Przyszłość serwerów Microsoft

Strona główna Aktualności

O autorze

Przy okazji konferencji WinHEC przedstawiciele Microsoft zdradzają wiele konkretnych informacji o przyszłych wersjach systemów serwerowych.

Jak podsumował Microsoft Watch, przy okazji konferencji ogłoszono dostępność buildów 5384 (tzw. Beta 2) zarówno Visty, jak i Longhorn Servera - następcy Windows Server 2003 (R2). Wiadomo, że Beta 3 pojawi się dopiero w pierwszej połowie 2007 (w między czasie udostępnione zostają kolejne wydania CTP), wersja finalna z kolegi w drugiej połowie 2007. Począwszy od Beta 2 pojawiać zaczną się coraz bardziej konkretne informacje o jego funkcjonalności (do tej pory mielismy tylko buildy i niewiele dokumentacji), Microsoft planuje także umożliwić klientom pierwsze produkcyjne wdrożenia Longhorn Servera i IIS 7 właśnie w oparciu o Beta 2.

Poza Windows Server "Longhorn" Microsoft pracuje także nad Windows Small Business Server R2 - który pojawi sie tego lata - oraz Windows Server 2003 Compute Cluster Edition, który pojawi się pod koniec tego roku.

Rok 2008 to między innymi Windows Server "Centro" kierowany do średniej wielkości klientów posiadających od 25 do 500 komputerów PC podłączonych do Internetu. Pierwotne, nieoficjalne zapowiedzi dotyczące Centro wspominały o roku 2007, teraz data została już skonkretyzowana (mimo tego, nie wiadomo jeszcze kiedy pojawią się pierwsze wersje beta). Longhorn Server R2 to z kolei koniec roku 2009 - zgodnie z zapowiedzią wydawania nowej odświeżonej edycji platform serwerowych co dwa lata. Funkcjonalność R2 nie jest jeszcze okreslona, wiadomo tylko że największe zmiany dotyczyć będą technologii wirtualizacji oraz Windows PowerShella.

Z ciekawostek - Bob Muglia potwierdził, że Longhorn "Home" Server wydaje się bardzo atrakcyjną koncepcją, niemniej nie zdradził żadnych konkretnych informacji. Potwierdził jednak, że nie ma jakichkolwiek planów by zmieścić w nadchodzących serwerach systemu plików nowej generacji WinFS (Beta 2 WinFS pojawi się podczas tegorocznego TechEdu). Póki co WinFS rozpatrywany jest jedynie w kontekście nowego SQL Servera o kryptonimie "Katamai" - jego finalna wersja przewidywana jest na rok 2008. Wciąż także ważą się losy edycji Windows Brach Server - serwera zaprojektowanego z myślą o możliwie bezobsługowej pracy w oddziałach firmy.

© dobreprogramy
s