Pages Pages 10

Strona główna Mac Biuro Edytory tekstów
Pobierz program

Pages to edytor tekstu przygotowany przez firmę Apple. Z jego pomoca można szybko i bez wysiłku przygotować eleganckie, estetyczne dokumenty, które będą zapisywane w chmurze iCloud, które można udostępnić innym i komentować.

Siłą edytora jest możliwość pracy z kilkudziesięcioma bardzo eleganckimi szablonami, dzięki którym raporty, listy czy wizytówki będą świetnie się prezentować na ekranie i na wydruku. Uproszczony pasek narzędzi daje użytkownikowi szybki dostęp do najpotrzebniejszych narzędzi, jak kształty, media, tabele, wykresy czy też możliwość udostępnienia pliku. Początkujący użytkownicy mogą włączyć sobie podpowiedzi, które pomogą im opanować program.

Narzędzia formatowania tekstu zostały zebrane w jednym panelu, który pokazuje aktualne informacje zależne od tego, jaki fragment dokumentu jest zaznaczony lub gdzie znajduje się kursor. Dzięki temu można także łatwo zmieniać style tekstu i sterować zawijaniem tekstu wokół innych obiektów. Przy wstawianiu tekstu można skorzystać z masek lub automatycznego usuwania tła, a przy precyzyjnym układaniu elementów pomagają precyzyjne linijki i prowadnice. Takie elementy, jak listy, numery stron, nagłówki, stopki czy spisy treści można tworzyć automatycznie.

Do pisania można włączyć tryb „bez rozpraszania”, w którym na stronie widoczny jest tylko powstający tekst, albo skorzystać z automatycznego podkreślania zmian. Nie zabrakło możliwości sprawdzania pisowni.

Pages do pewnego stopnia jest w stanie odczytywać dokumenty zapisane w Wordzie, a także pliki tekstowe i RTF. Eksport dokumentów jest możliwy w formacie Worda, a także jako PDF i EPUB. Jego własny format zapisu dokumentów pozwala na edycję także w iCloud i w mobilnej wersji Pages. Zmiany w dokumencie są zapisywane automatycznie.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

przemyślany interfejs, synchronizacja z chmurą, dobre czytanie plików .docx, niska cena
brak zaawansowanych funkcji, nieobecny na innych platformach, brak możliwości zmian domyślnego formatu
ocena użytkownika
24.06.2018 14:58 • Recenzja do wersji 7.1

Do podstawowych zastosowań (czyli dla większości użytkowników) nadaje się bardziej niż dobrze. Zamiast głupiej wstążki menu jest z boku, co jest o wiele rozsądniejsze. Da się przestawić z Worda, choć trochę to zajmuje. Otwieranie kolejnych plików w zakładkach jest bardzo fajną opcją.
Podstawowe pliki tekstowe importuje bez problemów.
Brakuje mi wstawiania plików z innych dokumentów, no i domyślny format ustawiony bez możliwości zmiany.
Bardzo fajnie działa zapisywanie wersji, szkoda że w Wordzie z tego systemu zrezygnowano.

cena, stabilność, przemyślane działanie, nieskończona ilość zapisywanych wersji pliku
brak niektórych opcji znanych z Worda, brak możliwości ustawienia domyślnego formatu
ocena użytkownika
14.06.2018 21:57 • Recenzja do wersji 6.1

Moim zdaniem program świetnie nadaje się do niemal każdego zadania. Kompatybilność z docx w zasadzie bezbłędna, obrabia nawet długie teksty (śmiało można napisać pracę magisterską), kilka ciekawych opcji (makieta strony). Dość dobrze przemyślany panel narzędziowy z prawej strony (co jest o wiele bardziej sensowne od głupawej wstążki Worda u góry). Trzeba się (co oczywiste) przestawić, ale jak się to zrobi program staje się wdzięcznym narzędziem. Ma oczywiście parę irytujących cech, np. nie ma skrótu klawiaturowego do wpisywania przypisów dolnych. Jeszcze kilka lat temu tylko dobrze wyglądał, dzisiaj to naprawdę dobra alternatywa, zwłaszcza patrząc w którą stronę idzie Microsoft. To byłaby ciekawostka gdyby Apple poważyło się wydać Pages na Windows :). Jak ktoś ma MacBooka to nawet nie powinien się zastanawiać, word do przeciętnego zastosowania nadaje się jak najbardziej.