Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Reset wskaźnika w Energy Manager (Lenovo) niszczy baterię

Drogi Czytelniku,

Jeżeli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie planujesz wykonać w swoim laptopie reset wskaźnika naładowania akumulatora w programie Energy Manager od Lenovo lub niedawno go zrobiłeś. Jeśli należysz do grupy pierwszego przypadku – po prostu zaniechaj tej czynności. Jeżeli jesteś w grupie drugiej – no to właśnie zaczął się Twój problem. Jeżeli nie należysz do żadnej z grup, warto i tak zatrzymać się na chwilę w tym miejscu – być może przestrzeżesz znajomych przed sporym wydatkiem. Zanim rozpocznę artykuł, dodam jedynie, że jestem posiadaczem laptopa Lenovo Z510 z serii IdeaPad – tak, to istotne.

Nie ukrywam, że problem opisuje ponieważ dotknął mnie osobiście. Ale tak to zazwyczaj bywa, że dopóki sami się na czymś nie sparzymy, to raczej nie zastanawiamy się zbytnio nad daną sprawą. Ba, może w ogóle nie mamy pojęcia o jej istnieniu. Tak właśnie było w moim przypadku. Jestem człowiekiem, który generalnie dba o swój sprzęt i nieco zna się na nim, żeby we własnym zakresie potrafić sobie pomóc. Ufam jednak, że są na świecie osoby mądrzejsze, z większym doświadczeniem, od których mogę się wiele nauczyć. Za takich właśnie miałem pracowników firmy Lenovo. Kiedy więc zauważyłem, że zalecają mi oni resetowanie wskaźnika naładowania akumulatora co 1-2 miesiące w celu jego skalibrowania, zbytnio się nie zastanawiałem tylko kliknąłem i czekałem na efekt. Dodam, że wcześniej moja bateria była w zupełnie dobrym stanie, pokazywała prawidłowy stan naładowania i potrafiła wytrzymać nawet kilka godzin bez ładowania. Do czasu. Po kilku godzinach reset wskaźnika zakończył się. Wyłączyłem więc komputer i poszedłem spać. Kiedy rano uruchomiłem sprzęt, po około godzinie okazało się, że bateria, która przed chwilą wskazywała około 60% naładowania, nagle padła. Laptop wyłączył się i tyle. Podłączyłem go jednak do prądu, licząc na to, że to jednorazowy wybryk – okazało się, że nic bardziej mylnego. Problem powtarzał się. Gdzie więc szukać pomocy, jak nie u specjalisty?

Zadzwoniłem do pomocy technicznej Lenovo, by poprosić o wsparcie. Po krótkiej rozmowie poinstruowano mnie, bym raz jeszcze zresetował wskaźnik naładowania i zapewne wszystko wróci do normy. Tak też zrobiłem. Po kilku kolejnych godzinach było już tylko gorzej. Wskaźnik naładowania energii pokazywał jedynie 100% lub 0%, laptop wyłączał się kiedy chciał. Po włączeniu miał 0%, by po kilku minutach pokazać 100%. Nie ma co, pomoc techniczna dała radę. Zadzwoniłem ponownie do techników, by po raz drugi poprosić o pomoc. Tym razem dowiedziałem się, że niestety nie ma rady i sprzęt trzeba wysłać do serwisu do Niemiec (bo niestety seria IdeaPad nie ma wsparcia w Polsce, żaden serwis nie wykonuje napraw gwarancyjnych). Poinformowano mnie również, że powinienem przesłać skan swojego dowodu zakupu laptopa do Lenovo Polska w celu aktualizacji gwarancji i zaraz dostanę e-mail z voucherem dla mojego laptopa, który pozwoli wysłać go za pomocą Poczty Polskiej (?!) do Niemiec. Przyznam szczerze, że była to dla mnie dość dziwna informacja, no bo czemu wysyłka nie zostanie zrealizowana za pośrednictwem kuriera. Swoje wątpliwości zgłosiłem Panu, z którym rozmawiałem oraz zapytałem, czy moja bateria ma w ogóle jeszcze gwarancję. Ten stwierdził, że raczej nie, ale co szkodzi wysłać. (Realizacja ewentualnej naprawy potrwałaby około dwóch tygodni).

Postanowiłem sprawdzić, co na ten temat mówi sieć. Okazało się, że problem nie wystąpił tylko u mnie. Zarówno Polski, jak i światowy Internet aż piszczy na temat resetu wskaźnika, który niszczy baterie w produktach Lenovo. Niestety nikogo z tej firmy to raczej nie interesuje.

Podczas gdy ja szukałem rozwiązania swojego problemu w sieci, okazało się, że Energy Manager uznał moją baterię za nienadającą się do użytku i życzliwie mnie o tym poinformował. Postanowiłem więc podzielić się tą informacją z pomocą techniczną Lenovo. Tym razem trafiłem w końcu na kogoś, kto choć trochę miał pojęcie o swojej pracy i zechciał połączyć się zdalnie z moim komputerem, by sprawdzić co się dzieje. Szybko poklikał, posprawdzał i uznał, że faktycznie bateria do niczego się już nie nadaje, nie ma też sensu wysyłać jej do serwisu w Niemczech, bo straciła gwarancję i najlepiej będzie dokonać zakupu nowej w autoryzowanym centrum serwisowym Lenovo (tak, ten Pan jednak jako jedyny ze wszystkich, z którymi rozmawiałem, miał o czymkolwiek pojęcie). Wspomnianych centrów serwisowych w samej Warszawie jest kilka. Żadne z nich wprawdzie nie wykonuje napraw gwarancyjnych serii IdeaPad (bo Think już owszem), ale wszystkie specjalizują się w naprawach pogwarancyjnych i chętnie kupią dla mnie nową baterię, a nawet mi ją zainstalują. (Z rozmowy z jednym serwisem wiem, że to Lenovo zdecydowało o zakresie usług gwarancyjnych centrów, więc do tych żalu rzecz jasna nie mam).

Postanowiłem skontaktować się jeszcze z fanpagem Lenovo Polska na Facebooku, jednak tam za dużo się nie wydarzyło - ot zalecenia, by skontaktować się z działem pomocy technicznej telefonicznie, ewentualnie napisać wiadomość prywatną do fanpaga. Po wysłaniu takiej wiadomości można było nawet zostać zapewnionym, że będą wyjaśniać sprawę. I raczej zapominali. Z resztą, dla formalności publikuję wszystkie próby kontaktu. Odpowiedzi ogólnikowe, albo ostatecznie ich brak.

Może by tak spróbować e-mailem? Tam wyjaśnię przecież dokładnie o co chodzi i wtedy za pewne zostanę zrozumiany. Tak pomyślałem i oczywiście spróbowałem także tej formy kontaktu. Niestety myliłem się. Jak poinformowało mnie facebookowe Lenovo, taka forma kontaktu przeznaczona jest również wyłącznie dla serii Think. E-mailem nikt nie raczył poinformować, że mają to gdzieś i nie będą nic wyjaśniać, bo to nie ich sprawa.

Pomyślałem jeszcze, że może w takim razie zwierzchnicy europejscy Lenovo Polska, albo centrala Lenovo będą w stanie mi pomóc. Niestety odnalezienie kontaktu do takiego miejsca graniczy z cudem, a Lenovo Polska odmawia podania takiego e-maila. Przez telefon twierdzą, że nie mają, na Facebooku chętnie podają e-mail do Polskiego oddziału. Ale przecież tam nikt mi nie pomoże, bo nie ma wsparcia dla serii IdeaPad. I tak oto w Lenovo absurd kołem się toczy.

Piszę ten artykuł, ponieważ chciałbym przestrzec wszystkich użytkowników laptopów Lenovo, a w szczególności posiadaczy produktów serii Idea, przed używaniem funkcji resetowania wskaźnika w programie Energy Manager od Lenovo. Jak widzicie, mój przypadek nie był odosobniony, a w firmie tej nikogo to nie interesuje. Funkcja jak była, tak nadal istnieje we wszystkich wersjach programu. A użytkownik niech sam się z problemem bawi. Pomoc techniczna? Chyba śnicie.

Wersja artykułu z obrazkami. 

sprzęt oprogramowanie bezpieczeństwo

Komentarze

0 nowych
SpeX   7 #1 14.07.2015 23:41

A w którym miejscu oni promują co 1-2 miesięczny reset tego wskaźnika?

I jak dobrze rozumiem bateria straciła gwarancję, bo resetowałeś jej wskaźnik czy dlatego iż skończył się okres gwarancji?

Autor edytował komentarz.
  #2 14.07.2015 23:47

U mnie było lepiej w Y580. Poszedł jakiś układ od baterii i żeby w ogóle baterię wykrywał, to muszę wyłączyć laptopa, wyciągnąć baterię, podłączyć do prądu i dopiero wtedy włączyć. Gdy straci na chwilę prąd z zasilacza, to wtedy powtórka z rozrywki. ;)

Jusko   14 #3 15.07.2015 00:01

@SpeX #1: baterie mają najczęściej tylko rok gwarancji, zatem szybko się ją traci :-)
-----------------------------------

Co do wskaźnika - sprawy nie badałem. Nie potwierdzam, nie zaprzeczam. Temat mnie jednak zainteresował, z racji posiadania dwóch laptopów Lenovo. W tym jeden nowszy, z Energy Managerem jak powyżej.

Może być też tak, że bateria zakończyła swój żywot - sama z siebie. Tak naprawdę, to każda bateria laptopowa pada - kwestia tylko, ile jej to zajmie. Niektórzy już po roku mają wyjechaną baterię na tyle, iż wytrzymuje parę minut. Sam miałem trzy przypadki, kiedy bateria praktycznie zeszła - nawet się już nie ładowała (Compaq, HP, Dell) :-)

Można zapytać jeszcze na zagranicznym forum Lenovo, czy ktoś napotkał komplikacje: https://forums.lenovo.com/

Autor edytował komentarz.
  #4 15.07.2015 00:06

Też mam Z510 i też chciałem zresetować "wskaźnik" baterii i po przeczytaniu na fora już wiedziałem, że narobię sobie biedy. Jeszcze co mnie wkurza w Energy Manager jest funkcja "Tryb ochrony". Po odłączeniu od zasilania wyłącza się to cholerstwo. Ot taki bubel. :)

lucas__   13 #5 15.07.2015 00:07

@SpeX: spójrz na zrzut ekranu, tip konserwacja akumulatora ;p

xander21   8 #6 15.07.2015 01:57

Ja takie cude i inne tego typu programy, usuwam z miejsca. Dla mnie to nic nie znaczące śmieci. Pierwsze słyszę, żeby resetować baterie co 1-2 miesiące. A jak zobaczyłem opcje "usuwanie kurzu z wentylatora" to nieżle się uśmiałem.

McDracullo   17 #7 15.07.2015 08:14

"bo niestety seria IdeaPad nie ma wsparcia w Polsce, żaden serwis nie wykonuje napraw gwarancyjnych"
Nareszcie... Wydaje mi się że klienci zyskają na tym więcej niż może im się wydawać ;) Ale... Po przeczytaniu reszty wpisu zrozumiałem, że nic się nie zmieniło. Jeśli lenovo, to wciąż zostaje tylko ThinkPad.

Maxi_S   5 #8 15.07.2015 08:46

Jeśli masz pewność że bateria jest dobra spróbuj tak :http://bateria-lenovo.pl/jak-skalibrowac-baterie-do-laptopa-lenovo/

Możesz też spróbować dać baterię do mniej oficjalnego serwisu, gdzie zresetują elektronikę - oczywiście PO odmownym załatwieniu sprawy przez serwis (zdziwiłbym się gdyby było inaczej)

WODZU   18 #9 15.07.2015 09:04

Kolejna marka, którą dodaję do listy "dziękuję, nie kupię".

  #10 15.07.2015 09:21

@lucas__: "Zaleca się" a nie "nakazuje" .... ale jak się "zaleca" jeżeli akumulator nie był używany dłuższy czas...


Niesamowite ludzie robią co napisał producent bez dokładnego tego przeczytania i zrozumienia.... to tak jak by baterię włożyć do szuflady a potem chcieć skorzystać niej po dwóch latach....
Z drugiej strony bardzo możliwe że za taki stan rzeczy były/są wadliwe ogniwa akumulatorowe. Niestety nawet Sanyo (produkują dla Della, Apple ....) miał w swojej historii wadliwe które potrafiły się zapalić i to dosłownie. Kilku moich klientów ma rzeczone Z510 i żaden nie ma problemów z baterią z tym że je normalnie użytkują i nie wykonują jakiejś tam kalibracji... ogólnie ta kalibracja to "naładowanie, rozładowanie, naładowanie"... i każdy taki cykl jest zaliczany do eepromu baterii. Każda bateria laptopowa ma elektronikę sterującą.
Serwis Lenovo to już inna historia.

dragonn   11 #11 15.07.2015 10:32

@WODZU: Powoli łatwiej prowadzić whiltelistę niż blacklist :P. Ale akurat Lenovo nie skreślam i tak z soft producentów nigdy nie korzystam a wolę takie Lenovo niż np. jakiegoś ASUSA.

  #12 15.07.2015 11:02

@dragonn: Możesz wyjaśnić czemu wolisz Lenovo od ASUSa?

Wolvertino   2 #13 15.07.2015 11:17

@SpeX - Dokładnie tak jak pisze @lucas__ - masz tip na screenie, gdzie jest to zalecane. Bateria nie jest już na gwarancji, bo faktycznie zakończył się jej okres gwarancyjny.

@Jusko - byłbym w stanie w to uwierzyć, gdyby bateria nie miała roku i jednego miesiąca i gdybym nie miał zielonego pojęcia jak jej używać. Natomiast do czasu resetu potrafiła wytrzymać około 4,5 godziny bez prądu i stan wskazywała prawidłowy. Dopiero później zaczęło się wariactwo.

W wersji artykułu z obrazkami podrzucam więcej wpisów z innych forów - ciekawe jest to, że problem z Energy Managerem został wykryty przez użytkowników Z510 i jeszcze jakiegoś laptopa Y. To samo jest w internecie angielskojęzycznym. Teraz pytanie, czy faktycznie tylko te dwa modele mają problem z resetowaniem, czy po prostu nie wszystko zostało jeszcze sprawdzone przez nieświadomego przyszłej klęski usera :D Na zagranicznym forum lenovo też można znaleźć ten problem - właśnie w przypadku Z510 :)

  #14 15.07.2015 11:34

Kolejny przykład na to, że jak się kupuje Lenovo, to ThinkPady.
Podobnie przy HP bierze się Probooki i Elitebooki (no, jeszcze Folio są niezłe).
Delle - Latitude, a Asus z serii Pro.

dragonn   11 #15 15.07.2015 11:45

@The Suspect (niezalogowany): Np. ostatnio miałem do czynienia z lapkiem ASUSA z niższej półki (Core i3, 4GB RAM), proste z sklepu laptop trafił do mnie - mulił on gorzej niż mój 8 letni laptop, system tak zaśmiecony że jedną opcją był format a i tak do tego nie dało się uruchomić gestów touchpada bez softu ASUS-a bo wymyśli sobie jakiś swój panel touchpada.

AntyHaker   23 #16 15.07.2015 12:07

@lukasamd: Przykład? Na jakiej niby podstawie? Mam Lenovo G500s już prawie 1,5 roku i narzekać nie mam na co - baa, nawet nowe sterowniki do gładzika dostałem niedawno, specjalnie pod Win10.

  #17 15.07.2015 12:15

@AntyHaker: Choćby serwis. W przypadku serii biznesowych mamy najczęściej osobny serwis (choćby Paviliony HP - to są cyrki dopiero :D), gdzie znacznie łatwiej znaleźć kompetentne osoby. Inaczej wygląda także procedura gwarancyjna, bo zamiast dwóch tygodni można liczyć na 3-4 dni, albo i nawet opcję typu onsite.

Do tego oczywiście dochodzi cała masa czysto użytecznych aspektów - o wiele lepsza jakość wykonania, lepsze klawiatury, możliwość wykorzystania stacji dokujących i replikatorów portów, moduły TPM, biometria, rozbudowany BIOS/UEFI no i oprogramowanie, które jest przydatne (w przeciwieństwie do crapware na seriach czysto konsumenckich).

Magnum 44   17 #18 15.07.2015 12:50

@lukasamd: W ThinkPadach też czasami dorzucą trochę crapware, ale takiego mniej uciążliwego. Ja i tak instaluję czysto z obrazu Windows 8.1 ze strony MS i sam dogrywam tylko te ważne sterowniki i oprogramowanie (co jak co ale ochrona dysku przed wstrząsami i parę innych rzeczy sprawdza się super).

AntyHaker   23 #19 15.07.2015 13:02

@lukasamd: Aha, czyli nic istotnego z mojego punktu widzenia, jak i z punktu widzenia przeciętnego użytkownika.

  #20 15.07.2015 13:10

@Magnum 44: No właśnie, to jest ta różnica. Przy seriach konsumenckich jest multum śmieci.


@AntyHaker: Skoro jakość wykonania i solidność sprzętu nie ma dla Ciebie znaczenia to ok. Ja miałem 2 HP Paviliony, w domu są jeszcze 2 Acery z serii konsumenckich, przewinęło się zaś nieco różnego sprzętu i wiem, że nie kupię tego typu śmieci. O wiele więcej jest punktów przeciw, aniżeli za. Nie wiem też, co takiego ma wspomniany przez Ciebie Lenovo, czego nie ma sprzęt biznesowy w podobnej cenie (z tego co widzę to lekki nie jest, tylko i3 no i koszmarna rodziałka HD na błyszczącej matrycy - do pracy to się nie nadaje). Sam wolę poleasingowego lapa z serii biznesowej i takie też komputery polecam innym. Póki co nikt nie narzekał :)

No ale każdemu wedle potrzeb.

Magnum 44   17 #21 15.07.2015 13:13

@lukasamd: Acera trzeba omijać szerokim łukiem :)

  #22 15.07.2015 13:18

@Magnum 44: W sumie oprócz tego, że plastiki kiepskiej jakości i baterie siadły w obu po pół roku to nie jest najgorzej - stare, bo jeszcze z i3 pierwszej generacji i jakimś tam radeonem, ale się trzymają. Ot takie zwykłe, marketowe coś.

AntyHaker   23 #23 15.07.2015 13:18

@lukasamd: I swoją opinię wyrobiłeś na 2 urządzeniach tej samej firmy? Brawo!
"Póki co nikt nie narzekał :)" - A kto Ci będzie narzekał, skoro osoby którym je polecasz kompletnie się na tym nie znają? Co do pytania - może i nie ma nic, ale wystarczy mi fakt, że jest nowy, a nie "poleasingowy" ...

A i tak bonusowo z ciekawości. Zarzuć mi laptopem biznesowym (oczywiście nowym) w tej samej cenie, ale lepszym / podobnym. Czekam.

  #24 15.07.2015 13:22

@AntyHaker: A na czym Ty swoją opinię wyrobiłeś? Hm? Ja patrzę przez pryzmat własnych doświadczeń, a Ty swoich. Co w tym złego? Poza tym nie 2, a 4 które były w domu + kilkunastu innych, które się przez moje niecne łapska przewinęły.

Nigdzie też nie napisałem o sprzęcie nowym, więc nie żądaj teraz ode mnie, abym Ci takiego szukał.

