Procesory Core i9 – Intel przygotowuje pogromcę Ryzena

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Debiut procesorów Ryzen narobił zamieszania na rynku. Cieszący się w praktyce monopolem na wydajnych desktopach Intel nagle stanął w obliczu konkurenta, który w wyraźnie niższych cenach oferuje porównywalną, a niekiedy nawet wyższą wydajność – szczególnie w obciążeniach wielowątkowych. Nie myślcie, że Intel zamierza to tak zostawić. Już w czerwcu na rynek miałyby trafić nowe desktopowe procesory z serii Skylake-X, które czipom AMD nie dadzą żadnych szans w żadnym rodzaju zadań.

Z informacji, które pochodzą z wycieku opublikowanego na łamach forum serwisu AnandTech wynika, że Chipzilla zamierza wprowadzić na rynek nowe modele procesorów, oznaczone jako Core i9 (sic!) oraz Core i7. Parametry flagowego modelu budzą respekt: Core i9-7920X miałby być bazującym na architekturze Skylake-X procesorem 12-rdzeniowym i 24-wątkowym, z 44 pasmami PCIe 3.0 oraz 16,5 MB pamięci cache L3.

Pozostałe modele Core i9, oferujące od 10 do 6 rdzeni, również bazowałyby na Skylake-X, podczas gdy dwa nowe modele Core i7 wykorzystywałyby architekturę Kaby Lake.

To co może zaskakiwać w tym zestawieniu, to względnie mała ilość pamięci L3, wychodzi na to, że na rdzeń będzie przypadało zaledwie 1,375 MB, podczas gdy do tej pory w czipach Intela w cache L3 stosowano 2-2,5 MB na rdzeń. Użytkownik Sweepr, który ujawnił slajd Intela z zamkniętej prezentacji, twierdzi że zrekompensowano to znacznym podwyższeniem wielkości cache L2. To jednak oznaczałoby poważne modyfikacje architektury – samo zwiększenie L2 nie jest w stanie skompensować okrojenia L3.

Niewykluczone, że oficjalna premiera tych procesorów nastąpi na tegorocznych targach Computex. To, jak poradzą one sobie z Ryzenami, będzie oczywiście zależało przede wszystkim od ceny. Czy Intel odważy się okroić swoje marże, byleby tylko czerwoną konkurencję wypchnąć z rynku? To ryzykowne posunięcie – na tym rynku po obcięciu cen bardzo trudno ponownie je podnieść.

© dobreprogramy