RAMDisk 4.4.0 RC36

Strona główna Windows Narzędzia Narzędzia dyskowe i plikowe
Pobierz progra​m
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

RAMDisk to interesujące narzędzie, które pozwala na tworzenie dodatkowego dysku twardego w przestrzeni pamięci RAM, którego przewagą nad standardowymi urządzeniami tego typu jest dużo większa szybkość pracy, a co za tym idzie krótszy czas dostępu do przechowywanych na nim danych.

Program jest w rzeczywistości specjalnym sterownikiem, pracującym na poziomie jądra systemowego i umożliwiającym wydzielenie z przestrzeni pamięci RAM dysku, który w systemie widoczny będzie jako zwykły dysk twardy. RAMDisk dedykowany jest głównie użytkownikom posiadającym w swoich komputerach większe ilości pamięci RAM (od 2 GB wzwyż), chociaż według zapewnień producenta w przypadku tworzenia małych dysków wystarczy nawet 512 MB.

Maksymalny rozmiar tworzonego w ten sposób dysku twardego to 4 GB. Przestrzeń ta jest w zupełności wystarczająca dla przeciętnego użytkownika do tego, aby poprawić ogólny komfort pracy. Operacje takie jak przeniesienie na niego plików tymczasowych przeglądarki, dokumentów czy plików graficznych pozwala zwiększyć szybkość pracy przeglądarki internetowej, aplikacji wchodzących w skład pakietów biurowych czy programów graficznych. RAMDisk często wykorzystywany jest także podczas kompilacji, szyfrowania, a także zgrywania i konwertowania multimediów.

Utworzony za pośrednictwem narzędzia dysk twardy może zostać w dowolnym momencie wyłączony. Warto pamiętać, iż pamięć RAM nie jest pamięcią trwałą, tj. wszystkie przechowywane w niej dane podczas ponownego uruchomienia komputera są kasowane. Twórcy RAMDisk rozwiązali jednak ten problem w bardzo prosty sposób. Program pozwala zapisywać zawartość dysku w postaci obrazu na standardowym dysku twardym i ładować go podczas uruchamiania systemu.

Dla użytkowników, których nie zadowoli maksymalna przestrzeń oferowana w edycji bezpłatnej mogą zarejestrować program i wykupić licencję (18,99 USD). Wtedy RAMDisk pozwoli im na tworzenie dodatkowego dysku o pojemności aż 32 GB.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!