AntyHaker   23 #25 15.07.2015 15:47

@lukasamd: "Nie wiem też, co takiego ma wspomniany przez Ciebie Lenovo, czego nie ma sprzęt biznesowy w podobnej cenie" No to czekam. Udowodnij mi, że to prawda - ewentualnie w ogóle nie odpisuj na moje komentarze i nie trać mojego czasu.

Berion   16 #26 15.07.2015 16:00

Kolejny powód dla którego usuwa się absolutnie wszystkie programy producenta, o ich używaniu nawet nie wspominając. Kupiłeś laptopa z preinstalowanym systemem? Sczytaj klucz i wgraj czysty.

Bałbym się też dawać specjaliście z infolinii zdalny dostęp do mojego komputera.

Lenovo należy się porządna kara. Wyszedłbym z siebie jakby mi napisano, że bateria straciła gwarancję po tym co sami zalecają w swoich programikach. Współczuję.

Autor edytował komentarz.
  #27 15.07.2015 16:04

@AntyHaker: A proszę bardzo:

http://allegro.pl/hp-probook-6570b-i5-3210-2x2500-8gb-320-rw-7pro-gw-i5539492048...
http://allegro.pl/prestiz-elitebook-8470p-i5-3320m-2x3-3ghz-win7pro-i5454479856....
http://allegro.pl/hp-elitebook-8470p-jak-nowy-gw-06-2016-radom-i5542807955.html

+ mocniejsze i5 z lepszym wsparciem dla wirtualizacji (VT-d)
+ aluminiowe wykończenie
+ ExpressCard i możliwość użycia eGPU jeżeli zechcemy pograć
+ rodzielczość 1600 x 900
+ matowa matryca
+ więcej RAM (z tego co widziałem, to Lenovo miał 4 GB)
+ ogromne możliwości rozbudowy - ze względu na klapy serwisowe można wymienić łatwo większość podzespołów
+ złącza stacji dokujących
+ czytniki linii papilarnych
+ obsługa ATA Password w BIOS/UEFI (ja korzystam, mam szyfrowanie bez spadku wydajności)
+ podświetlenie klawiatury lampką w HP (żart) lub oddolne w Lenovo
+ w przypadku HP możliwość użycia 3 anten Wi-Fi
+ dwa z nich są nadal na gwarancji

I nie będę więcej odpisywał, bo i ja tracę czas w ten sposób. Pisałem Ci kiedyś, że uciekasz jak przechodzi się do szczegółów technicznych. Chcesz być zwykłym, Kowalskim userem? Ok, ja po prostu uważam większość lapów konsumenckich za sypiące się gnioty. Mam prawo, a Ty masz prawo się z tym nie zgadzać.

Berion   16 #28 15.07.2015 16:07

@lukasamd: "+ obsługa ATA Password w BIOS/UEFI (ja korzystam, mam szyfrowanie bez spadku wydajności)"

To nie jest szyfrowanie via TPM jak chyba sądzisz. ATA Password to hasło, które ma za zadanie bronić dostępu do HDD w innym środowisku. Na przykład używają tego konsole Xbox (nie Xbox 360 i nie Xbox One). Ciężko je zdjąć siłowo, więc warto używać, ale nie jako zamiennik szyfrowania tylko razem z nim.

Autor edytował komentarz.
  #29 15.07.2015 16:10

@Berion: Chyba mylisz pojęcia. Wspomniane lapy też mają TPM, ale wcale nie trzeba z niego korzystać. Ja nie używam, nie jest mi do niczego potrzebne, a BitLockera nie chcę, bo nie działa to za dobrze. ATA Password pozwala na zabezpieczenie kluczy szyfrujących w niektórych dyskach (tak SSD jak i HDD). Domyślnie napędy typu SED szyfrują dane, ale niczym nie chronią kluczy, ta funkcja pozwala na ich zabezpieczenie.

Tutaj pisałem o tym nieco więcej:
http://www.dobreprogramy.pl/lukasamd/Szyfrowanie-SSD-czyli-kto-kogo-robi-w-balon...

AntyHaker   23 #30 15.07.2015 16:19

@lukasamd: Panie, nie ma od czego uciekać. Sam się pogrążasz - zadałeś sobie chociaż trud by sprawdzić, co posiada wspomniany przeze mnie model? Wysłałeś mi 3 laptopy - z czego 2 są używane, no i wszystkie mają wyłącznie grafikę zintegrowaną, przez co są już na starcie odrzucone. Postarasz się bardziej, by swoją tezę podeprzeć, czy może jednak odpuścisz?

"dwa z nich są nadal na gwarancji" - Ta, jeden ma całe 3 miesiące, drugi już więcej, bo 12 ...

Poza tym, nawet nie będę komentować zadrapań, które zauważyłem na jednym ze zdjęć - reszty nawet nie mam zamiaru przeglądać.

Ogólnie zarzuciłeś mnie jakimś crapem z odzysku i myślisz, że mnie do czegokolwiek przekonasz? Już samą wspomnianą kartą przegrywasz w przedbiegach...

"Mam prawo, a Ty masz prawo się z tym nie zgadzać." - Ciężko zgodzić się z czymś, czego nie potrafisz uargumentować. Na słowo nie mam zamiaru wierzyć.

Berion   16 #31 15.07.2015 16:24

@lukasamd: ATA Password zabezpiecza jedynie dostęp do HDD. Jest zapisany w tym że HDD i w środowisku po za Twoim np. laptopem gdzie to hasło zakładałeś, będzie wymagane. Inaczej żaden program, nawet BIOS/UEFI komputera nie będzie mieć dostępu do danych po za Service Area.

Przeczytałem Twój wpis, ale nie zrozumiałeś czym jest atapasswd. Naprawdę. To nie ma nic wspólnego z szyfrowaniem.

Autor edytował komentarz.
  #32 15.07.2015 16:25

@AntyHaker: Czyli uważasz, że np. GF 720M się do czegoś nadaje? :D Ok, mozna go wykorzystać do np. CUDA, no ale gry? To ma niewiele większą wydajność co karty intelowskie...

Dobra, to było pytanie retoryczne, więcej nie mam, bo jak widzę można Ci wymienić miliard argumentów, ale Ty widzisz tylko swoje potrzeby, a jak podaje się inne (nie kwestionując przecież Twoich - ja ciągle zaznaczam, że można mieć inne zdanie niż ja), to jest jakiś ból. Jak pisałem ostatnio - polecam herbatkę.

Z tego miejsca proszę od razu, abyś nie wywoływał mnie już na blogu czy w newsach znaczkiem @ - nie będę czytał, nie będę odpisywał na Twoje komentarze.

