7 #7 14.06.2013 10:05

Oba systemy są wolnym oprogramowaniem i pozwalają na naprawdę wiele, ale nie liczcie na komercyjny suport, liczcie najbardziej na siebie ;)

Autor edytował komentarz.
  #8 14.06.2013 12:18

Temat fajny (pracuję na tym duecie od 3 lat), ale jednak trochę za mało opisany. OCS zbiera dane ale w nim też można wiele rzeczy zrobić: grupowanie oprogramowania, zarządzanie sieciami i usługami, dystrybucja i instalacja oprogramowania, raporty, itp.. GLPI jest do zarządzania wszelakim sprzętem i nic nie stoi na przeszkodzie aby założyć sobie grupę "biurka" i nimi też zarządzać. Moja propozycja: pisz na swoich przykładach konkretnego użycia.

Qoo   7 #9 14.06.2013 15:37

@N4R "Można dodatkowe obiekty wprowadzać do systemu i wiązać je z danym PC?"
Można
Komputery, monitory, drukarki (można łączyć, co ułatwia zmianę lokalizacji całego zestawu), sprzęt sieciowy, inne peryferia,zarządzanie materiałami eksploatacyjnymi, spis oprogramowania na podstawie danych z ocs (wykaz z każdego kompa), zarządzanie siecią (my to olaliśmy w firmie), dane finansowe sprzętu (można nawet skany dołączać), wsparcie dla użytkowników (zgłoszenia, powiązane ze sprzętem lub oprogramowaniem), zarządzanie projektami (trzeba doinstalować wtyczkę), możliwy prosty eksport różnych list do csv/pdf, duża możliwość zarządzania listami rozwijalnymi. Drobne zgrzyty w przypadku gdy zmienia się adres MAC (np. ktoś się łączy po jakimś iPlus) lub upgrade systemu/sprzętu. Mogą się pojawić zdublowane pozycje w ocs (scalanie i łączenie odpowiednich pozycji importowanych do glpi). No się rozpędziłem deko. Temat nie na 1, ale na 50 wpisów ;)

  #10 15.07.2013 10:04

Link do forum dotyczące GLPI
http://www.goldenline.pl/forum/glpi-ocsinventory/

  #11 25.07.2013 18:53

Szukam chętnych do pomocy przy stronie oraz forum. Z braku czasu temat u mnie leży...
Pracuję na GLPI i OSC parę lat. Narzędzie jest potężne. Dokumentacja po polsku jest licha...
Czekam na odzew...
A pozatym uruchomił ktoś dodatek Cartographie? (Wdrożony i w pełni działający, a najlepiej zintegrowany z telefonią IP)
admin@glpi.pl

  #12 05.09.2013 18:07

Używam od 1.5 roku i dla mnie nie ma lepszego zestawu do inventaryzcji.

  #13 31.01.2014 08:26

Poczytajcie troszkę o Spicework.

  #14 15.04.2014 16:25

Czy ktoś testował połączenie OCS + OTRS, czy trzeba doinstalować OTRS ITMS?

  #15 09.03.2016 10:08

OCS przez ostatnie 2 lata praktycznie przestał się rozwijać...
Z nowymi linuxami są takie cyrki że szkoda gadać..
Szkoda bo był potencjał

  #16 30.08.2016 08:37

@N4R: "odatkowe obiekty wprowadzać do systemu i wiązać je z danym PC?"

w GLPI Można :)