Photosynth: trzeci wymiar fotografii

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft udostępnił owoc prac swojego badawczego oddziału LiveLabs - Photosynth. To nowatorska usługa, które pozwala na tworzenie trójwymiarowego obiektu bądź sceny na podstawie dostarczonych zdjęć, czyli obrazów dwuwymiarowych. System analizuje kolekcję zdjęć, znajduje części wspólne, a później generuje trójwymiarowy model.

Co można dzięki temu osiągnąć? Wgrywając przykładowo szereg zdjęć jednego budynku wykonanych z różnych stron będzie można "obejść" go w trójwymiarowej przestrzeni. Oczywiście możliwości nie kończą się na budynkach, warto wykorzystać wyobraźnię...

Warto pamiętać, że aby uzyskać jak najlepszą jakość należy wprowadzić możliwie wiele zdjęć (nawet 300). Niezbędne jest połączenie z Internetem ponieważ zdjęcia wysyłane są na serwery firmy Microsoft w celu obróbki. Rozpoczęcie zabawy wymaga pobrania aplikacji oraz zainstalowania wtyczek do przeglądarki (jeden instalator). Obsługiwane są przeglądarki Internet Explorer 7 oraz Firefox 2 i 3. Photosynth wymaga systemu Windows XP lub Vista, nie pogardzi również 1 GB pamięci i efektywną kartą graficzną. Microsoft zastrzega, że posiadacze Maców nie uruchomią programu za pomocą Parallels lub innych wirtualnych maszyn, a jedynym rozwiązaniem jest Windows na pokładzie (Boot Camp).

Aplikację Photosynth pobrać można w dziale: PROGRAMY -> Grafika -> Inne programy graficzne.

© dobreprogramy

Komentarze