Autor edytował komentarz.
  #33 15.07.2015 16:32

@Berion: Nieprawda - masz na myśli stare ATA Password, które żadnego zabezpieczenia nie stanowi. Mi chodzi natomiast o mechanizm, który aktywuje zabezpieczenia kluczy na dyskach samoszyfrujacych się. Polecam lekturę choćby broszury Intela, który podchodzi do szyfrowania bardzo serio i który w przeciwieństwie do wielu firm niczego nie ukrywa:
http://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/technology-briefs/ss...

Dodatkowe info na stronach Samsunga:
http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/minisite/SSD/global/html/su...

"If you enable the HDD Password in BIOS, SED using the Class0 mode will be enabled, and you don't need to install separate software"

" The encryption key set for the AES is stored in the NAND of the SSD. If the key is lost, you can only reset the encryption key by performing a Secure Erase.
If you do so, all existing data will be lost."

GioWDS   15 #34 15.07.2015 17:45

Niestety jeśli chodzi o laptopy niestety muszę zgodzić się z @lukasamd. Sam przerobiłem kilka laptopów, do tego trochę czasu spędziłem w serwisach, przez jakiś czas nawet jako serwisant i przykro mi pisać, ale dowolna seria laptopów czy nawet desktopów, które możesz kupić w markecie za rozsądną cenę i dobrymi parametrami (procesor, ram, dysk) to najczęściej oszczędność w jakości wykonania płyty głównej i elementów dodatkowych (dyski z serii ekonomicznych), częste zimne luty (gorszej jakości cyna), dużo ramu o niskim taktowaniu czy nawet słabej jakości zasilaczach. Czyli duże cyferki, błyszczący się ekranik (jakby to miał być jakiś plus) i niska cena - coś za coś.

  #35 15.07.2015 18:41

Kupiłem niedawno taki tańszy laptop Lenovo którego używa głównie ktoś z rodziny i kusiło mnie nawet by zrobić tą kalibracje ale na szczęście jestem leniwy. Dzięki za wpis:)
Programy od producenta usunąłem w większości na początku a teraz to już chyba wszystkie. Miałbym pytanie jakby ktoś wiedział czy przy takiej opcji:
"Kupiłeś laptopa z preinstalowanym systemem? Sczytaj klucz i wgraj czysty."
na pewno nie traci się licencji i czy można tak będzie zrobić po aktualizacji do 10. Na ile wiem to można ale chciałbym mieć 200% pewności.

AntyHaker   23 #36 16.07.2015 01:04

@lukasamd: Całej wypowiedzi czytać nie będę, bo już zabłysnąłeś pierwszym akapitem - typowe "nie wiem, ale spróbuję się wypowiedzieć - a nóż się uda". Miłego dnia życzę (a raczej nocy, choć to zależy od tego kiedy przeczytasz).

Hajime   7 #37 16.07.2015 08:33

Sytuacja nie do pozazdroszczenia. Ja od kilku lat używam Lenovo Y580 i problem z baterią miałem tylko raz, kiedy przy niby naładowanej, wyłączało mi komputer. Wtedy właśnie reset wskaźnika mi pomógł i do tej pory wszystko działa OK. Była to jednak inna wersja Lenovo Energy Manager.

  #38 16.07.2015 09:58

@AntyHaker: To napisz dokładnie za ile go brałeś i w jakiej specyfikacji. Ja porównywałem do tego, co widzę w sklepach za około 1500 zł.

AntyHaker   23 #39 16.07.2015 11:56

@lukasamd: Ale to nie ma znaczenia - wystarczy mi to co napisałeś o karcie graficznej. Już dalej nie musimy dyskutować. Miłego dnia.

  #40 16.07.2015 14:09

Nowe laptopy biznesowe niestety mają słaby stosunek cena/wydajność, niemniej jednak wciąż są godne polecenia. Inny przykład? Zamiast nówki za ~2k wolałbym używanego ThinkPada X230/T430 + SSD 256GB

parranoya   9 #41 16.07.2015 17:55

Teraz wiecie dlaczego chińska elektronika jest tania. Po prostu do klientów trafia wszystko co wypluje fabryka. Liczą na to, że część klientów przełknie usterkę i nie zareklamuje towaru. Na testy też szkoda czasu i pieniędzy.
Mam laptopa Lenovo i wiem, że kolejnego już nie kupię. Matryca z wypalonym pikselem, zawieszająca się karta wifi, afera z malware w ich sofcie. Szkoda gadać...

Berion   16 #42 16.07.2015 19:19

@lukasamd: Poszukałem trochę informacji na ten temat i nasz spór toczy się o semantykę. W dalszym ciągu mam rację, ;) *jednak* nie wiedziałem że fw SSD po założeniu atapasswd, automatycznie zaczyna także szyfrować zawartość. Nie bardzo za to rozumiem jak przeprowadzić secure erase na innym środowisku z założonym hasłem (chyba że blokada o której myślę dotyczy master password a nie user password). Jak wygram kiedyś na blogu SSD to sprawdzę. ;p

@ZłyHans
"Miałbym pytanie jakby ktoś wiedział czy przy takiej opcji:
'Kupiłeś laptopa z preinstalowanym systemem? Sczytaj klucz i wgraj czysty.'
na pewno nie traci się licencji i czy można tak będzie zrobić po aktualizacji do 10. Na ile wiem to można ale chciałbym mieć 200% pewności."

Jeśli program poprawnie sczyta certyfikat/klucz i poprawnie go zaaplikuje, co istotne, na tę samą wersję systemu to jest ok. Na moim blogu o "Własnej partycji Recovery" znajdziesz linki do programów. Zrób sobie dla pewności obraz HDD. Programy te nie zawsze odczytają/przywrócą. Jeśli masz Windows 8 with Bing to odpada bo MS nie udostępnia obrazu tej wersji systemu. Ale tutaj z pomocą przyjdzie (jak mi się wydaje) upgrade do Win10. MS zapowiada że po upg będzie można zainstalować na czysto z obrazu (z tego wnioskuję że pewnie klucz zostanie przyjęty dopiero po upg).

Autor edytował komentarz.
  #43 17.07.2015 09:15

@Berion: Dzięki za odpowiedź. Własnie o takie kilka szczególików które udało CI się zawrzeć mi chodziło. Mam tego własnie Bing-a 8.1 i gdzieś obiło mi się o uszy, że z nim się nie da ale nie miałem jakoś czasu by to dokładnie posprawdzać. Nic pozostaje czekać na 10. Jeszcze raz dzięki.

