Nowości w iWork. Pakiet biurowy Apple liczy dokładniej, ciekawie wypełnia tekst

Nowości w iWork. Pakiet biurowy Apple liczy dokładniej, ciekawie wypełnia tekst

Nowości w iWork. Pakiet biurowy Apple liczy dokładniej, ciekawie wypełnia tekst
Nowości w iWork. Pakiet biurowy Apple liczy dokładniej, ciekawie wypełnia tekst
27.06.2019 15:51

Apple pracuje nad nowymi wydaniami systemów operacyjnych macOS i iOS, ale Pages, Numbers i Keynote także dostały niewielkie aktualizacje. Programy biurowe, znane jako iWork zostały nowe możliwości przenoszenia tekstu w ramach dokumentu, a arkusz kalkulacyjny Numbers lepszą precyzję obliczeń.

Nowości w iWork na macOS

Najciekawszą technicznie nowością w wydaniu pakietu biurowego dla macOS jest poprawiona precyzja obliczeń w arkuszu kalkulacyjnym Numbers. Ulepszony został 128-bitowy system obliczeniowy, więc Numbers lepiej poradzi sobie z bardzo precyzyjnymi ułamkami. Ponadto Numbers pozwala dodawać wiersze do tabel, na których zostały zastosowane filtry, a sortowanie dużych tabel jest zauważalnie szybsze.

Poza tym Numbers, Pages i Keynote zyskały możliwość wypełniania tekstu gradientem lub obrazkiem i nowe obrysy tekstu. W tekście można zamieszczać łącza do innych stron dokumentów lub arkuszy kalkulacyjnych. W polach tekstowych zaś można osadzać także obrazki, ilustracje wektorowe i równania. Dzięki temu można je łatwo przenosić, razem z opisami, które powinny im towarzyszyć.

350264828230985665

iWork dla iOS-a

Aplikacje iWork przeznaczone dla urządzeń mobilnych doganiają swoje desktopowe odpowiedniki. To bardzo dobry kierunek w kontekście rozwoju iPada jako komputera osobistego. W wersjach mobilnych aplikacji także można wypełniać tekst obrazkami i stosować obrysy, a także zmienić wygląd list i tworzyć własne punktory. Mamy też nowe możliwości edytowania wykresów, zmiany stylu poszczególnych serii, dodawania linii trendu i tym podobnych. W tabelach zaś w końcu można dopasować wygląd krawędzi każdej komórki osobno.

Pracując z kilkoma dokumentami, można swobodnie przenosić między nimi grafiki i całe sekcje tekstu. Apple Pencil zaś można wykorzystać albo do rysowania, albo do zaznaczania i przewijania. Tryb działania rysika można przełączać w trakcie pracy.

Pakiet biurowy za darmo

Pakietem programów biurowych Apple'a warto się zainteresować także dlatego, że jest dostępny za darmo na Maca i urządzenia mobilne. Pracę z dokumentami można zacząć na jednym z urządzeń i dokończyć na innym – pliki są synchronizowane z chmurą iCloud. Pod tym względem iWork nie ustępuje pakietowi Microsoft Office. Funkcjonalnie niestety zostaje trochę w tyle. Widać to zwłaszcza w arkuszu kalkulacyjnym.

Pages, Numbers i Keynote znajdziesz w naszej bazie programów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)