Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Okiem Pangrysa - Outlook.com czy warto migrować ?

W połowie ubiegłego roku, Microsoft uruchomił nową usługę pocztową, czyli Outlook.com, która docelowo ma zastąpić Hotmaila. Sam Hotmail pojawił się na rynku usług pocztowych w roku, 1995 ale Microsoft kupił go dopiero dwa lata później.
Outlook.com ma być mocną odpowiedzią na wciąż rosnącą dominację Gmaila, który skądinąd jest naprawdę świetnym produktem.
Sam od siedmiu lat jestem zadowolonym użytkownikiem Gmaila i jakoś trudno mi sobie wyobrazić usługę pocztową, która mogłaby mnie na tyle zachwycić by porzucić usługę od Google, ale czasem trzeba spróbować nowych rozwiązań by samemu sobie wyrobić zdanie.

Loguję się na Outlook.com i pierwsze, co mi się rzuca w oczy, to prosty, schludny, czytelny i nieprzekombinowany wygląd oparty o interfejs Metro. Wygląda to nawet całkiem fajnie i użytkownik, nawet ci, którzy wcześniej nie mieli styczności z Windows Phone czy Windows 8, bez trudu się odnajdzie. Ja prywatnie lubię proste rozwiązania i jak na razie usługa Microsoftu dostaje ode mnie, za czytelność i prostotę naprawdę dużego plusa.

Na samym początku istnienia Outlook.com, okazało się, ku mojemu raczej niewielkiemu zdziwieniu, że moja Opera należy raczej do niewspieranych przez MS przeglądarek, w związku, z czym wielu funkcji po prostu nie widziałem lub mi nie działa. Na szczęście dziś już nie ma znaczenia, na jakiej przeglądarce pracujemy. Sam nie wiem czy to Microsoft stanął o dziwo na wysokości zadania i poprawił błędy czy programiści Opery dostosowali przeglądarkę do poprawnej obsługi Outlook.com.

Microsoft deklaruje, że w jednym mailu możemy zawrzeć załączniki do 300 MB, co przy przy 25 MB oferowanych przez Gmail wygląda całkiem nieźle. Ale tutaj naszła mnie ciekawa refleksja, jak często wysyłamy tak duże pliki ?? :) Co prawda wcześniej taki plik trzeba było wrzucić na serwer i dać klientowi dostęp przez FTP lub wrzucić plik na SkyDrive :) co nie zawsze było wygodne, ale pamiętajmy że maila o pojemności 300Mb możemy wysłać tylko do innego użytkownika Outlook.com.

Postanowiłem, więc spróbować i zaimportowałem swoją pocztę z Gmail do Outlook, co jak później się okazało, było dość średnim pomysłem...
Usługa Microsoftu zaimportowała wszystkie moje maile ... po czym wszystkie wrzuciła do folderu Odebrane. Nawet te wiadomości wysłane ...

Co więcej, jak widać na powyższym obrazku, mamy mail odebrany i zaraz pod nim mail z moją odpowiedzią. Od razu podpowiem, że folder Wysłane jest całkowicie pusty ...
Co więcej, Gmail importując z mojego konta na Interii takich problemów nie miał, wszystko poszło perfekcyjnie.
Plus dla Gmaila.

Próbowałem zaradzić problemowi, przenosząc ręcznie pocztę wysłaną do folderu Wysłane, ale efekt był mocno dyskusyjny. Niestety, na liście maili nie pokazuje się nazwa adresata, lecz mojego maila. Trochę to utrudnia wyszukiwanie interesujących nas maili ...
Rozumiem gdyby przetransferowało tylko maile odebrane, ale to lekko mnie wkurzyło i zachwiało moją wiarą w fachowość programistów z Redmond. ;)

Kolejny problem napotkamy przy Kontaktach. Staram się by każdy kontakt miał wszystkie ważne informacje oraz zdjęcie. Jak widać powyżej, w Gmailu jest to bajecznie proste, ale jeśli oczekujecie w usłudze Microsoftu zmienicie zdjęcie konta za pomocą aplikacji webowej to może was spotkać duży zawód.

