Prywatność na Facebooku – pokazujemy, jak o nią zadbać w praktyce

Strona główna Aktualności

O autorze

Z ankiety jednego z wiodących producentów oprogramowania antywirusowego wynika, że ponad trzy czwarte użytkowników internetu posiada konta na portalach społecznościowych. To samo badanie pokazało, że niemal jedna trzecia z tych osób udostępnia komplet umieszczonych tam informacji o sobie każdemu użytkownikowi Sieci.

Jak się okazuje, ograniczenie dostępu do prywatnych informacji tylko dla znajomych nie wystarczy. Wszyscy wiemy, jak wyglądają profile na Facebooku, z liczbą znajomych sięgającą od kilkuset do czasami nawet kilku tysięcy. Konfrontując te dane z wynikami badań brytyjskiego antropologa Robina Dunbara, z których wynika, że liczba ludzi pozostających z nami w społecznych relacjach nie przekracza 150, należy uznać, że w gronie naszych „znajomych” mamy także osoby ledwie nam znane oraz zupełnie przypadkowe.

Profil na portalu społecznościowym niejako z założenia nie ma wiele wspólnego z ochroną danych osobowych i prywatnością. Jednocześnie trudno nie ulec pokusie zaistnienia w tej ważnej przestrzeni wirtualnego świata. W artykule postaramy się w prosty sposób wskazać, jak używać Facebooka, żeby chronić prywatność – zachowując przy tym zdrowy rozsądek.

Ustawienia prywatności – narzędzia Facebooka

Facebook udostępnia użytkownikom panel „Ustawienia i narzędzia prywatności”. Skorzystać z tych ustawień możemy, wybierając z menu znajdującego się na niebieskiej belce opcję „Ustawienia”.

Po wskazaniu po lewej stronie odnośnika „Prywatność” ukażą nam się wprowadzone przez twórców aplikacji opcje do modyfikacji domyślnych ustawień prywatności.

Facebook całkiem poważnie potraktował ustawienia dotyczące naszej prywatności. Twórcy udostępnili dodatkowe menu „Prywatność – skróty”. Poza podstawowymi ustawieniami, podanymi w przyjaznej formie, menu zawiera odnośniki do wspomnianego wcześniej panelu „Ustawienia i narzędzia prywatności” oraz do stron informacyjnych dotyczących opisywanych zagadnień.

Modyfikację opcji dotyczących prywatności rozpoczniemy od ostatniej sekcji panelu „Ustawienia i narzędzia prywatności”: „Kto może mnie wyszukać?”. Warto zmienić domyślne ustawienia tak, aby wyszukanie naszego profilu za pomocą udostępnionego adresu e-mail i numeru telefonu możliwe było tylko dla znajomych, ewentualnie znajomych naszych znajomych.

Jeszcze bardziej oczywista wydaje się zmiana ustawienia ostatniego parametru. Przy pytaniu „Czy chcesz, aby wyszukiwarki spoza Facebooka podawały linki do Twojego profilu?” powinna pojawić się etykieta „Nie”. Próba ochrony naszej prywatności wydaje się jednoznaczna z ograniczeniem podawania odnośnika do naszego profilu np. przez Google.

Powyżej tej grupy ustawień znajduje się opcja „Kto może się ze mną kontaktować?”. W sytuacji gdy zalewa nas fala zaproszeń do grona znajomych – warto ograniczyć je tylko do zaproszeń od znajomych naszych znajomych.

Zmiany ustawień dokonujemy klikając w „Edytuj”.

Na koniec, jako te nieco bardziej zawiłe, opiszemy opcje pierwszego bloku panelu „Ustawienia i narzędzia prywatności” – „Kto może zobaczyć dodawaną przeze mnie zawartość?”. Przy pierwszym pytaniu „Kto zobaczy Twoje przyszłe posty?” domyślnie ustawiona jest etykieta „Znajomi”. Ustawienie to sprawdzać się będzie w większości przypadków – zamieszczane przez nas treści widziane będę tylko przez osoby, które należą do grupy naszych znajomych. Istnieje jednak przydatna możliwość nadania dostępu do publikowanych informacji tylko wybranym znajomym. W tym celu musimy powrócić na główną stronę portalu, na szarym pasku po lewej stronie wskazać etykietę „Znajomi” i kliknąć odnośnik „Więcej”.

