Poważna awaria w OVH: w centrach w Strasburgu zawiodło zasilanie

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Aktualizacja, 13:30
Octave Klaba poinformował na Twitterze, że infrastruktura OVH wróciła już do sprawności. Opublikowane zostało także oficjalne oświadczenie, z którego dowiadujemy się, że dzisiejszego ranka doszło nie do jednej, lecz do dwóch niepowiązanych ze sobą awarii.

W Strasburgu nastąpiła przerwa w dostawie prądu. Niestety, zawiodła także procedura awaryjna, przewidująca automatyczne włączenie generatorów. W ten sposób wyłączona została sala przekierowań. Około godziny dziesiątej dostawca przywrócił dostawy, wcześniej uruchomione zostały także generatory. Według zapewnień szefa OVH, te witryny, które dotąd nie powróciły do pełnej sprawności, zaczną działać w ciągu od 5 minut do maksymalnie 3-4 godzin.

Jednocześnie doszło do awarii przewodów optycznych łączących centrum Roubaix z węzłami w Paryżu, Frankfurcie, Amsterdamie, Londynie i Brukseli. Powodem awarii był błąd oprogramowania zainstalowanego na urządzeniu zarządzającym połączeniami na światłowodach – zresetowana została ich konfiguracja. Przywrócono ją z kopii zapasowej wraz z połączeniem z Roubaix.

Klaba przeprosił za incydent i poinformował, że OVH pozostaje w kontakcie z klientami, których dotknęła dzisiejsza awaria.

Aktualizacja, 10:50
Szef OVH poinformował, że dostawca energii wznowił dostawy na jednej z linii, jednak druga wciąż pozostaje niesprawna. Generatory prądu już działają – centrum SGB2 ma wznowić pracę w ciagu maksymalnie 20 minut, na usunięcie awarii w centrach SGB1 i SGB4 trzeba będzie poczekać od jednej do dwóch godzin.

Aktualizacja, 10:45
Otrzymaliśmy już oficjalne stanowisko polskiego OVH w sprawie awarii:

Z uwagi na awarię części sieci szkieletowej OVH oraz niedostępność zasilania w centrum danych Strasbourg, część klientów OVH nie ma dostępu do usług zlokalizowanych w centrach danych w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Francji. Dostęp do usług jest możliwy w centrach danych: w Warszawie, Kanadzie oraz w centrum danych P19 Paryż – Francja. Pracujemy nad przywróceniem dostępu do usług.

Aktualizacja, 10:40
Centrum w Roubaix przywrócone do sprawności, trwają prace w Strasburgu. Część serwisów, które dotknęła awaria w OVH wróciła już do pełnej sprawności.

Aktualizacja, 10:25
Octave Klaba poinformował, że nie działają także wszystkie 100-gigabitowe światłowody łączące Roubaix z centrami TH2, GSW, LDN, BRU, FRA, AMS.

OVH to jeden z największych dostawców usług hostingowych z serwerowniami i centrami danych rozproszonymi po całym świecie. Na sprawność tej infrastruktury zdane są nawet największe serwisy. Niestety, z powodu awarii zasilania dostęp do usług OVH jest ograniczony, co uniemożliwia nawiązanie połączenia z witrynami, ale także z pomocą techniczną.

W kontakt z użytkownikami zaangażował się na Twitterze sam szef firmy, Octave Claba, który nie tylko wyjaśnił powody awarii, ale także na bieżąco informuje o postępach w rozwiązaniu problemu. Do awarii doszło w centrach SBG-1 i SBG-4, znajdujących się pod Strasburgiem. Dostawca energii, firma EDF, sama boryka się z problemami, a ucierpiały na tym właśnie centra OVH.

Problemy techniczne dostawcy prądu nie mogą jednak paraliżować działania centrów danych – oczywiście OVH posiada alternatywne źrodła. Niestety, awaryjne uruchomienie 2 generatorów zakończyło się niepowodzeniem. A to z kolei uniemożliwiło działanie sali, w której dochodzi do przekierowań i doprowadziło do przerwy w świadczeniu usług.

W chwili pisania artykułu Octave Claba poinformował już, że udało się włączyć pierwszy z generatorów. O postępach w przywracaniu sprawności infrastruktury OVH będziemy informować na bieżąco.

© dobreprogramy

Komentarze