Po prostu się nie da, firma z Redmond najwyraźniej o tym zapomniała. Co więcej, zdjęcia do kontaktów możemy dołożyć tylko w Windows Phone, ale i tu znajdujemy kolejny fail Microsoftu.
Owszem w naszym smartfonie z WP zdjęcia przypisane do kontaktów widzimy, co więcej, jeśli zaimportujemy kontakty do nowego smartfona, wszystkie będą miały takie same zdjęcia jak przypisane na poprzednim urządzeniu, ale nie widać ich w aplikacji Kontakty.
Co ciekawe, mimo że na WP przypiszemy do kontaktów zdjęcie, w odróżnieniu od Gmaila nie synchronizuje się z aplikacją Kontakty ... W usłudze Google, nie ważne czy dodamy fotkę przez smartfona czy edytujemy kontakt przez Gmaila, fotka na zawsze będzie przypisana do kontaktu, w usłudze Outlook.com niestety tego nie uświadczymy.
Co więcej, jak widzimy na powyższym screenie, zdjęcia nie ma nawet w moim profilu w Kontaktach ... choć ogólnie moje konto ma :) Dziwy nad dziwami.

Reasumując wszystko, Outlook.com jest całkiem fajną usługą z dużymi możliwościami, ale i też z dużymi wadami. Podoba mi się integracja z Skype czy SkyDrive, przydatną rzeczą będzie możliwość wysłania maila z załącznikami sięgającymi wielkości 300MB oraz integracja z Windows 8. Ciekawa rzecz, powiadomienia o nowych mailach w Windows 8 wyskakują tylko dla konta Outlook.com, dla innych kont już niekoniecznie :)

Pocztę Microsoftu można polecić niemal każdemu, ale daleki byłbym od twierdzenia, że jest lepsza od Gmaila. Być może kiedyś Outlook.com doczeka się wreszcie wsparcia dla IMAP, możliwości zmiany zdjęć kontaktów i poprawnego importowania poczty z innych kont to wtedy będzie dla mnie usługą, dla której będę mógł porzucić Gmaila. Na razie jest dla mnie tylko uzupełnieniem usługi od Google. I podejrzewam że dla wielu użytkowników jest drugim kontem obok Gmaila i wcale nie głównym :)
Dziś usługą pocztową, która w pełni zaspokaja moje potrzeby i jest dla mnie kontem głównym to Google Gmail.

I póki co, nic nie wskazuje bym szybko zmienił preferencje ... 

internet

Komentarze

0 nowych
freeq52   8 #1 03.03.2013 19:43

Miałem podobnie. Po próbie zaimportowania poczty z Gmaila dałem sobie z Outlookiem spokój. Wszystko ładuje do jednego wora, już o etykietach nie wspomnę, tych nie widzi w ogóle... Jeśli nie potrafi tak prostej rzeczy, tzn. że do niczego się nie nadaje. Inną sprawa, że nie do końca mi się chce migrować do MS, skoro Google spełnia wszystkie swoje zadania. Może gdybym był nowym userem, to na konto MS bym się zdecydował, ale wątpię aby przyciągnęli długotrwałych userów Google, raz że przyzwyczajenia, dwa że migracja pozostawia wiele do życzenia.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #2 03.03.2013 20:12

"Ciekawa rzecz, powiadomienia o nowych mailach w Windows 8 wyskakują tylko dla konta Outlook.com, dla innych kont już niekoniecznie :)"
W przypadku Gmaila nie ma z tym problemu, innych nie sprawdzałem ;)

Volix   1 #3 03.03.2013 20:15

25 MB przez Gmail'a? Ostatnio z tego co sprawdzałem, każdy załącznik był dołączany z Google Drive, więc te 25 MB może być prawdą, jeśli nie używamy GD.