Berion   16 #44 17.07.2015 09:40

@ZłyHans (niezalogowany): Sam jestem ciekawy bo mam jeden swój notebook właśnie z tą wersją (tzn. była tam, teraz siedzi Mint ;p ale mam w backupie obraz całego HDD). Jak ukaże się oficjalnie Win10 to sprawdzę czy i na jakich zasadach można zainstalować ten system na czysto w takiej sytuacji jak nasza.

Szczerze powiedziawszy to nawet do niedawna nie wiedziałem, że jest to "specjalna edycja" dla OEMów i że nie można pobrać jej ze strony MS.

  #45 19.07.2015 15:29

@Berion secure erase działa w ten sposób że generujesz nowy klucz szyfrujący (być może różnie jest to opisane / rozwiązane u różnych producentów, testowałem to na intelu , segate i hitach). Wygenerowanie nowego klucza automatycznie powoduje że wcześniejsze dane są nie do odczytu bo nadpisujemy tym kluczem stary klucz prywatny (jako przykład do Thinkpada - należy wgrać odpowiednią wersję biosu która taką opcję uaktywnia - http://support.lenovo.com/us/en/downloads/migr-68369 , w przypadku Intela używamy Intel Toolbox) . @lukasamd ma rację co do biznesowych laptopów. Sam mam z nimi doczynienia już ponad dekadę, kiedy to Lenovo robiło dla IBM a na rynku binesowym rządziły Thinkpady z serii T20 / T30 / T40 , Delle Latitude Dxx , HP Evo itp, a HTC robiło dla Fujitsu , Compaqa i całej reszty operatorów.
Przepaść pomiedzy biznesowym sprzetem a rynkiem konsumenckim jest bardzo duża i nie ma co tego prównywać . Mówie to jako osoba która pracując dawno temu w serwisie naprawiła lekką reką ponad tysiąc sztuk. Potem zarządzała i konfigurowała sprzęt do zakupów w korpo. Jako przykład powyższego problemu powiem że w Thinkapdach reset baterii w Power Manadzerze jest od ok 15 lat i zawsze działał / działa dobrze, regeneruje baterie i przypomina kiedy należy to robić (ew robi to automatycznie jeśli to ustawimy). Lenovo chciało dodać taką funkcję w sprzęcie konsumenckim ale jak widać z marnym skutkiem (nie pierwszy raz z resztą).
Szkoda tylko że na tym upowszechnianiu sprzęty biznesowe tracą, fakt stają się tańsze i dużo łatwiej je kupić zwykłemu kowalskiemu ale dzieje się to kosztem jakości. Ale w kapitalistycznym świecie zysk musi rosnąć ;)

Berion   16 #46 19.07.2015 21:00

@Anonim (niezalogowany): Secure Erase generalnie to służy do natychmiastowego wyczyszczenia SSD. ATA Password generalnie służy do blokowania większości komend z kontrolera w innym środowisku jeśli nie zostanie podane poprawne hasło. Rzecz w tym, że nie wiedziałem, że te funkcje spięto z innymi. Jak będę miał jakiś wolny SSD to sprawdzę wszystko moje wątpliwości.

Autor edytował komentarz.
  #47 22.07.2015 13:05

Widzę że temat główny artykułu gdzieś przepadł, więc chciałbym wrócić do tego problemu, gdyż mam dokładnie ten sam, z tym wyjątkiem iż z żadnego dodatkowego oprogramowania nigdy nie korzystałem. Jak bateria wytrzymywała ok 3 godz. tak z dnia na dzień przestała trzymać. Gwarancja jest na rok, a moja bateria ma rok i 2 miesiące. Chciałem wiedzieć czy można samemu z tym problemem sobie jakoś poradzić, oczywiście poza wymianą baterii na nową. Bawić się sterownikami? A może kalibracja baterii pomoże, tylko wtedy muszę rozkręcić obudowę co pozbawi gwarancję na cały laptop. Ktoś już może poradził sobie z tą beznadziejną sytuacją?

Wolvertino   2 #48 23.07.2015 00:20

Problem bez kalibracji również się powtarzał. Jeżeli chcesz spróbować kalibracji normalnym sposobem - istnieje opcja bez wyjmowania baterii.
http://siedem.it/adam/jak-skalibrowac-baterie-w-laptopie-2

Można ewentualnie próbować regeneracji baterii - ale jak to działa to ja nie wiem :)

  #49 26.07.2015 14:42

Ładowanie do 60% jest przy opcji "optymalna praca akumulatora", przestaw na maksymalny czas działania i powinno być w porządku.

wacek   17 #50 28.07.2015 15:08

@Wolvertino A nie lepiej udać się do sprzedawcy i oddać laptopa z tytułu rękojmi?

  #51 10.08.2015 13:09

Ja też posiadam felerny model od 1 roku i 1 miesiąca i również nie korzystałem z "ulepszaczy" Lenovo. Problem pojawił się z dnia na dzień i nie wiem czy leży (tylko) po stronie baterii, czy nie jest to wina jakiś sterowników. Ponieważ czasem po odłączeniu zasilacza pisze stan baterii 100% i 2 h 45 min na baterii i tyle wytrzymuje, ale wskaźnik ze 100 % (które pokazuje cały czas) przechodzi od razu do zera i komputer się wyłącza. Innym razem odłączyłem go może na 15 min, a po podłączeniu pokazał, że ładuje baterię od 0%(choć przed podłączeniem pokazywał 100% naładowania). Także zastanawiam się czy gwarancja powinna dotyczyć baterii, bo w moim przypadku raczej jest sprawna, a problem jest z czym innym.

jebuem   6 #52 29.08.2015 14:26

ten sam model, ten sam problem, bateria nagle padła, software nie ma znaczenia, coś jest nie tak z baterią lub samą konstrukcją laptopa (czytałem że padają ogniwa baterii, możliwe że ze względu na położenie blisko procesora - temperatura)
ogólnie to jakaś farsa, prawie 3 tysiące wydane na laptop który służył przez rok czasu (po 13 miesiącach mi padła bateria), pozostaje kupić nową baterię i możliwe że przedłużyć użyteczność laptopa o kolejny rok
ten laptop jak go kupowałem naprawdę dobrze wyglądał na papierze, służył przez rok czasu bardzo dobrze (głównie przeglądanie internetu, poczta, pisma, zdalny pulpit), ale tylko rok czasu

czuję się zwyczajnie oszukany przez lenovo!

  #53 11.09.2015 23:09

@SpeX: witam-ze spokojem to nie bateria siada ,tylko elektronika zawarta w środku blokuje baterie,podobny przyklad mam z laptopa samsung R509 laptop smiga super a bateria po pół roku nokaut,po rozebraniu jej i naładowaniu z obcego zródła malina jak nowa ,czyli robią nas w konia blokując baterie elektroniką aby kupic nową ,nie róbcie żadnego resetu!