Następnie wybieramy „+ Utwórz listę”.

Pojawi się okno „Utwórz nową listę” z polem do wpisania nazwy listy znajomych (w naszym przykładzie utworzyliśmy listę „Zaufani znajomi”) i polem do wprowadzenia członków listy, wybranych z grona wszystkich naszych znajomych.

Spośród wszystkich publikowanych przez nas treści zapewne tylko niewielka część ma trafić wyłącznie do ograniczonej grupy osób. Dlatego też zasadnym jest pozostawienie w globalnych ustawieniach panelu „Ustawienia i narzędzia prywatności” przy pytaniu „Kto zobaczy Twoje przyszłe posty?” ustawienia „Znajomi”.

Z wcześniej utworzonej listy korzystać będziemy podczas publikowania określonej informacji.

Utworzona lista znajduje się w sekcji „Ustawienia niestandardowe”.

Warto skorzystać z dwóch kolejnych opcji bloku „Kto może zobaczyć dodawaną przeze mnie zawartość?”. Pierwsza z nich: „Przejrzyj wszystkie swoje posty i rzeczy, w których Cię oznaczono” pozwala zbadać i uporządkować oznaczenia naszego profilu we wszystkich dostępnych postach. Kolejna umożliwia ograniczenie widoczności starych postów tylko do grona znajomych. Polecamy wykorzystanie tej możliwości.

Prywatność na Facebooku to nie tylko opcje dostępne w panelu „Ustawienia i narzędzia prywatności”. Podstawowym działaniem związanym z rozpatrywanym tematem jest ochrona własnych informacji kontaktowych.

W celu zweryfikowania tych ustawień należy wybrać zakładkę „Informacje” ze strony głównej naszego profilu, a następnie z lewej strony „Dane kontaktowe i podstawowe informacje”.

W standardowy dla Facebooka sposób określamy widoczność informacji dla różnych list użytkowników. Dbając o ochronę naszych danych, bezwzględnie powinniśmy unikać wyboru opcji „Publiczne” przy określeniu dostępu do prezentowanych informacji. Zasadnym wydaje się wybór np. wcześniej zdefiniowanej listy „Zaufani znajomi”.

Kolejną rzeczą, na ukryciu której może nam zależeć, jest lista znajomych. W tym celu, ponownie z poziomu naszego profilu, wchodzimy w zakładkę „Znajomi” i wybieramy ikonę znajdującą się po prawej stronie (to ta z ołówkiem) – jedyną opcję „Edytuj ustawienia prywatności”.

W wywołanym oknie mamy dwie opcje „Kto może zobaczyć Twoją listę znajomych?” i „Kto może zobaczyć osoby i listy, które obserwujesz?”. I znów – dla ochrony prywatności warto zmienić domyślne akcje „Publiczne” na te bardziej restrykcyjne. O ile oczywiście nie chcemy się chwalić całemu światu naszymi rozlicznymi znajomościami.

Następna funkcjonalność Facebooka, której „otwartość” może źle wpłynąć na nasze poczucie intymności, to czat. Aby nad tym zapanować, wystarczy na dole paska czatu wybrać ikonkę (to ta z kołem zębatym) znajdującą się obok wyszukiwarki i kliknąć „Ustawienia zaawansowane”.

W oknie „Zaawansowane ustawienia chatu”, korzystając z pierwszej, domyślnie zaznaczonej opcji „Wyłącz czat dla wybranych znajomych…", definiujemy osoby, dla których na czacie nie będziemy widoczni.

