Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Google zrobi zdjęcia Poznaniowi - Street View

Gigant internetowy chce uzupełnić bazę danych i fotografii miast Europejskich i wkracza do Polski. Zapewne już się spotkaliście z usługą "Street View" która daje możliwość oglądania centr miast z pozycji przechodnia jak i serii zdjęć połączonych w panoramy.
Dla turystów jet to coś wspaniałego gdyż można wcześniej zaplanować trasę zwiedzania danego miasta a zdjęcia i mapy z internetu ułatwiają poruszanie się w wybranym kierunku. Google rozpoczynając fotografowanie zwraca się do mieszkańców o p... w pierwszej kolejności, i które warto pokazać całemu światu. Kiedy Polska znajdzie się na mapie wirtualnych spacerów Google, w wycieczkę np. po poznańskiej starówce wybrać się będą mogli turyści z całego świata.
"fot. Redakcja mmpoznan.pl"

Choć na to, co faktycznie sfotografują jeżdżące po mieście samochody z aparatami na dachu ani internauci, ani władze miasta nie mają decydującego wpływu, to jednak z napływających propozycji utworzona zostanie finałowa lista dziesięciu najpopularniejszych miejsc, a z niej wybrana zostanie polska wizytówka Street View. Pięć miast z których zdjęcia trafią do internetu to obok Warszawy, Wrocław, Gdańsk i Kraków. Od początku czerwca na ulicach Poznania będzie można spotkać specjalnie oznakowany samochód, który w pierwszej kolejności odwiedzi centrum, później kierując się w odleglejsze rejony miasta. Wykonywanie zdjęć może potrwać nawet do połowy września, ale na to w głównej mierze ma wpływ pogoda. Później setki zebranych danych w postaci cyfrowej trzeba będzie odpowiednio obrobić. Taka obróbka może zająć nawet kilka miesięcy, ale zdaniem przedstawicieli Google, polskie miasta na mapie wirtualnych spacerów powinny się pojawić jeszcze przed końcem roku.

Pozostaje jednak pytanie odnośnie tego co tak naprawdę zostanie utrwalone przez pojazdy Googl'a ?
Czy również w Polsce będą zbierać dane z sieci WiFi ? - o tym się nie mówi ...
ale wspomnę cytat z internetu:

"...Na razie nie sposób stwierdzić, jak wiele sieci WLAN zostało przeskanowanych ani ilu użytkowników padło ofiarą przypadkowego podsłuchu. Rzecznik firmy dodaje, że informacje zebrane w Austrii, Danii i Irlandii zostały skasowane.

Według WSJ sprawą zajmie się odpowiedzialna za ochronę konsumentów Federalna Komisja Handlu (FTC, Federal Trade Commission). Oprócz tego niektórzy deputowani domagają się przesłuchania przedstawicieli Google'a w Kongresie. Władze Australii, Hiszpanii, Niemiec, Nowej Zelandii i Włoch już prowadzą śledztwa w związku ze zbieraniem danych w sieciach WLAN. Rzecznik Google'a na razie nie chciał udzielić odpowiedzi na pytanie, czy firma faktycznie naruszyła prawo w krajach innych niż Stany Zjednoczone. .."

Co do systemu działania Googla ma nas przekonać filmik  

Komentarze

0 nowych
  #1 25.05.2011 09:17

Wiele polskich miast i nie tylko jest już sfotografowanych. Zapraszam na stronę http://www.norc.pl która działa tak samo jak google street view, a jak mamy okólary 3D to nawet można w trójwymiarze oglądać.

djDziadek   17 #2 25.05.2011 14:47

Jeśli mamy w Polsce najnowocześniejszą stację nasłuchową amerykańskich służb specjalnych, to "podsłuchiwanie" sieci Wi-Fi przez Google'a to pikuś... ups... pan Pikuś :)

januszek   22 #3 25.05.2011 17:35

@jdDziadek: Pewnie jest w Klewkach ;) Chociaż ostatnio latał nad nami rosyjski samolot szpiegowski: http://tnij.org/rossamszp

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #4 25.05.2011 17:35

No prędzej czy później musieli się i w Polsce pojawić. Ciekawe czy będą zamazywać twarze lub zasłaniać wybrane posesje.

djDziadek   17 #5 25.05.2011 19:32

@januszek, szukałem gdzie to, mogę pokazać na mapie ale nie pamiętam, było o tym w TVN24 - może ktoś pamięta :)

januszek   22 #6 26.05.2011 09:25

@djDziadek: http://wiadomosci.wp.pl/kat,128034,title,,wid,13444121,wiadomosc_prasa.html - z tego wynika, że cienka musi być tak ich stacja nasłuchowa, skoro do hackowania muszą się podłączyć kablem ;P

RoninPn   14 #7 26.05.2011 22:04

Coś mi mówi : "nie myślałem, że wątek szpiegowski Wam się spodoba" - to taka "Łasica"

dmag   7 #8 15.06.2011 14:20

Fotografowanie ulic Poznania rozpocznie się jutro i potrwa przynajmniej do połowy sierpnia: http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,9788760,Jutro_Google_zrobi_Ci_zdjecie.html