  #54 22.09.2015 18:52

Potwierdzam przypadek autora. Nie polecam Z510, do tego problem z dostępem do części, nawet tak banalnej jak bateria!!! Skandal

  #55 05.10.2015 17:58

@obcy90789876 (niezalogowany): czy przywrócenie ustawień fabrycznych przywróci normalna pracę baterii ( ominie to kombinowanie w elektronice)

  #56 15.10.2015 21:47

Ja spróbuję doknać odstąpienia od umowy zakupu jak się uda...
Najpierw miałem problem z głośnikiem - jedna strona nie działała w moim Z510 a jak działała to tak jakby cała moc głośników była przekierowana i strasznie trzeszczało ... serwis bawił się z tym bagatela 3 m-ce ... dzwoniłem do rzecznika praw konsumenta i PIH`u .... w końcu lapka oddali niby BIOS był zwalony. Teraz pojawiła się kwestia opisana w artykule --- pstryk i laptop nie działa - podczas pracy bardzo uciążliwe bo niestety nie wszystko zapisuje się co kilka sekund ... bateria skończyła chyba swój żywot - ma ktoś jakiś pomysł co począć ???
Pozdrawiam właścicieli Z510 i nie tylko :)

emikaadeo   2 #57 23.10.2015 13:15

Witam.
W lutym tego roku kupiłem ten sam model (Z510) - od jakiegoś czasu ten sam problem z baterią.
Początkowo objawy były takie: po pełnym naładowaniu baterii i pracy bez zasilania, gdy poziom baterii spadł do około 55%, laptop wyłączał się bez żadnego ostrzeżenia.
Aktualnie jest jeszcze gorzej - bateria ładuje się do poziomu max 10% i koniec. Odłączenie zasilacza powoduje natychmiastowe wyłączenie.
Próbowałem różnych metod kalibracji baterii - żadna nie pomogła (dodam, że nie resetowałem wskaźnika baterii przy pomocy Energy Manager'a)
Dziś zadzwoniłem do wsparcia technicznego Lenovo. Po opisaniu problemu i sprawdzeniu gwarancji, laptop zostanie przyjęty do serwisu.
Jutro wysyłam go do Niemiec przez Pocztę Polską (standardowa procedura)
Będę informował jak się sprawy potoczą.
Pozdrawiam.

  #58 10.11.2015 14:54

Zakupiłem ten badziew niestety. Mając dobre wspomnienia po R61 kupiłem Zetkę. Po tygodniu wyłamały się plastiki zawiasów. Wysłałem do serwisu i iiiiiiiiiiii ?! Dowiedziałem się, że................... trzeba było go nie otwierać. Po 2 miesiącach łaskawie odesłali. Przed wysłaniem bateria działała, po przyjeździe z serwisu już nie. Wysłałem z uszkodzeniem mechanicznym ,a dostałem laptop sformatowany. Pan w sklepie powiedział, że to ISO coś tam i tak musza robić. zacząłem trochę grzebać i okazało się, że to ISO z formatem jakaś lipa. Pozakładane jakieś konta, jakieś pliki, wisi jakieś oprogramowanie. Zadzwoniłem do firmy i pani wyjaśniła mi, że w Polsce są dwie gwarancje dla dobra klienta: sklepowa i producenta. Jak weźmiesz sklepową to producent ma cię w Du.....e jak weźmiesz producenta to sklep ma cię w Du....e. Generalnie maja cię w Du...e. Mam uszkodzone zawiasy bo po co używałem kompa i martwą baterię po formacie ISO w serwisie LENOVO. Polecam produkty LENOVO, ja sam kupię chyba drugi nowy bo na baterię mnie nie stać.

  #59 18.11.2015 12:56

@emikaadeo: Mam to samo. Po kalibracji bateri dzieją sie cuda. Zalożyłem ticket z nimi, ale oni mają nas w dupie: tylko gwarancja, gwaracja gwarancja. A to, że ich soft to zespuł to już nie obchodzi. Szkoda czasu na Lenovo.

  #60 22.12.2015 20:17

@Jusko: Witam! U mnie było dokładnie to samo- zaufałem lenovo z tym energy menagerem- bateria z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę padła. Wiem jedno !!! lenovo !!! NIGDY WIĘCEJ JUŻ NIE KUPIĘ!!! Pozdrawiam i przestrzegam- to po prostu oszustwo.

emikaadeo   2 #61 15.01.2016 20:46

Dla wszystkich zainteresowanych
https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-P-Y-and-Z-series/Lenovo-Z510-Battery-Issues/...

Autor edytował komentarz.
  #62 31.01.2016 18:23

zrobiłem tak samo zresetowałem wskaźnik i też mam taki problem.; /szkoda że wcześniej nie trafiłem na ten artykuł..

  #63 06.02.2016 09:14

Tez problem z baterią w Z510, rozwiązanie - wymiana. Bateria padła, ciągle 0%, lapek mulił się strasznie, wymontowałem baterię (wg filmików na yotube, nie takie straszne). Po drugim uruchomieniu laptop chodzi bez baterii jak nowy. Bateria poszła do regeneracji do Poznania, nie chciałem chińskich zamienników, a tak bateria wróci z oryginalną elektroniką. Koszt? 160 regeneracja, 2x14 kurier razem 188,00. Tak to wygląda. I oczywiście trzeba zapamiętać - nie resetować baterii

  #64 12.02.2016 08:37

wiecie jak działa ekspresowe ładowanie baterii za pomocą tego programu ?
Czy ma to jakiś negatywny wpływ na nią ?

  #65 21.02.2016 10:51
  #66 11.04.2016 15:30

Witam. W 100% się zgadzam. Zrobiłem tak samo jak autor artykułu ze swoim Z510. Na szczęście komputer miał TYLKO 8 m-cy więc zgłosiłem usterkę na gwarancji. Czekałem po wysłaniu komputera do Niemiec 5 miesięcy no i sie doczekałem nowego Laptopa o trochę lepszych parametrach. Ale ile kosztowało mnie to nerwów, czasu i wysyłania pism do różnych urzędów to moje. Nie polecam Lenovo nawet za darmo. Serwis jest daremny, a sprzęt średnio wytrzymuje ok. 1 roku.

dobii   3 #67 05.05.2016 21:49

Cóż powiedzieć, nie jeden producent musi się odbijać głównie na akumulatorku. Nie tylko takie rzeczy zresztą są, bo już na etapie sprzedaży jest kombinatorstwo.
PS. programy ściągnięte z dobreprogramy lepiej sprawdzać antywirem :P

  #68 12.05.2016 09:12

Witam. Mam lenovo yoga 2 11. Po jednym resetowaniu wskaźnika bateria jest wyraźnie słabsza i co najgorsze rozładowuje się nawet gdy lap jest wyłączony. Przez miesiąc nieużywania traci ok 50 %. Gwarancja minęła.

