Odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych przez Was pytań o Windows 10

Strona główna Aktualności

O autorze

Następca Windows 7 i Windows 8.1 jest już globalnie dostępny. Co wypada wiedzieć o Windows 10, zanim podejmie się decyzję o jego wyborze? Poniższa lista pytań i odpowiedzi powstała jako kompilacja tematów zbieranych i publikowanych przez nas w ostatnich miesiącach, a które budzą Wasze największe zainteresowanie.

Czy mój sprzęt wystarczy, by uruchomić Windows 10?

Jeśli na waszych komputerach działały poprzednie wersje systemów Windows – 7 lub 8.1, to nie powinno być z tym żadnego problemu. Nowy Windows 10 w teorii ma takie same wymagania sprzętowe jak wcześniejsze wersje „okienek”, ale powinien lepiej gospodarować tym, co otrzyma. Wspierane są wszystkie sterowniki sprzętowe, które były kompatybilne z Windows Vista. W jednym z testów okazało się, że 32-bitowy Windows 10 działa dobrze, lepiej niż Windows 8, na słabiutkim netbooku Acera, z procesorem Atom N450 taktowanym zegarem 1,66 GHz, 1 GB RAM i dyskiem talerzowym 320 GB.

Jak dostać swoje Windows 10 jako aktualizację?

Użytkownicy, którzy jeszcze nie zarezerwowali aktualizacji swoich instalacji Windows 7 i/lub Windows 8.1 wcześniej mogli zrobić to za pomocą instalacji opcjonalnej aktualizacji Windows o numerze KB3035583, gdyż to w niej ukryto cały mechanizm rezerwacji. Po jej zainstalowaniu, należy poczekać na pojawienie się w zasobniku systemowym ikony białego logo Windows. Kliknięcie ikony wyświetla okno, prezentujące w kolejnych slajdach główne nowości Windows 10 oraz przycisk umożliwiający dokonanie rezerwacji pojedynczej kopii systemu. W tym celu należy podać adres e-mail, na który przysłane zostanie potwierdzenie rezerwacji i dalsze powiadomienia. Teraz możliwe jest także wykorzystanie oficjalnego narzędzia Windows 10 Media Creation Tool, dostępnego już w naszej bazie.

Czy aktualizacja naprawdę jest za darmo?

Zależy, co rozumiecie pod pojęciem „za darmo”. Aktualizacja jest dostępna dla tych, którzy już wcześniej zapłacili za licencę na Windows, w wersjach 7 lub 8.1. Pozostałe osoby prywatne, a także firmy, aby wejść legalnie w posiadanie nowej wersji systemu, będą musiały zapłacić. Jeśli jednak jesteście indywidualnymi posiadaczami licencji na Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Premium, to otrzymacie za darmo aktualizację do Windows 10 Home. Jeśli macie licencje na Windows 7 Professional lub Windows 7 Ultimate, otrzymacie aktualizację do Windows 10 Pro. Posiadacze licencji na Windows 8 (zaktualizowanych wcześniej do wersji 8.1) otrzymają aktualizacje do Windows 10, zaś posiadacze licencji na Windows 8 Pro – oczywiście na Windows 10 Pro.

Czy moja aktualizacja pozostanie darmowa?

Microsoft oficjalnie potwierdził, że aktualizacja, którą otrzymasz, będzie za darmo dla wszystkich tych, którzy skorzystają z niej w ciągu roku od wydania Windows 10. Nie będzie żadnych niespodziewanych opłat, nie będzie za sam system żadnych subskrypcji, czy płatnych abonamentów. Jeśli użytkownik straci instalację Windows 10, do której jest uprawniony na mocy, będzie mógł ją odtworzyć także po 29 lipca 2016 roku. Licencja pozyskana poprzez aktualizację starszych wersji systemu w praktyce niczym nie różni się od licencji wcześniej znanych z Windows. Dostajemy z nią pięć lat wsparcia podstawowego, w trakcie których Microsoft będzie przygotowywał łatki bezpieczeństwa oraz ulepszenia systemowe, a następnie pięć lat wsparcia rozszerzonego, podczas którego system otrzymywać będzie tylko łatki bezpieczeństwa. Jak to się ma do modelu permanentnej aktualizacji Windows-jako-usługi, tego nikt nie potrafi dokładnie wyjaśnić.

Jak aktywować aktualizację Windows 10?

Narzędzie aktualizacyjne dla Windows 7 i Windows 8.1 sprawdzi status aktywacji obecnie używanych wersji systemu. Jeśli instalacja jest poprawnie aktywowana, narzędzie łączy się z Microsoft Store, w którym generowany jest certyfikat powiązany z daną konfiguracją sprzętową. Proces ten jest taki sam w wypadku aktualizacji z ISO jak i z pobranych plików. Po zaktywowaniu systemu możliwe jest zainstalowanie go na czysto z wykorzystaniem obrazu ISO. Jeśli konfiguracja sprzętowa komputera się nie zmieniła, instalacja jest aktywowana automatycznie.

Czy można odinstalować Windows 10?

Aktualizacja z działającej instalacji Windows 7 i/lub 8.1 powinna wygenerować plik odzyskiwania systemu, z którym będzie można wrócić do wersji poprzedniej.

Czy Windows 10 będzie można pobrać jako obraz ISO?

Tak, takie obrazy zostały już udostępnione. Więcej na ten temat znajdziecie w naszym newsie. Zanim to zrobicie, trzeba przygotować czysty nośnik (pendrive lub płytę DVD) o pojemności przynajmniej 4 GB i swój klucz licencyjny. Uwaga – na liście pobierania znajdziecie też obrazy oznaczone literkami K (na rynek koreański, ze specjalnymi skrótami na pulpicie), N (pozbawione odtwarzacza multimedialnego), oraz KN (na rynek koreański i bez odtwarzacza multimedialnego). Nie pobierajcie ich, są bezwartościowe dla użytkowników, służą jedynie wypełnieniu obowiązku prawnego Korei Południowej (K, KN) i Unii Europejskiej (N).

Czy moje programy będą działały w Windows 10?

Generalnie tak. Kompatybilność nowego systemu z aplikacjami przeznaczonymi dla starszych wersji Windows jest bardzo wysoka. Pod kontrolą Windows 10 udało się bez problemów uruchomić nawet niektóre stare aplikacje, przeznaczone jeszcze dla Windows 95, a niedziałające w Windows 7 czy 8. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre narzędzia systemowe, wymagające niskopoziomowego dostępu, takie jak narzędzia do backupu i zarządzania dyskami, czy programy antywirusowe, będą wymagały aktualizacji ze strony producentów – mogą w „dziesiątce” nie działać.

Czy program Insider Preview będzie wciąż utrzymany?

Tak, każdy może się wciąż zapisać do programu Windows Insider Preview. Nie otrzymamy jednak w ten sposób finalnej wersji Windows 10 – będziemy dla Microsoftu darmowymi testerami kolejnych niestabilnych kompilacji, aktualizowanych i wygasających niezależnie od naszej woli. Warto tu zaznaczyć, że wszystkie kompilacje Windows 10 udostępnione jeszcze w 2014 roku już wygasły. Nowe kompilacje, które zostaną wydane po premierze Windows 10, będą zapewne aktywne do początku 2016 roku. Uprawnieni do aktualizacji do finalnej wersji Windows 10 uczestnicy programu Insider Preview mogą taką aktualizację przeprowadzić bezpośrednio ze swoich instalacji Windows 10 10240 (TH1).

Czy aktualizacje w Windows 10 będą przymusowe?

Niestety dla użytkowników Windows 10 Home odpowiedź brzmi „tak”. Co najwyżej będzie można odsunąć je w czasie o maksymalnie 6 dni, po tym jednak system sam łatki zainstaluje, restartując się przy tym. Trzeba pamietać, że aktualizacje dostarczane przez Microsoft będą zawierały nie tylko nowe funkcjonalności (których moglibyśmy nie chcieć), ale też łatki bezpieczeństwa, bez których nie można żyć. Użytkownicy Windows 10 Pro mają lepiej, będą mogli odsunąć instalację aktualizacji nawet o kilka miesięcy. Najmniej problemów będą mieli użytkownicy biznesowi, korzystający z wersji LTS, w ramach której dostarczane będą tylko poprawki bezpieczeństwa.

© dobreprogramy
s