StawikPiast   11 #4 03.03.2013 20:22

Powiadomienia o nowej poczcie pojawiają się w Outlook nie ważne skąd przyjdzie. A co do importu z Gmaila, to już tak ma Gmail. Wszystko trzymają w skrzynce odbiorczej a tylko na stronie pokazują że to wysłane czy odebrane. Po prostu robię to w jakiś niestandardowy sposób i dlatego się tak importuje, zresztą ten problem jest od początku istnienia Gmaila.

dav4   4 #5 03.03.2013 20:24

Ja mam konto live w swojej domenie + 2 poczty(gmail + o2) w win8 ale nigdy jeszcze nie wyskoczył mi taki fajny komunikat o nowym mailu :/ (powiadomienia z poczty włączone)

Savpether   6 #6 03.03.2013 20:25

"Powiadomienia o nowej poczcie pojawiają się w Outlook nie ważne skąd przyjdzie. A co do importu z Gmaila, to już tak ma Gmail. Wszystko trzymają w skrzynce odbiorczej a tylko na stronie pokazują że to wysłane czy odebrane. Po prostu robię to w jakiś niestandardowy sposób i dlatego się tak importuje, zresztą ten problem jest od początku istnienia Gmaila."

Tak już mają maniacy MS :) Jak outlook źle importuje kontakty gmaila to wina gmaila, jak LO źle importuje pliki .doc/.docx to wina LO. Nie pogadasz.

n33trox   6 #7 03.03.2013 20:33

Mam tam drugie konto mailowe już od dawien dawna. Założyłem jeszcze za czasów zwykłego Hotmaila, przed wprowadzeniem Windows Live. Zrobiłem to głównie z tego względu, że jest za darmo i to bez reklam. Chciałem na GMailu, ale tam był akurat zajęty wybrany nick (tj. imię_nazwisko@domena...) i wszelkie jego konfiguracje również, a na Hotmailu okazał się być wolny. Generalnie chwalę sobie, tylko szkoda trochę, że na Linuksie wersja webowa wygląda dosyć paskudnie - polskie znaki mają zmienioną czcionkę. Chociaż mnie to w sumie wisi, bo i tak używam Thunderbirda do obsługi wszelakiej poczty.

sgj   12 #8 03.03.2013 20:42

@Savpether "Tak już mają maniacy MS :) Jak outlook źle importuje kontakty gmaila to wina gmaila, jak LO źle importuje pliki .doc/.docx to wina LO. Nie pogadasz."

Tak się jednak składa, że gmail nie posiada tradycyjnych folderów. Tam wszystkie maile są tagowane co zresztą w samym gmailu jest doskonale widoczne pod postacią etykiet.

Pozostaje tylko kwestia tego że przez IMAP jednak da się pobrać zawartość prawidłowo podzieloną, a więc jest technicznie możliwe stworzenie odpowiedniego narzędzia do importu.

Autor edytował komentarz.
kamil_w   11 #9 03.03.2013 20:51

Jak już jesteśmy przy porównywaniu Outlooka i Gmaila to w tym drugim można skorzystać z filtrowania wiadomości. Tym samym możemy za pomocą kilku kliknięć np. przenieść wszystkie wiadomości, których jesteśmy nadawcą do folderu "wysłane". W Outlooku takiej funkcji nie ma?

Over   9 #10 03.03.2013 20:56

Prawdopodobnie bitwa jaka trwa od pewnego czasu pomiędzy Googlem a M$ powoduje fakt iż M$ nie pomyślał o tym aby import klientów Gmaila (konkurencji) do Outlook'a był bezbolesny przez co Gmail nadal pozostaje na pozycji lidera...

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #11 03.03.2013 21:34

@kamil_w
Tak samo mogę filtrować wiadomości ... problem w tym że w folderze Wysłane nie pokazuje mi w wiadomościach adresata tylko nadawcę czyli mnie .

  #12 03.03.2013 21:36

Popraw to zanim ktoś złapie przez Ciebie wirusa ;)

http://i.imgur.com/jsoloc3.jpg

xomo_pl   24 #13 03.03.2013 21:54

zastanawiam się: jest sens migrować ze "zwykłego" hotmaila na Outlook.com?
bo ja nie widzę żadnych korzyści z tego wynikających.... bo wyglądy nie zaliczę do tego- całość wygląda paskudnie- wszystko "się zlewa" ze sobą, do tego te mdłe kolory...

