Prezes Adobe nie grozi Microsoft pozwem

Strona główna Aktualności

O autorze

Rano sporo serwisów za agencją Reuters pisało, że prezes Adobe Bruce Chizen miał zagrozić, że pozwie Microsoft, jeśli postępowanie antymonopolowe prowadzone przez Unię Europejską w sprawie formatu PDF/XPS nie zakończy się po jego myśli. Okazuje się to mylną interpretacją według serwisu BetaNews.com, który po przetłumaczeniu niemieckiego wywiadu nie doszukał się takich stanowczych deklaracji. Chizen miał natomiast nie wykluczyć takiej ewentualności, ale dopiero gdyby nie udało się dojść do porozumienia. Prezes Adobe wejście na drogę sądową uważa jednak za ostateczność.

W wypowiedziach Bruca Chizena jest sporo niewiadomych, sporo warunków - Adobe sięgnie po takie lub inne środki "jeżeli...". Wszystko zaczęło się w lipcu, kiedy Adobe poskarżyło się w Komisji Europejskiej, że Microsoft zapewnia w systemie Windows Vista i pakiecie Office 2007 integrację z konkurencyjnym dla PDF formatem XPS. W odpowiedzi Microsoft dodał także do swojego pakietu biurowego format PDF, ale to nie zadowoliło Adobe. Wreszcie Microsoft nie czekając na rozprawę sądową usunął to zintegrowane wsparcie na rzecz pluginów pobieranych z Internetu.

W niemieckim wywiadzie Chizen zaznacza także, że sama opcja eksportu do PDF w pakiecie Office nie jest dużym zagrożeniem dla Adobe, bo jego klienci wciąż będą korzystać z flagowych narzędzi firmy, znacznie bardziej rozbudowanych pod kątem obsługi dokumentów PDF. Oddzielną kwestią jest, czy takie praktyki są legalne i czy Microsoft postępuje fair. Tę sprawę Chizen zdaje się pozostawić do oceny Komisjii Europejskiej.

© dobreprogramy
s