Ustawienia prywatności – inne narzędzia

FacebookTM Disconnect (obecnie w wersji 0.1.3) to rozszerzenie pozwalające na monitorowanie i blokowanie wszystkich żądań kierowanych do Facebooka przez zewnętrzne witryny. Uniemożliwia w ten prosty sposób śledzenie naszych poczynań. Wtyczka jest bardzo wydajna i prosta w obsłudze. Po instalacji za pomocą systemu rozszerzeń określonej przeglądarki na pasku pojawi się czerwona ikonka oznaczająca, że Facebook Disconnect działa. Pojawiające się liczby określają zablokowane połączenia. Prosto i skutecznie.

Rozszerzenie to pobierzecie na Firefoksa, Chrome i Operę.

Facebook Disconnect (obecnie w wersji 2.1.3.1) to kolejne rozszerzenie do przeglądarek internetowych o niemal identycznej nazwie co poprzednik. Stoją osoby związane z projektem Disconnect, związanym m.in. z anonimowością i prywatnością w Sieci. Dodatek realizuje identyczne zadania co opisany wcześniej konkurent. Instalacja i obsługa też się niewiele różnią. Zmiany są czysto kosmetyczne, a skuteczność wydaje się porównywalna.

Dodatek ten dostępny jest na Firefoksa, Chrome i Safari.

Disconnect 3.15.3.1 to sztandarowy produkt wspomnianego wcześniej projektu. Tym razem nie jest to narzędzie tylko dla użytkowników Facebooka. Jeśli chodzi o korzyści wynikające z działania tego narzędzia, to są one takie same jak wcześniej opisanych dodatków – nie ograniczają się jednak tylko do Facebooka.

Po instalacji na pasku narzędziowym przeglądarki pojawia się dodatkowa, charakterystyczna ikona. Czasami widnieje przy niej liczba, oznaczająca liczbę żądań śledzenia na określonej stronie. Po kliknięciu ikony pojawia się główne okno dodatku. Jak można zauważyć, Facebook został tu wyróżniony (obok Google'a i Twittera). Ułatwia to ewentualne odblokowanie strony, poprzez kliknięcie ikony (z zielonej staje się szara). Pozostałe strony trackingowe zostały zgrupowane w kategorie (advertising, analytics, social networking, content) – odblokowanie następuje w ten sam sposób. Dodatkowym atutem korzystania z narzędzia jest przyspieszenie ładowania stron. Autorzy dodatku słusznie zaznaczają, że w wypadku ich aplikacji zielone oznacza „zablokowane” – choć na początku może to być mylące.

Disconnect dostępny jest na Firefoksa, Chrome i Operę. Użytkownikom Safari można polecić rozszerzenia Google Disconnect i Twitter Disconnect.

Zadbaj o to, jak cię widzą

Ustawienia dotyczące prywatności w Facebooku to nic skomplikowanego. Podstawowe narzędzia wbudowane w samą aplikację mogą wystarczyć, aby dotyczące nas informacje rozchodziły się po świecie w nieco bardziej ograniczony sposób. Trzeba oczywiście pamiętać, że nie na wszystko możemy mieć wpływ. Częste modyfikacje serwisu, wpływające czasami na zmianę domyślnych ustawień, gromadzenie naszych danych na serwerach firmy itp. to sprawy, z którymi, przynajmniej do pewnego stopnia, musimy się pogodzić.

We wszelkich działaniach w zakresie ochrony danych osobowych i prywatności należy kierować się wspomnianym na wstępie zdrowym rozsądkiem. Na pewno warto stale zgłębiać temat, wystrzegając się jednak zbyt radykalnych wniosków, które mogłyby być źródłem paranoicznych lęków… Skutkiem nadmiernej ostrożności, bliskiej obsesji, może bowiem stać się całkowita rezygnacja z wirtualnego życia – a przecież nie o to nam chodzi. Trzeba pamiętać, że nie pozostawianie w Sieci żadnych śladów też dziś może być uznane za podejrzane.

© dobreprogramy
s