  #14 03.03.2013 22:32

Zapamiętaj jedną zasadę, jeśli to produkt M$ to nie warto migrować (kropka)

  #15 03.03.2013 23:12

ja dla mnie poczta MS jest dużo lepsza gdyż GM posiada dużo jak dla mnie niepotrzebnych dodatków meil to meil... da sie przeczytać wysłać... więc wiecej mu nie trzeba i przy win 8 dobrze się go obsługuje:)

foreste   16 #16 04.03.2013 04:06

Ani gmail ani outlook.com nie jest dobrym emailem
od roku preferuje mail prywatny na prywatnej domenie i serwerze bo w gmail grasuje spambot co czyta maile :).

Autor edytował komentarz.
dakwoz   3 #17 04.03.2013 10:20

@n33trox
jakie kombinacje na Gmailu?
tylko znak '.' (kropoki) możesz użyć. A do tego jak masz np. n33.trox@gmail.com to jakbyś tam kropek nie wstawił czy nawet bez kropki, czyli np. n33trox@gmail.com czy n.3.3.3.r.o.x@gmail.com to i tak do Ciebie dojdzie ta poczta - dziwne ale prawdziwe...

Outlook (hotmail) od zawsze posiadał i posiada więcej funkcji niż Gmail. Tak samo jak z IE. Zawiera tyle funkcji konfiguracji, że mało kto je zna. Praktycznie można w niej każdą rzecz osobno ustawić.

marcon37   4 #18 04.03.2013 10:46

@dakwoz
Chciałbym podejrzeć zdjęcia, przesłane jako załączniki, nie jako miniaturę, tylko w jakiś w miarę komfortowy sposób (bez konieczności pobierania rozpakowywania itd ...), powiedz mi jak to zrobić w Outlook ? Opcja miniatur owszem jest, pozostaje tylko kwestia, że nie działa.

przemor25   14 #19 04.03.2013 11:37

Foreste ma rację. Najlepsza poczta to własna poczta. Ale kto poza niewielkim odsetkiem nerdów chce płacić te przysłowiowe kilka złotych na własna pocztę z domeną skoro jest tyle darmowych poczt. :)

corrtez   12 #20 04.03.2013 13:09

A ktos robil migracje w druga strone z Outlook do Gmail? Fajnie bylo by zobaczyc jak to wyglada... I czy beda bledy i problemy.

  #21 04.03.2013 14:52

Dzięki za ciekawy wpis.

Jeżeli MS chce powalczyć z Gmailem to podstawową kwestią powinien być bezproblemowy import wszystkich danych z gmail'a do outlook'a. A Microsoft jak zwykle: zamiast usiąść i pomyśleć spokojnie to lepiej wynająć agencje i zrobić kampanie reklamową za milion dolarów.

I nie piszę tego jako hater Microsoftu tylko właśnie jako osoba która pokładała w ich rozwiązaniach spore nadzieje jako alternatywie dla dominacji Google. Ale Microsoft mając wszystkie atuty żeby mu się powiodło zawsze musi coś sp..... w najmniej spodziewanym momencie.

underface   14 #22 04.03.2013 22:13

u mnie od momentu używania nowej odsłony hotmaila, jest problem z godziną. zawsze pokazuje wg. o 2 godziny za wcześnie, np, gdy mail dochodzi czasu 16:00 w Polsce to na liście widnieje jako 14:00. nie mam pojęcia gdzie zmienić strefę czasową;/

bachus   23 #23 06.03.2013 21:44

BimberX: przykładowo Office365 ma bardzo dobry skrypt do zasysania poczty. Działa z IMAP, przy odbrobinie zaangażowania bardzo prosto można nawet przerzucić całą pocztę z firmowego Exchange w chmurę (troszkę zabawy z RPC dla Exchange). Osatnio tak przerzucałem małego klienta (70 skrzynek, w sumie z 45GB poczty) i poszło bez bólu (sync do chmury przez kilka dni, przerzucenie MXów, autodiscovery itd.).
Ja widzę jedną wadę chmury - maile wewnętrzne. Standardem w firmach jest wysyłanie poczty do "all" i nie dziwi już nikogo mail po 20MB, czy dużo-dużo większych. 10MB mail wygeneruje więc 1GB danych wracających bo łączu internetowym i może skończy się tym, że poczta dojdzie po kilku minutach (albo dłużej).

