reklama

ResidualVM, czyli stare Grim Fandango na nowych komputerach

Strona główna Aktualności

O autorze

Miłośnik gier komputerowych, konsolowych i nowych technologii, zwłaszcza owoców azjatyckiej myśli technicznej. Recenzent, czasem doradca oraz fotograf, zawsze otwarty na innych ludzi. Filolog.

Miłośnicy gier przygodowych, którzy lubią czasem powrócić do klasyki na obecnie posiadanych komputerach i współczesnych systemach operacyjnych, doskonale znają zapewne ScummVM, czyli program umożliwiający uruchomienie niezapomnianych, starych tytułów LucasArts czy Sierry (i wielu innych). Niestety przygodówki z elementami 3D, jak Grim Fandango lub Escape from Monkey Island, nie były obsługiwane. Do tego celu powołano projekt ResidualVM, który po blisko dekadzie przygotowywania udostępniono oto w stabilnej wersji 0.1.0.

Wydaje się, że strasznie dużo wysiłku włożono w przywrócenie na łono PC jednej gry, bo w tej chwili program wspiera tylko Grim Fandango (choć pracuje się też nad wspomnianym wyżej Monkey Island czy Myst 3 Exile), ale kto w 1998 roku grał, ten wie, iż warto produkcję tę znać. Odpowiednia paczka dostępna jest do pobrania w wersji dla Windowsa, Debiana 6, Ubuntu 12.10, Fedory 16 oraz OS X 10.4+. Do zabawy potrzebne będą oczywiście pliki z oryginalnej gry, ewentualnie „na spróbowanie” te z wydanego dawno temu jej demka.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama