Oprogramowanie w zamian za informacje

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft rozpoczął w Stanach Zjednoczonych akcję Windows Feedback Program, w ramach którego zbiera użytkowników systemów Windows XP i Windows Vista dobrowolnie zgadzających się dostarczać opinie i dane statystyczne ze swojego systemu do Microsoftu. W zamian firma oferuje im jedną bezpłatną kopię wybranego produktu: Windows Vista Ultimate, Office Ultimate 2007, Money Plus Premium, Student with Encarta Premium 2008 lub Streets and Trips 2008.

Program WFP składa się z dwóch części i do każdej można zapisać się niezależnie - aby jednak otrzymać bezpłatną kopię wybranego produktu, należy zgłosić swój udział w obu częściach. Pierwsza z nich polega na braniu udziału w ankietach i wyrażaniu swojej opinii na zadany przez Microsoft temat. Ankiety takie mają pojawiać się nie częściej niż co dwa tygodnie i istnieje wymóg wypełniania minimum co drugiej.

Druga część programu może budzić największe kontrowersje, bowiem polega na instalacji oprogramowania okresowo zbierającego i wysyłającego do Microsoftu pewne dane statystyczne dotyczące systemu użytkownika. Jako przykład podaje się konfigurację sprzętową komputera, zainstalowane oprogramowanie, liczbę kont użytkowników, wielkość ważnych folderów (np. ilość plików w Moich dokumentach) czy napotkane problemy i awarie. Wysyłanych informacji jest więc całkiem sporo. Na dodatek użytkownik nie ma możliwości podglądu, co jest w danej chwili przekazywane do firmy Microsoft - dane zbierane są do postaci binarnej i tak też wysyłane. Oczywiście korporacja zapewnia, że użyje ich wyłącznie do pracy nad przyszłymi wersjami systemu Windows, a dane osobiste będą traktowane zgodnie z zasadami ochrony prywatności. Z programu można wycofać się w każdej chwili - Microsoft udostępnia przejrzystą instrukcję deinstalacji oprogramowania monitorującego. Prawdopodobnie przepada jednak wtedy gratisowa licencja.

Aby wziąć udział w programie trzeba być pełnoletnim mieszkańcem Stanów Zjednoczonych, a więc inicjatywa ta nie dotyczy naszych rodzimych użytkowników. Można się tylko zastanawiać, czy w przyszłości podobny program zostanie uruchomiony w innych krajach, w tym także w Polsce. Nie ulega jednak wątpliwości, że ilość i typ wysyłanych do Microsoftu danych może budzić obawy u niektórych użytkowników, choć oferta bezpłatnej, legalnej kopii np. systemu Windows Vista Ultimate lub Office Ultimate 2007 wydaje się być bardzo kusząca i warta rozważenia.

© dobreprogramy

Komentarze