chrome_9   5 #24 10.03.2013 21:34

Dla mnie Gmail jest trochę zbyt słaby:

- brak synchronizacji kontaktów z Facebook, LinkedIn, Office Outlook. Gmail ma synchronizację tylko w własnym Google+ które nazywane jest miastem duchów ponieważ nikt z niego nie korzysta. Kłania się tu zamknięta polityka Google i brak możliwości połączenia z dowolnym serwisem innej firmy.

- brak wsparcia dla Exchange Active Sync (z Gmaila nie pobierzemy poczty na urządzenia mobilne inne niż Android z PUSH). Udostępnienie Exchange wymaga zmiany konta na konto biznesowe na które jest wysoki abonament miesięczny

- brak możliwości ustawienia własnej domeny. W outlooku każdy kto ma własną domenę może jej używać jako domeny poczty outlook całkowicie za darmo. Google niestety nie ma możliwości pracy we własnej domenie dla kont darmowych (jest ona dostępna tylko dla użytkowników biznesowych którzy muszą za nią płacić kilkaset złotych rocznie)

- Outlook ma nieograniczoną wielkość skrzynki. Google niestety ma skrzynkę ograniczoną do kilku GB i ponownie pobiera wysokie opłaty abonemantowe za zwiększenie objęctości

- Gmail ma małe załączniki i bardzo niewygodnie rozwiązana jest integracja z dyskiem w chmurze. Poczta umożliwia tylko wysłanie załączników dodanych wcześniej na dysk ale nie umożliwia automatycznego dodania załączników z poziomu poczty. Outlook oczywiście nie ma takich problemów

- Gmail nie ma połączenia z czatem Facebooka z którego korzysta większość osób na świecie. Zamiast tego ma bezużyteczny GTalk który nigdy nie zyskał popularności

- Gmail nie obsługuje aliasów na konto pocztowe. W przypadku Outlooka mamy 15 różnych adresów dla każdego konta. Co jest przydatne przy zmianie przykładowo własnej domeny gdy nie chcemy stracić aplikacji zakupionych w markecie na poprzednie konto. W przypadku konta Google musimy założyć nowe konto i tracimy wcześniejsze zakupy np. gry


Google to całkiem niezła poczta w porównaniu do np. Interii. Ale trochę jest zbyt droga i zacofana. Trudno zrozumieć dlaczego Google chce pobierać wysoki abonament za tak proste opcje jak pojemność, domena. Plus braki w obsłudze aliasów, brak integracji z Facebookiem. Gmail wygląda jak poczta która zatrzymała się w 2006r gdy jej twórca odszedł z Google do Facebooka.

Autor edytował komentarz.
  #25 07.06.2013 12:01

Look out! It's outlook...

  #26 12.11.2015 23:51

Nie kupujcie tego badziewia.
Program kompletnie nie nadaje się do pracy w trybie online.
Synchronizacja totalnie nie działa, program mimo odpowiednich ustawiań ściąga pocztę kasując ją z serwera, a synchronizacja zawiesza działanie oprogramowania i dzieje się to w najgorszych momentach (czyli np w trakcie pisania ważnego długiego maila).
Masakra!!!
Program nadaje się do totalnego skasowania i wyrzucenia z rynku.
Chyba, że ktoś używa poczty tylko na jednym urządzeniu i zależy mu na synchronizacji z komórką czy tabletem.
Ale chyba od tego jest taki program, żeby działał sprawnie i skoro ma odpowiednie ustawienia to powinien działać sprawnie, a nie wieszać się nie nie ściągać wiadomości.
odradzam wszystkim!!!!!!!!!!!!!

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.