Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Do czego można zastosować Access Point

Do napisania tego artykułu natchnęły mnie problemy z podłączeniem się do Internetu które mam w miejscu mojego zamieszkania . Generalizując, mieszkam 3 piętra nad głównym routerem, który w dodatku znajduje się pod barem. Mieszkam nad pubem. Pech chciał, a bardziej chyba idiotyzm speca który tutaj to montował, że wszystkie gniazdka znajdują się pod barem i nie ma jak pociągnąć kabla bo trzeba by zrywać podłogę, a na to mi nie pozwolą ;). Więc została zabawa w wireless…

Zakupiłem AP marki TP-Link model TL-WA901ND, czyli najwyższy model jaki był obecnie dostępny. Nadaje on w transmisji 2,4 GHZ w standardzie 802.11n, czyli 300 mb/s. Wspiera oczywiście wszelkie powszechne szyfrowania oraz posiada serwer DHCP. No i tak to się zaczęło

1. Access Point pracujący jako Access Point

Access Point jest to nic innego jak punkt dostępowy, czyli urządzenie do którego podłączamy się bezprzewodo aby znaleźć się w sieci.

Na skutek tego iż router był ustawiony pod barem, w bardzo dogodnej pozycji prosto pod czterema nalewakami do piwa, był parę razy zalany, przez co wireless działał mu jak chciał. Wystarczyło podpiąć AP by go zastąpił i problem z siecią się rozwiązał, sygnał się wzmocnił, skrajnie byłem wstanie wyłapać 25% sygnału u siebie, było w sumie nieźle. Oczywiście nadawanie w routerze zostało wyłączone.

2. AP pracujący jako repeater

Repeater jest to urządzenie mające na celu wzmocnienie sygnału. Działa to na zasadzie takiej iż odbiera ono sygnał od Routera lub AP (mówiąc fachowo hosta),odnawia je, poczym rozsyła już wmocniony sygnał do komputerów, telefonów (czyli fachowo klientów).

Stało się tak że któregoś dnia odważny, bo jakoś w połowie flaszki, zadzwoniłem do providera (dostawcy Internetu) aby powiedzieć mu że router nie działa jak należy i chciałbym prosić o nowy, jeśli łaska. Z racji tego iż jest to pub, mamy Internet w klasie biznes, więc dostaliśmy go kompletnie za darmo po dwóch dniach. Więc nie stało się nic innego jak podpięcie nowego routera, AP stał się w tym momencie zbędny. Więc powędrował piętro wyżej by pracować jako repeter. Sygnał znowu się poprawił, komfort korzystania z Internetu po raz kolejny poszedł w górę.

3. AP pracujący jako client

Client to nic innego jako każda jedna karta WiFi odbierająca sygnał.
Ciągle niezadowolony, bo gdzieś mi duża część tego sygnału w okolicach toalety ginęła, postanowiłem że wywrócę kota ogonem. Ten router miał standardowo zamontowane 3 anteny dookólne. Jest to taki rodzaj anteny która ściąga sygnał z każdej jednej strony w promieniu 360 stopni. Zaletą jest to że nie trzeba biegać za sygnałem, wadą jest to że taka antena na dalsze odległości ściąga bardzo dużo zakłóceń, a i sygnał nie jest rewolucyjny.

Więc postanowiłem iż kupię antenę kierunkową, która ściąga sygnał z konkretnego miejsca w jakim go ukierunkujemy. Fakt że trzeba z początku trochę się pogimnastykować aby chwycić mocny sygnał, ale jak już się go złapie to działa prawie jak po kablu. AP oczywiście podłączamy do komputera skrętką, przez co odchodzi z reguły problem instalowania dodatkowych sterowników do karty sieciowej.

Więc jak widać jedno urządzenie można wykorzystać na wiele sposobów, w zależności od potrzeb.

A tak to teraz wygląda, jak na razie jestem jeszcze na etapie poszukiwania lepszego sygnału dlatego wszystko lata luzem.

 

Komentarze

0 nowych
misiek440v2   7 #1 05.04.2011 13:55

nie żebym się czepiał ale większość tych funkcji jest opisana w instrukcji.
Na APC tplink jest dobrym wyborem, choć osobiście wole ovislinki np wl1600, lub coś na czym można posadzić tomato OpenWRT czy DD-WRT. W przypadku działania np jako AP możliwości są znacznie większe choć przeszkodą może być brak n

misiek440v2   7 #2 05.04.2011 14:00

do twego 3 piętra, poczytaj o wifi. W założeniach anteny powinny się widzieć o ile jedna ściana jest do przejścia to z trzema możesz mieć problem. Nie lepiej wystawić dwa panele na zewnątrz i w siebie wycelować?

  #3 07.04.2011 11:55

Jak wrzuci się np. openwrt to właściwie możliwości są ogromne, szczególnie gdy router ma usb. Wtedy może robić za NAS z torrentami, pobierać z rapidshare i podobnych serwisów, być stacją pogodową, służyć za stronę domową i tak dalej.
@misiek440v2 obsługa n zależy od tego jaki chip został użyty. U mnie w wrt160nl to wifi n działa bardzo dobrze na openwrt.

Pr0cesja   4 #4 11.04.2011 12:05

Nie mam jak pociągnąć kabla od routera, bo po prostu nie ma jak tego zrobić. A kupować kolejny AP i antenę to mi się nie uśmiecha, tym bardziej że internet działa wystarczająco dobrze :)

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.