r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

PhotoEngine 1.1.400.438

Strona główna Windows Grafika Tworzenie obrazów HDR

Oloneo PhotoEngine to program stanowiący połączenie ciemni cyfrowej i narzędzia do tworzenia obrazów HDR. Poza możliwością profesjonalnego wywołania plików RAW z aparatu cyfrowego PhotoEngine oferuje ogromne możliwości w zakresie mapowania tonów, usuwania szumów oraz modyfikacji oświetlenia sceny, również na obrazach w formacie JPG.

Galeria programu

Możliwości wywoływania zdjęć nie ograniczają się do korekty ekspozycji i kolorów. Mamy tu do dyspozycji również bardzo przydatną funkcję ustawiania balansu bieli na podstawie punktu na zdjęciu, możliwość operowania krzywymi koloru oraz precyzyjne narzędzia pozwalające na kontrolę jasności i nasycenia barw. Nawet jeśli do dyspozycji mamy tylko jedno zdjęcie, z użyciem tego programu można już przy wywoływaniu stworzyć obraz HDR (w przypadku pliku JPG będzie to pseudo-HDR) z użyciem narzędzia HDR ToneMap.

Jeśli do dyspozycji mamy więcej niż jedno zdjęcie tej samej sceny (RAW lub JPG), możemy skorzystać z narzędzi HDR DeNoise i HDR ReLight. HDR DeNoise automatycznie dopasowuje położenia zdjęć, a następnie przetwarza dostępne ujęcia, aby maksymalnie zlikwidować szumy spowodowane na przykład wysokim ISO i słabymi warunkami oświetleniowymi. Narzędzie HDR ReLight jest szczególnie godnym uwagi komponentem programu, gdyż daje pełną kontrolę nad znajdującymi się na zdjęciach źródłami światła. Po złożeniu plików oświetlonych w różny sposób w obraz HDR moduł analizuje oświetlenie automatycznie i daje użytkownikowi kontrolę nad temperaturą i mocą światła z każdego źródła, co pozwala nawet na zamianę zdjęcia zrobionego w dzień w nocne. Niestety ten moduł nie posiada możliwości ułożenia zdjęć, więc przy przygotowywaniu do pracy z nim warto skorzystać ze statywu. Wynikowe projekty tych dwóch modułów można potraktować w taki sam sposób, jak wszystkie otwarte w programie zdjęcia, i skorzystać z parametrów wywoływania oraz z HDR ToneMap. Aby w pełni zrozumieć działanie modułów, warto zapoznać się z filmami instruktażowymi z kanału Oloneo na YouTube.

Na uwagę zasługuje również sposób zapisywania historii edycji zdjęcia. Do projektu stworzonego w PhotoEngine trafia nie tylko obecny stan zdjęcia, ale również wszystkie zmiany i wersje obrazu. Ciekawą funkcją jest możliwość odtworzenia wszystkich kroków oraz interaktywny podgląd. Satysfakcjonującą wersję obrazu można wyeksportować w formatach TIFF i JPG.

Uwaga!

Wersja 1.0 Beta programu zakończy działanie o północy 1 czerwca 2011.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
  #2 30.05.2011 15:35

Program nie jest wolny... Na moim dziadku AMD 2,2 GHZ, 2 GB RAM, grafika 256 mb idzie szybko i sprawnie. Nie jest klasyczną wołarką RAW co jest oczywiste - głownie zadanie to tworzenie HDR i tutaj sprawdza się b.dobrze moim zdaniem...

januszek   23 #1 26.04.2011 17:52

Nie do końca rozumiem czy to oprogramowanie służy do wywoływania plików RAW czy do tworzenia obrazków HDR. Ściągnąłem więc i zacząłem testować.
Nie odkryłem żadnej zalety tego softu. Od razu ujawniły się dwie wady:
- plik trzeba do programu wczytać korzystając z "otwórz", nie można go przeciągnąć myszką w obręb okna;
- prędkość pracy - program jest wolny (w porównaniu np do programu Adobe Photoshop Elements, który kosztuje mniej więcej tyle samo).

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.