reklama

Powstaje cyfrowe archiwum historii wydarzeń z 1989 roku

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Historia Europy Środkowo-Wschodniej w latach osiemdziesiątych XX wieku była wyjątkowo burzliwa i ciekawi wiele osób z całego świata. Aby przybliżyć te czasy i ten region szerszemu gronu odbiorców europejska biblioteka, muzeum i archiwum cyfrowe Europeana rozpoczęła budowę zbiorów Europeana1989.eu. Znajdą się tam zdjęcia, nagrania dźwiękowe i filmowe oraz skany dokumentów pochodzące z tamtego okresu, między innymi z Polski, głównie upamiętniające wydarzenia z 1989.

Wśród zebranych materiałów znalazły się więc takie pamiątki, jak skany kartek na mięso, dokumenty kupna Fiata 125p, bilet na koncert zespołu Marillion w Poznaniu (1987), zdjęcia metalowych końcówek do wpięcia do żył w pierwszym sztucznym sercu w Polsce Ludowej czy torebki, która uczestniczyła w pierwszych wolnych wyborach. Poza tym nie brak takich drobiazgów, jak plakaty, przypinki, naszywki, znaczki pocztowe, zdjęcia i instrukcje obsługi urządzeń, biuletyny informacyjne, bony towarowe, stemple i tak dalej. Na wirtualną wycieczkę warto wybrać się też poza nasz kraj, co pozwoli zobaczyć choćby sławny Mur Berliński

Strona archiwum ma polską wersję językową, muzeum zachęca także do dzielenia się własnymi pamiątkami. Europeana zapowiada, że będą organizowane zbiórki, podczas których będzie można przekazać do archiwum przedmiot i opowiedzieć jego historię. Takie spotkania odbyły się w czerwcu w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie i o jednym z nich można przeczytać na blogu Europeany. Reprezentanci Europeany będą jeździć po naszym regionie do końca 2014 roku, ale na razie nie mają dalszego planu działania i kalendarz jest pusty. Poza tym nic (poza chwilowym błędem przy logowaniu) nie stoi na przeszkodzie, aby po zalogowaniu kontem Google dodać materiał w postaci cyfrowej do zbiorów z zacisza własnego domu.

Projekt jest blisko spokrewniony ze wspieranym między innymi przez Google History Pin — platformą przeznaczoną do umieszczania materiałów historycznych z możliwością geotagowania, zbierania w kolekcje i komentowania. Miłośnikom poznawania historii w ten sposób polecam także projekt Europeana1914-1918.eu i węgierskie archiwum Fortepan, o którym pisałam miesiąc temu.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama