Programy biurowe Apple'a dogoniły systemy operacyjne, webowy iWork wyszedł z bety

Strona główna Aktualności

O autorze

Programy Pages, Numbers i Keynote, które dawniej wchodziły w skład pakietu biurowego iWork firmy Apple, zostały zaktualizowane, zarówno w wersjach mobilnych, jak i dla Maków. Nowe programy są w stanie w pełni wykorzystać możliwości nowych iPhone'ów, na Makach zaś wykorzystują możliwości wprowadzone w OS X 10.11 El Capitan. Ponadto webowe narzędzia pozbyły się etykietki z napisem beta.

Aplikacje mobilne zostały wydane w wersji 2.6. Aktualizacja przynosi między innymi obsługę gestu Slide Over w systemie iOS 9, podzielonego widoku oraz trybu „obraz w obrazie” na iPadzie Air 2, iPadzie mini 4 i nadchodzącym iPadzie Pro. Aplikacje wykorzystują także skróty klawiaturowe, jeśli do urządzenia podłączona zostanie klawiatura zewnętrzna, oraz nowy pasek skrótów w iOS 9. Na najnowszych iPhone'ach aplikacje korzystają oczywiście z 3D Touch. Ponadto aplikacje lepiej współpracują z odpowiadającymi im programami Microsoftu.

Na stronie iCloud.com, po zalogowaniu z użyciem Apple ID, można skorzystać z webowych wersji programów, które pozbyły się już etykietki „beta”. Konto iCloud jest darmowe, wiec i z aplikacji webowych można korzystać bez opłat i nie trzeba do tego posiadać żadnego urządzenia z jabłkiem – wystarczy się zarejestrować. Aplikacje mają dostęp do wszystkich zapisanych w iCloud dokumentów, można więc kontynuować pracę w nich bez przeszkód na innym komputerze. Aplikacje działają bezproblemowo w różnych przeglądarkach, ale uruchomienie którejś z nich może spowodować nieoczekiwany koniec pracy programu na Maku, jeśli w obu otworzymy ten sam dokument.

Programy dla Maków mogą pracować w trybie podzielonego ekranu na systemie OS X El Capitan i wykorzystują gładzik Force Touch przy klikaniu na obrazki. Zapisane i udostępnione przez nie dokumenty można przeglądać online w przeglądarkach mobilnych. Poprawiona została także kompatybilność z Excelem i obsługa fontów typu OpenType. Przeglądarka multimediów może pobierać zdjęcia i filmy z programu Photos i udostępnionych albumów. W każdym z programów można ponadto zbudować styl dla tabelek i wykresów na podstawie obrazka.

W programach można także wykorzystać większe możliwości automatyzacji eksportu plików dzięki nowym opcjom zapisu jako PDF, plik Worda, Excela i PowerPointa z poziomu AppleScript. Osoby korzystające z ułatwień dostępu, jak VoiceOver, ucieszy możliwość edycji wielu nowych elementów z pomocą tego mechanizmu.

Pages 5.6 może otwierać dokumenty zapisane przez odpowiadające mu programy z pakietów iWork '08 i '06. W programie poprawione zostało wklejanie stylów, kompatybilność z Wordem i pojawiło się wiele drobnych usprawnień, które pomogą przy składzie tekstu.

Numbers 3.6 może otwierać arkusze zapisane przez program Numbers w wersji z pakietu iWork '08, a do wykresów można dodać w nim pomocnicze linie referencyjne.

Keynote 6.6 jest w stanie otworzyć prezentacje zapisane przez swoich poprzedników z iWork '08 i '06, zyskał także nową animację. Program lepiej radzi sobie z plikami zapisanymi dla PowerPointa.

W naszej bazie programów znajdziecie najnowsze wersje Pages, Numbers i Keynote dla OS X, a także Pages, Numbers i Keynote dla systemu iOS. Pełne wersje programów kosztują 19,99 dolarów na Maki i 9,99 na urządzenia mobilne. Na nowe urządzenia jednak można pobrać je za darmo.

© dobreprogramy
s