Robaki, trojany, spam i phishing w oczach Commtouch

Strona główna Aktualności

O autorze

Commtouch, jeden z dostawców zabezpieczeń przeciwko złośliwemu oprogramowaniu opublikował kwartalny raport o światowej działalności robaków, trojanów i innego szkodliwego kodu w okresie od kwietnia do czerwca. Główny wniosek płynący z publikacji nie nastraja zbyt optymistycznie - w wyścigu "dobrych" i "złych" trudno liczyć na drugi oddech specjalistów od zabezpieczeń.

Commtouch zauważa, że producenci oprogramowania antywirusowego i aplikacji pokrewnych poświęcają znacznie więcej czasu na badania, śledzenie oraz klasyfikację malware, niż twórcy złośliwego kodu potrzebują na obmyślenie strategii ominięcia aktualnych skanerów. Dystrybucja nowego "dzieła" to nie problem w świecie, gdzie każdego dnia w Internecie funkcjonuje ponad 10 milionów komputerów-zombie (już zainfekowanych i wykorzystywanych zdalnie do dalszych ataków).

Raport zawiera także względne dane o aktywności złośliwego oprogramowania w drugim kwartale tego roku. Według Commtouch, globalny poziom spamu wahał się w tym okresie pomiędzy 64-94%. Najpopularniejszym tematem spamowych maili były farmaceutyki. Spammerzy testowali nawet reklamy wysyłane w języku chińskim i to pisane pionowo - by ominąć filtry antyspamowe. Jeśli natomiast wziąć pod lupę komputery-zombie, to w wielkiej trójce znajdziemy Turcję (11% spośród całej populacji zombie na świecie), Brazylię (8,4%) oraz Rosję (7,4%). Stany Zjednoczone spadły w tym rankingu dopiero na dziewiąte miejsce. Polska zajmuje (nie)szczęśliwą, siódmą lokatę.

Pełną treść raportu można przejrzeć w formacie PDF na stronach Commtouch. Autorzy zamieścili tam także przykładowe e-maile, wybrane spośród spamu i phishingu wysyłanego w badanym okresie.

© dobreprogramy