Samsung Exynos 9 8895 – zapewne ten czip zobaczymy w europejskim Galaxy S8

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydawało się, że dobrze wiemy, czym będzie napędzany Samsung Galaxy S8. A może nie do końca wiedzieliśmy? Zaprezentowany dziś procesor Samsung Exynos 9 Octa 8895 to podniesienie przez koreańską firmę poprzeczki jeszcze wyżej, tak by konkurencja nie zapomniała, kto na tej planecie jest liderem technologii półprzewodnikowych. Ten ośmiordzeniowy czip wykonał sobie Samsung po raz pierwszy w 10-nanometrowym procesie FinFET, już z samej miniaturyzacji uzyskując wzrost wydajności o 27% i zmniejszenie zużycia energii o 40%.

Za wcześnie by ocenić na podstawie przedstawionych w informacjach prasowych danych Exynosa 9 Octa 8895, jak się on ma do Snapdragona 835 Qualcomma – pierwszego czipu, który powstał w tym nowym 10-nanometrowym procesie LPE Samsunga. Na pewno pełen wgląd, jaki Koreańczycy mają w projekty amerykańskiej firmy nie przeszkodził w projektowaniu procesora wysoce konkurencyjnego. Czyż to nie wspaniale mieć własne moce produkcyjne?

Przyjrzyjmy się bliżej procesorowi Samsunga. Ośmiordzeniowa architektura 4+4 jest taka sama jak w Exynosie 8 Octa 8895, gdzie Koreańczycy po raz pierwszy sięgnęli po autorskie rdzenie ARM znane pod nazwą „Mongoose”. Tutaj mamy cztery rdzenie Exynos M2 „Mongoose”, taktowane zegarem do 2,5 GHz i cztery rdzenie ARM Cortex-A53 taktowane do 1,7 GHz. Jak można się domyślać, klaster rdzeni Mongoose przeznaczony jest do wymagających obciążeń roboczych, te zaś Cortexy-A53 pracują, gdy liczy się oszczędność energii. Wszystko to spięte jest ulepszoną magistralą Samsung Coherent Interconnect, która obsługuje heterogeniczną architekturę obliczeniową, pod kątem takich zastosowań jak sztuczna inteligencja i maszynowe uczenie.

Powiedzieliśmy heterogeniczną? Najwyraźniej GPU też będzie miało tu coś do powiedzenia. Za grafikę odpowiada najnowsza konstrukcja ARM, dwudziestordzeniowy Mali-G71 MP20. Taktowany zegarem 550 MHz, przynieść ma moc obliczeniową na poziomie 375 GFLOPS. By umieścić to w kontekście – to poziom Radeona HD 4650 z 2008 roku, tyle że tamta wykonana w procesie 55 nm karta zużywała nawet 65 W. Oprócz czystej mocy obliczeniowej, Mali-G71 przynosi nam optymalizacje pozwalające obniżyć opóźnienia w przetwarzaniu grafiki 4K pod kątem wirtualnej rzeczywistości, obsługę wyświetlaczy 4K i WQUXGA (3840×2400 px), oraz sprzętową akcelerację wideo dla kodeków HEVC, H.264 i VP9, do rozdzielczości 4K 120 FPS, zarówno w odtwarzaniu jak i nagrywaniu.

To wszystko podłączone jest do dwukanałowego kontrolera pamięci LPDDR4 i kontrolera pamięci masowych, który poradzi sobie z pamięciami eMMC 5.1, UFS 2.1 oraz SD 3.0. Jednostka centralna komunikuje się też z nowym hybrydowym procesorem sygnałowym do przetwarzania obrazu, który najwyraźniej nie ustępuje Hexagonowi Qualcomma. Obsłuży bowiem dwie matryce do 28 Mpix, lub kombinacje 28 + 16 Mpix. Mamy też wsparcie dla autofocusa z detekcją fazową (PDAF) i inteligentnym, szerokim doborem zakresu tonalnego (smart WDR).

Na tym nie koniec. Procesor sygnałowy współpracuje z dodatkową jednostką przetwarzania wizji (VPU), która zajmuje się rozpoznawaniem i analizowaniem obiektów i ruchu – ma pozwolić to na lepsze utrzymanie ostrości obiektów, sprawne robienie zdjęć panoramicznych i maszynowe przetwarzanie obrazu.

A co z łącznością? Podobnie jak w wypadku Snapdragona 835, dostajemy modem LTE z pobieraniem Cat 16 (do 1 Gb/s) i wysyłaniem Cat 13 (do 150 Mbit/s). W wypadku rozwiązania Koreańczyków mamy jeszcze dodatkowo agregację pasm 5CA dla pobierania i 2CA do wysyłania, więc pewnie te wyniki uda się prędzej uzyskać w rzeczywistości.

Pewnie ciekawi jesteście wyników benchmarków? Ich oczywiście nie znamy, ale niepotwierdzone informacje z Chin mówią o monstrualnych 2301 punktów dla jednego rdzenia oraz 7019 punktów w multicore dla Geekbencha 4. Jeśli się to potwierdzi, to naprawdę nieźle, biorąc pod uwagę to, że napędzający Galaxy S7 procesor Exynos 8890 osiągał 1786/5208 punktów. – a 4000 punktów to wynik Intela Core i7-6600U.

© dobreprogramy