Okiem Pangrysa
liczba publikacji: 19pierwszy wpis: 9 Listopada 2013ostatni wpis: 29 Września 2017

Recenzje i przemyślenia :)

Okiem Pangrysa, czyli rzut oka na monitor AOC AGON AG352QCX 35

Któregoś pięknego, dość upalnego dnia, nieco zdyszany kurier dostarczył mi naprawdę dość pokaźny karton, zawierający nieoczekiwany sprzęt do testowania. Zrozumcie moje zdziwienie bowiem w rzeczonym kartonie czekało na mnie prawdziwe monstrum. Potworne trzydzieści pięć cali z zakrzywioną matrycą, technologią AMD FreeSync i o rozdzielczości 2560x1080, czyli monitor AOC AGON AG352QCX 35. Sam jestem posiadaczem co prawda dość leciwego i jak dotąd sądziłem, jeszcze całkiem przyzwoitego monitora BenQ GL2460 o przekątnej ekranu 24 cali, więc byłem bardzo ciekaw jak sprawi się testowany kolos.

Okiem Pangrysa czyli ADATA SU900 256 GB– SSD z kośćmi 3D MLC NAND

Ostatnio pisałem o przeboju sprzedażowym w naszych sklepach jakim jest dysk SSD ADATA SU800 na TLC 3D a dziś przedstawię jego młodszego brata opartego na kościach MLC 3D, czyli ADATA SU900 256 GB. Również i tu mamy do czynienia z pamięciami, w których komórki ułożono warstwami, jedna na drugiej inaczej jak w klasycznym rozwiązaniu, gdzie mniejsze komórki układano poziomo jedna obok drugiej.

Okiem Pangrysa czyli Adata SU800 Ultimate 256 GB — rewolucja 3D

Dzisiaj powoli co raz trudniej znaleźć kogokolwiek, kto nie miał styczności z dyskiem półprzewodnikowym i który nadal nie wierzy w osiągi takich urządzeń. Dlatego warto nieco przybliżyć jaki dysk wybrać według naszych potrzeb. Jak już wcześniej wspomniałem, obecnie na rynku dysków SSD napotkamy głównie na trzy rodzaje modułów NAND Flash, czyli SLC, MLC oraz najtańszy, a zarazem najbardziej popularny TLC.

 • Single-level cell ( SLC ): Zapisuje tylko 1 bit na komórkę, oferuje też najwyższą wytrzymałość.
 • Okiem Pangrysa czyli Adata Premier Pro SP920 — dobry i niedoceniony SSD

  Dziś na rynku dysków SSD napotkamy głównie trzy rodzaje modułów NAND Flash SLC, MLC oraz najtańszy TLC . O ile SLC jest przeznaczony raczej do zastosowań serwerowych, tak właśnie dyski z kościami TLC i MLC stanowią większość na rynku konsumenckim. Przynajmniej na dzień dzisiejszy bowiem powoli, ale nieubłaganie będą wypierane przez 3D NAND ale o tym napiszę następnym razem.

  Okiem Pangrysa, czyli jak walczyłem o przywrócenie do życia pewne SONY VAIO

  Zawsze podobał mi się lekko ascetyczny styl, jaki reprezentowały notebooki z serii VAIO. Niestety, akurat ten produkt SONY przez długi czas, był dla mnie nie najrozsądniejszym wydatkiem, ponieważ bez trudu można znaleźć sprzęt o podobnych lub nawet lepszych parametrach dużo taniej. Choć trzeba uczciwie przyznać, na pewno nie tak ładnym i przemyślanym. Jako rodowity Poznaniak a wszak powszechnie wiadomo, że Poznaniak to Szkot wypędzony ze Szkocji za skąpstwo, mimo że całym sercem pragnąłem VAIO, to jednak rozum nakazywał bardziej rozsądne zakupy :)

  Okiem Pangrysa czyli naprawdę pojemny dysk Kingston SSDNow V310 960GB

  Od jakiś kilku lat powoli, ale sukcesywnie w naszych komputerach, zadomawiają się dyski SSD. Zazwyczaj są to produkty o mniejszej pojemności niż klasyczne HDD, czyli tzw.: "tylko na system", a stare dyski talerzowe, stają się wtedy jako magazynami danych. Taki podział zadań gwarantuje nam mamy szybki start systemu oraz błyskawicznie działające aplikacje zainstalowane na dysku SSD. Niestety mimo upływu lat , klasyczne HDD nadal nadal oferują dużo bardziej korzystny przelicznik pojemność do kosztów niż dyski SSD.

  Okiem Pangrysa czyli HyperX Cloud – gamingowy headset od Kingstona

  Gdy na zamkniętej konferencji prasowej, którą zorganizował HyperX na tegorocznym Intel Extreme Masters pokazano nam słuchawki gamingowe Cloud, nasze zdziwienie nie miało końca. Pomijam fakt zaskoczenia, że taki producent znany raczej z rynku pamięci RAM czy dysków SSD dołączył do portfolio swoich produktów właśnie słuchawki dla graczy. I to nawet nie byle jakie ale o tym poniżej.

  Okiem Pangrysa czyli ASUS ROG Matrix GTX 780 Ti Platinum - podkręcony król wydajności

  Na rynku gamingowych kart graficznych od lat toczy się zażarta walka o portfele graczy pomiędzy AMD (dawniej ATI) a Nvidią. Niemal, co chwilę któryś z tej wielkiej dwójki prezentuje swoje najnowsze dziecko mające zdeklasować wyrób konkurencji. Dzisiaj ciężko wyznaczyć zwycięzcę tego pojedynku, bo zarówno Zieloni jak i Czerwoni dbają byśmy mieli wybór, kusząc co chwilę nowymi rozwiązaniami, grami w pakiecie, obniżkami cen czy innymi promocjami a przecież najbardziej korzystamy na tym rozwiązaniu właśnie my, czyli końcowy klient.