Praktyczne zastosowanie CardSpace w Viście

Strona główna Aktualności

O autorze

Z pewnością wielu użytkowników systemu Windows Vista zastanawiało się, do czego może służyć nowa sekcja okienek w panelu konfiguracji kont użytkowników - Windows CardSpace. Z opisu, jaki wyświetlał się po otwarciu tej sekcji można było co prawda wywnioskować, że jest ona przeznaczona do szybkiego logowania się i wymiany informacji osobistych z witryną (np. sklepu internetowego), ale do tej pory trudno było znaleźć praktyczne zastosowanie tego rozwiązania.

Tymczasem logowanie za pośrednictwem CardSpace uruchomił właśnie sam Microsoft i umożliwił skojarzenie swojej karty z kontem Windows Live ID. Posiadacze Windows Vista potrzebują jedynie utworzyć swoją kartę w panelu sterowania, a następnie udać się na stronę zarządzania tożsamością, która umożliwia skojarzenie karty i hasła. Użytkownicy Windows XP muszą po aktualizacji przeglądarki do Internet Explorer 7 zainstalować jeszcze .NET Framework 3.0.

Idea CardSpace wykracza znacznie poza zwykłe logowanie przy pomocy Windows Live ID - w karcie można także umieścić sporo informacji takich jak adres, data urodzenia czy telefon, a system CardSpace każdorazowo wyśle do oglądanej witryny tylko te dane, których ona żąda, oczywiście po naszej zgodzie. Może to być ułatwienie na przykład w sklepach internetowych, gdzie zamiast wprowadzać w każdym sklepie kolejny raz te same dane po prostu będzie można wysłać swoją raz utworzoną kartę, a sklep sam wyciągnie z niej potrzebne do realizacji zamówienia informacje. Na takie udogodnienia przyjdzie nam jednak z pewnością jeszcze trochę poczekać - póki co popularność tej usługi jest bliska zeru.

© dobreprogramy

Komentarze