Raspberry Pi pokonało Commodore 64, a jeśli nie, to w końcu pokona

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Raspberry Pi w ciągu pięciu lat swojej obecności na rynku sprzedało się w ponad 12,5 mln egzemplarzy (uwzględniając wszystkie modele). W ten sposób stało się trzecim co do popularności komputerem w historii ludzkości, pokonując w tym rankingu słynne Commodore 64. Nieźle, biorąc pod uwagę to, że pierwotnie zakładano sprzedanie kilkunastu tysięcy Malinek.

Twórca Raspberry Pi, Eben Upton, podczas urodzinowej imprezy powiedział zgromadzonym: Commodore 64 było do tej pory trzecią co do popularności platformą komputerową ogólnego przeznaczenia. Teraz jednak mogę świętować, że my jesteśmy trzecią co do popularności platformą komputerową ogólnego przeznaczenia, po Maku i pececie.

Oczywiście na wiele sposobów można to osiągnięcie zakwestionować. Czy możemy zliczać wszystkie modele Raspberry Pi, wrzucając je do jednego worka? Jeśli tak, to czemu do Commodore 64 nie doliczyć kompatybilnego z nim Commodore 128? Liczba 12,5 mln sprzedanych przez firmę Jacka Tramiela komputerów też jest dyskusyjna – pochodzi z analiz Michaela Steila.

Sięgając do Wikipedii dowiemy się, że liczba sprzedanych C64 wyniosła od 12,5 do 17 mln sztuk, do tego można doliczyć ok. 5,7 mln C128. Sam zaś założyciel Commodore mówił nawet o 22 do 30 mln, co było ekstrapolacją z produkcji pół miliona egzemplarzy miesięcznie do opuszczenia przez Tramiela firmy w 1984 roku.

Jakkolwiek by nie było, na pewno i Commodore 64 i Raspberry Pi zapisują się złotymi literami w historii komputeryzacji. Żadna inna maszyna w takim stopniu nie wpłynęła na rozbudzenie zainteresowania majsterkowaniem i eksperymentowaniem z komputerami, jak one. Fani Raspberry Pi powinni więc upamiętnić dziś wielkie osiągnięcie 8-bitowej techniki, np. uruchamiając na swoich Malinkach emulator VICE i grając w klasyczne gry. Kompletny obraz systemu z emulatorem do nagrania na kartę microSD znajdziecie tutaj.

Jeśli zaś granie Wam nie w głowie, to zawsze można poprogramować w tradycyjnym języku BASIC. Projekt Raspberry Pi BASIC przypomni czasy, gdy komputery zamiast wyświetlać jakieś wydumane ikonki i okienka, uruchamiały się bezpośrednio do interpretera języka programowania.

© dobreprogramy