Policja? Proszę przyjechać do darknetu. W UK powstała nowa cyberagencja

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Brytyjska National Cirme Agency ogłosiła powstanie nowej, złożonej z dwóch istniejących już jednostek, służby. Jej zadaniem będzie zapowiedziane wcześniej przez premiera Wielkiej Brytanii rozświetlenie każdego ciemnego zakamarka Sieci. Joint Operation Cell, bo taką nazwę nosi nowa agencja, ma zatem za zadanie szczytny cel inwigilacji darknetu.

Ten jest przez brytyjską władzę jednoznacznie przedstawiany jako odpowiedzialny za dużą część zła na świecie. Możliwość korzystania z anonimowego forum czy sklepu internetowego ma być według rządu Camerona wykorzystywana przede wszystkim do wymieniania się dziecięcą pornografią oraz do kupna narkotyków. Najwidoczniej Brytyjczyków nie przekonały wyniki badań, według których zamknięty dwa lata temu Silk Road z całą pewnością nie walczył z handlem narkotykami, ale sprawiał że związane z nim niebezpieczeństwa dla ludzkiego życia były minimalizowane.

Joint Operation Cell tworzą funkcjonariusze pracujący wcześniej w Governemnent Communications Headquarters i wspomnianym National Crime Agency. Istnieją podejrzenia, że aby zwiększyć skuteczność swoich początkowych działań, brytyjski rząd wstrzymał się z opublikowaniem informacji o powołaniu jednostki i fuknkcjonuje ona już od pewnego czasu. Jednym z dotychczasowych sukcesów miało być aresztrowanie kilku nastoletnich Anonimowych.

National Crime Agency podkreśla, już w momencie inauguracji (przynajmniej oficjalnej) funkcjonowania nowej służby, że jej działalność obejmie nie tylko osoby rozpowszechniające materiały o charakterze pedofilskim. Jednostka będzie także w stanie identyfikować i zatrzymywać szeroko pojętych poważnych kryminalistów. Rozczaruje się jednak ten, który od działań JOC spodziewałby się technicznej ekwilibrystki pozwalającej w krótkim czasie lokalizować internautów udzielających się w darknecie pod ochroną trasowania cebulowego.

Funkcjonariuszy służby będą bowiem przede wszystkim skupiać się na inwigiliacji, najprawdopodobniej w ramach szeroko zakrojonej akcji przenikania do darknetu pod przykrywką i uzyskiwania coraz większego autorytetu. Podobne praktyki były skuteczne w przypadku Silk Road, jednak przewaga służb polegała wówczas na bezprecedensowości takich działań. Dziś administratorzy darknetowych for są bogatsi o doświadczenie Ulbrichta, także w Polsce, choć zapewne nie przeszkodzi to Brytyjczykom w legitymizowaniu działalności JOC.

© dobreprogramy