  #69 08.07.2016 10:36

Mam pytanie od miesiąca mam Lenovo yoga 500 i zawiesił się próbowałam od Esc i tzw święta trójce ale bez rezultatu :( może mi pomożecie i poradzcie jak można zresetować ten komputer? Bo nie ma ani przycisku do zresetowania ani nie mogę otworzyć klapę z baterią bo on jej nie posiada:(

  #70 01.08.2016 13:39

@Anonim (niezalogowany): Co do wkładania do szuflady to nic nadzwyczajnego. Mam nieużywaną komórkę (4 letnią) którą wyjmuję , wsadzam baterię i jest tyle co przed rokiem. Mam tez samsunga N150 8 letniego co ma 80 % projektowej pojemności, i co lepsze, nie była używana funkcja oszczędzania baterii (naładowanie do 80%) i cały czas był używany na baterii, wyładowywany i ładowany. Ale jej pojemność to 4400mAh (Intel Atom, 10 cali), a teraz dają 2200 do laptopów (Intel I5, 15 cali).

  #71 01.08.2016 13:47

@Miałem Z510 (niezalogowany): Ja kupiłem lenovo z felerną klawiaturą, jak z tektury. Przysłali voucher do Poczty Polskiej , miałem wysłać laptopa przy czym nikt nie potwierdza jego stanu w dniu nadania a paczka nie jest ubezpieczona od zaginięcia czy uszkodzenia. Zrezygnowałem, wymienię sobie sam po gwarancji, jeśli nie trafią się inne uszkodzenia w tym czasie. Żeby było śmieszniej dodam, że klawiatura jest na liście elementów , które podlegają samodzielniej wymianie. Ale polski serwis pewnie podejrzewa, że chcę wyłudzić klawiaturę więc zmusza do wysłania laptopa na kilka miesięcy do Niemiec a jedyne co pozostaje to dowód nadania paczki nie wiadomo z czym. Jedyną zaletą lenovo jest relatywnie niższa cena przy porównywalnej specyfikacji z hp i nowsze procesory w tej samej półce cenowej.

  #72 20.08.2016 05:04

Nie wiem czy to cos pomoze ja mialam w moim lenovo z500 juz kilka problemow glownie to z przejsciem na win 8.1 i na win 10 problemow bylo kilka i przeinstalowanie calego systemu z recovery key naprawilo baterie i o dziwo jasnosc w wyswietlaczu ////( co przy 10 bylo giga problemem) teraz mam inny problem podswietleniem klawiatury samo z siebie padlo i nie wiem co zacz ... Denerwuje mnie ze lenovo nie umie wspolpracowac z microsoftem i wszystkie upgready krzacza system i trzeba recznie sterowniki sciagac...

  #73 24.08.2016 07:56

@Ja__ (niezalogowany): i co zrobiłeś?

  #74 08.09.2016 18:06

mam lenovo yoga 3 14 z baterią mam to samo po pół roku użytkowania trzyma 50% a po chwili 6%, mam pytanie i prośbę czy autor artykułu może podać adres lub telefon do serwisu, który może to sprawnie załatwić i czy wymiana baterii pomogła.
a tak poza tym więcej lenovo nie kupię

pbo100   1 #75 09.09.2016 21:44

mam g510 i3 radeon baterii nie resetuje czesto uzywam nie narzekam gry chodza muza smiga grafa wporzo

pbo100   1 #76 09.09.2016 21:48

bateria trzyma dobrze zalezy od obciazenia procka w unreala 2004 gram 2.5 godz fifa 11. 3 godz -nfs carbon 3 godz moze dluzej

  #77 08.03.2017 10:22

@Ja__ (niezalogowany): Znam ból też tak się urządziłem. Jednak lapek był jeszcze na gwarancji i po telefonie do serwisu od razu wiedzieli o co chodzi.

  #78 07.06.2017 20:49

Posiadam Lenovo G710, który kupiłem w kwietniu 2015 roku. Szczęśliwie przeczytałem ten artykuł i nigdy nie użyłem opcji "resetu wskaźnika baterii". Niestety, dwa tygodnie po zakończeniu gwarancji, bateria zachowała się w identyczny sposób, mimo, że reset wskaźnika nigdy nie był uruchomiony. Dodatkowo, miesiąc po ustaniu gwarancji, moduł WiFi zaczął sprawiać znaczne problemy (z połączeniem, ze stabilnością sygnału) - testowane na różnych AP. Cóż za zbieg okoliczności... ;-( Laptop zaprojektowany na dwa lata...

  #79 20.09.2017 22:33

po baterii energy menager.

  #80 30.09.2017 08:43

Artykuł nie jest rzetelny, pan autor opisuje w nim że niejako zna się na komputerach na tyle by sobie poradzić w większości przypadków, skąd ja to znam:) Ludzie którzy umieją wejść na facebooka i portale informacyjne lub z filmami też twierdzą że mają wiedzę bo potrafią tam wejść, niestety klikają wszystko jak popadnie i instalują sobie wirusy i inne badziewia a potem zdziwienie wielkie następuje gdy komputer odmawia posłuszeństwa.
Tak samo pan autor był wielce zdziwiony bo sam spierniczył swoją baterie.
Nikt przy zdrowych zmysłach i jakimkolwiek pojęciu o komputerach nie resetuje baterii co miesiąc lub co dwa miesiące, po drugie każda bateria ma określoną liczbę cyklów ładowania, po trzecie istnieje coś takiego jak przywrócenie baterii do stanu fabrycznego i nie jest to bynajmniej reset, to tak jak z systemem można go zresetować a można przywrócić do stanu z dnia kupna, ale do tego trzeba odrobinę wiedzy, lub gdy jej brak to odrobinę chęci i poszperania w necie bynajmniej nie na fanpage lenovo na facebooku, a raczej na forach specjalistycznych, i gwarantuje ci autorze tego durnego artykułu że byś znalazł odpowiedz na swoje pytania i odpowiednie oprogramowanie które by załatwiło sprawę. Ale skoro nie chce się ruszyć głową to potem wylewa się swoje żale w postaci takich bzdur jakie opisałeś.