Rośnie piractwo w sieciach P2P

Strona główna Aktualności

O autorze

Podczas gdy organizacja Recording Industry Assocation of American (RIAA), reprezentująca interesy amerykańskich wytwórni płytowych chwali się spadającą liczbą użytkowników programów służących do bezpośredniej wymiany plików (P2P), zupełnie co innego pokazują ostatnie informacje, które pojawiły się w Internecie.

Według raportu firmy CacheLogic, która specjalizuje się w tego typu aplikacjach, nie tylko wzrosła ilość użytkowników ale też znacznie wzrosła ilość wymienianych danych. W czerwcu sieciach P2P przesłano petabajt danych (tysiąc terabajtów), zaś każdego dnia przewija się ilość danych, której ekwiwalentem byłoby np. 3 mld utworów muzycznych czy 5 mln plików filmowych. Użytkownicy sieci udostępniają nielegalne zasoby o wielkości szacowanej na 10 petabajtów. Cały czas rośnie też ilość pobierania dużych plików (filmy, obrazy płyt).

Internauci wymieniają się obecnie około dwukrotnie większą ilością danych niż miało to miejsce rok temu. Najwięcej danych wymienia się za pomocą programów sieci BitTorrent, bo aż 53 procent. Tuż za nim uplasowała się sieć KaZaA.

© dobreprogramy
s