Phishing w Kalendarzu Google. Uważaj na podejrzane linki w powiadomieniach

Phishing w Kalendarzu Google. Uważaj na podejrzane linki w powiadomieniach19.06.2019 00:16
Kalendarz Google może być narzędziem wykorzystanym do phishingu
Kalendarz Google może być narzędziem wykorzystanym do phishingu

Internetowi oszuści znaleźli nową metodę atakowania. Okazuje się, że zagrożeniem może być Kalendarz Google, którego użytkownicy przez przypadek mogą paść ofiarami phishingu. O szczegółach informuje Kaspersky Lab.

Atakujący wypracowali metodę, która wykorzystuje opcję automatycznego dodawania wydarzeń do Kalendarza Google, gdy użytkownik otrzyma odpowiednio stworzone zaproszenie w wiadomości e-mail. Oszuści tworzą takie zaproszenia i rozsyłają je do ofiar.

Do opisu wydarzenia trafia natomiast link prowadzący do spreparowanej strony. Odbiorca nie jest tego jednak świadomy i kiedy jego smartfon wyświetli powiadomienie o nowym wydarzeniu w kalendarzu, najpewniej zechce poznać szczegóły. Kaspersky podaje, że ataki takie zostały zauważone w minionym miesiącu wiele razy.

Ciąg dalszy to typowy phishing

Badacze informują, że w większości przypadków strona, do której kieruje hiperłącze to typowy scam. Użytkownikowi przedstawiany jest formularz z pytaniami, a następnie informacja o nagrodzie. Aby ją odebrać, konieczne jest podanie szeregu danych, w tym tych z karty kredytowej.

- Oszustwo "na kalendarz" to skuteczna metoda w sytuacji, gdy większość ludzi przyzwyczaiła się do otrzymywania niechcianych wiadomości w formie e-maili czy za pośrednictwem komunikatorów – mówi Maria Vergelis, badaczka z Kaspersky Lab. - Może to jednak nie dotyczyć aplikacji Kalendarz, której głównym celem jest organizowanie wydarzeń, a nie dostarczanie nowych informacji...

Analitycy dodają, że o ile teraz oszustwo jest proste do wykrycia, to z czasem atakujący mogą sięgnąć po bardziej wyrafinowane metody. Warto więc z rozwagą klikać w powiadomienia z podejrzanymi linkami – teraz także w przypadku Kalendarza.

Kalendarz Google na Androida i iOS-a jest dostępny do pobrania z naszego katalogu aplikacji.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)