r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Powstaje nowe narzędzie do obróbki zdjęć — Delaboratory

Strona główna Aktualności

Mogłoby się wydawać, że problemy z wydaniem GIMP-a 2.8 zostały już rozwiązane, ale chyba źle się dzieje na GIMPowym podwórku. Jacek Popławski, który próbował przyłączyć się do deweloperów GIMP-a, z jakiegoś powodu postanowił jednak napisać własny program. W przeciwieństwie do GIMP-a jego program przeznaczony jest do niedestruktywnej obróbki zdjęć.

W założeniu program Jacka — Delaboratory — ma być narzędziem do obróbki fotografii o dużej głębi koloru. Udostępniona wersja 0.1 programu ma możliwość obróbki obrazów o głębi maksymalnie 32 bity na kanał, gdzie poszczególne składowe koloru reprezentowane są jako 32-bitowe liczby zmiennoprzecinkowe. Program obsługuje przestrzenie RGB/BW, CMY, CMYK, LAB, XYZ, HSV i HSL, ale na razie nie ma zarządzania kolorami na podstawie profili ICC. Edycja odbywa się za pośrednictwem warstw dopasowania. W tej wersji dostępne są cztery typy warstw: mikser kanałów, łączenie zdjęć (normalne, mnożenie, nałożenie, rozjaśnienie), konwersja przestrzeni barw i krzywe. Dostępny jest również próbnik kolorów i histogram z możliwością wyboru kanału zależnie od bieżącej przestrzeni barw. Lista możliwości programu znajduje się na jego stronie domowej, ale w tej chwili nie ma ich zbyt wiele.

Ciężko w tej chwili wyrokować o przyszłości projektu, ale Delaboratory może rozwinąć się w ciekawym kierunku. Jacek nie zamierza zajmować się bezpośrednią edycją zdjęć, jak retusz, do którego zapewne nadal używać będzie GIMP-a. Z pewnością pojawi się więcej warstw dopasowania, lepszy interfejs użytkownika, łączenie wielu obrazów, winietowanie czy filtry ND (Neutral Density). Niestety autor nie planuje implementacji obsługi plików RAW.

r   e   k   l   a   m   a

Na razie dostępny jest jedynie kod źródłowy programu, ale warto poczekać na rozwój sytuacji. Delaboratory powstał z wykorzystaniem wxWidgets, więc są szanse na pojawienie się wersji dla Windows i Mac OS X.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.