Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Czas na Windows Server 2012 cz.2 - Konfiguracja systemu

Jako, że system mamy już zainstalowany przydałoby się przygotować go do pracy. Na początek przydałby się zrobić jakąś podstawową konfiguracje, aby system ten mógł działać jak należy. Dzisiaj jeszcze nie będę jeszcze ruszał Menadżera Serwera, bo na to będzie jeszcze czas. A więc po kolei. Zanim przejdę do właściwej części wpisu udało mi się dotrzeć do cen poszczególnych wersji systemu (nieoficjalnych, gdyż w przypadku wersji Essentials i
Foundation nie są to sztywne ceny, a przygotowane w oparciu o potrzeby klienta). Zatem Standard - 800 Euro, Datacenter - 4 350 Euro, Essentials - 450 Euro, Foundation - 8 000 Euro.Wracając do meritum dzisiejszego wpisu, zadania na dziś to:

  • Spolszczenie Windowsa
  • Sterowniki
  • Aktualizacje
  • Brakujące ikony?
  • Może jakiś antywirus?
  • Inne oprogramowanie
  • Czy potrzebne mi to Metro?

Spolszczenie Windowsa

Jako, że zainstalowałem angielską wersję RTM przydałoby się zainstalować język polski, aby praca była łatwiejsza. Co prawda angielski nie jest dla mnie tajemnicą, ale jestem wygodny:) Aby zainstalować Polski język wchodzimy do Panelu sterowania. Ale jak? Skoro na pulpicie jest tylko kosz. Nie ma problemu. Klikamy na kosz otwierając go.
Po lewej stronie jest odnośnik do Desktop Klikamy go i o dziwo pojawią się ikony Libriares, Administrator itd. Klikamy Control Panel i już jesteśmy w panelu sterowania jaki znamy z Windowsa7. Po prawej stronię klikamy Add a language i pojawia nam się takie okno
Następnie wystarczy kliknąć options a w kolejnym oknie (po ok. minucie czekania) pojawi się napis Download and install language pack. Paczka ma 44 MB. Pobranie i instalacja to ok. 3 minut
Po zakończeniu instalacji zamykamy wszystkie okna. Następnie musimy zrestartować komputer (o dziwo w przypadku systemu na VirtalBoxie wystarczyło tylko wylogować się i zalogować ponownie, w przypadku kompa dopiero restart dał zmianę języka).Cała operacja trwała około 5 minut. W trzecim przypadku (inny stacjonarny komputer) nawet restart nie dał nam języka polskiego (dziwne co komputer to inaczej się to dzieje). W tym przypadku po restracie trzeba było jeszcze raz wejść do Panelu Sterowania i tam w zakładce Language trzeba było przycisnąć opcję Ustaw język Polski jako domyślny (Make Polish as default - lub coś w tym stylu, nie miałem możliwości zrobienia screena bo to nie było instalowane dla mnie).

Sterowniki

Skoro mamy już Windowsa po Polsku zajrzyjmy do panelu sterowania i sprawdźmy co się dzieje ze sterownikami. Czyli otwieramy kosz (już po polsku), następnie pulpit i tam prawym przyciskiem myszy właściwości Mojego komputera. Następnie klikamy Menadżer urządzeń i już mamy okno znajome z Windows7 .W przypadku VirtualBoxa pojawił się tylko jeden problem, nad którym specjalnie się nie rozwodziłem. Natomiast o dziwo na komputerze stacjonarnym nie było żadnych problemów (z wyjątkiem karty graficznej).
Sterowniki do karty graficznej pobrałem ze strony producenta płyty. Niestety nie było sterowników ani do Windows Server 2012 an do Windows 8, pobrałem więc sterowniki do Windows 7 64 -bity, które po ręcznej instalacji (a nie za pomocą kreatora) zadziałały bez problemu. Okazało się, że to są sterowniki ATI, a sam kreator co prawda zakończył działania sukcesem, ale karty graficznej nie zainstalował. Nie będę też sprawdzał co się dzieje ze sterownikami do dźwięku bo raczej z filmów czy muzyki na tym serwerze korzystać nie będę.

Aktualizacje

Kolejnym krokiem będzie pobranie aktualizacji. W tym celu wchodzimy do panelu sterowania (sposobem przez kosz - jak poprzednio). W polu wyszukiwania wpisujemy Update i klikamy Sprawdź czy są aktualizacje, a w następnym oknie Włącz aktualizacje automatyczne.
Komputer szukał aktualizacji dobre 2-3 minuty (VirtualBox też). Następnie pojawiła się informacja, że znaleziono 7 aktualizacji. Sama aktualizacja przebiega identycznie jak w W Windows7:
Po zakończonej aktualizacji musiałem zrestartować komputer i kolejny krok za nami.

Brakujące ikony?

Jako, że jestem tradycjonalistą chciałbym mieś standardowe ikony na pulpicie. Stworzenie skrótów do moje komputera panelu sterowania i tym podobnych nie stanowi problemu, ale co w przypadku ustawienia ikon (nie skrótów). W Windowsie 7 i 8 wystarczyło kliknąć prawym przyciskiem myszy na pulpicie, wybrać Personalizacja i tam była opcja ustawienia ikon systemowych. W Windows Server 2012 nie ma jednak takiej opcji. Aby ustawić te ikony należy wejść do panelu sterowania (jeszcze raz przez kosz - obiecuje że to ostatni raz:)). Tam w polu wyszukiwania wpisujemy ikony a następnie klikamy opcję Pokaż lub ukryj typowe ikony na pulpicie.

Może jakiś antywirus?

Niestety nie znalazłem żadnego darmowego antywirusa współpracującego z tą wersją systemu. Jeśli ktoś z was zna takie rozwiązanie to proszę o info w komentarzach. Na razie pobawimy się w lekki hardcore i zostawimy system bez antywirusa:).

Inne oprogramowanie

Jak na razie nie będę instalował żadnego dodatkowego oprogramowania. A co wyjdzie w praktyce to zobaczymy "w praniu". Jak znam życie to pewnie okaże się, że nie jeden program z zewnętrznego źródła będzie potrzebne.

Czy potrzebne mi to Metro?

Jako, że twierdziłem, że jestem tradycjonalistą Modern nie jest mi póki co do szczęścia potrzebne. Tak więc jak na razie nie będę posługiwał się tym interfejsem, pozostawiając go w takiej formia jak chciał Microsoft

Tak na zakończenie

No, i to by było na tyle tym razem, w kolejnej części będzie czas najwyższy zająć się tym co tygryski (yyy... znaczy administratorzy) lubią najbardziej, czyli konfigurowaniem serwera przygotowując go do produkcyjnego działania.

Acha! mały update dotyczący pierwszej części - Okazało się, że dysk twardy był uszkodzony. Na szczęście w zakamarkach mojej firmowej serwerowni miałem jeszcze jeden identyczny dysk twardy. Tym razem, ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, czas instalacji systemu spadł do ... 9 minut. Dosłownie od momentu zbootowania z pendiva do uzyskania pulpitu 9 minut. Jak dla mnie lekki (no może większy) szok.

PS. z ostatniej chwili.
Dzięki uprzejmości użytkownika Mateusz2598 kolejne testy będą przeprowadzane już na pełnoprawnym systemie Windows Server 2012 DataCenter 64-bit PL. Mateusz2598 jako student ma dostęp do DreamSpark i dał mi tą wersję do dalszych testów. Mateusz - wielkie dzięki

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj

windows serwery

Komentarze

0 nowych
k1b1c   6 #1 01.12.2012 15:29

Świetny wpis, dowiedziałem się wreszcie skąd wziąć spolszczenie :P

FaUst   13 #2 01.12.2012 17:11

Sorry Shaki81 ale ten wpis jest bez sensu - nie wnosi nic nowego. Standardowe procedury instalacji i konfiguracji które 99% osób wykonuje automatycznie, nawet nie zwracając na nie uwagi - lepiej skupić się na części stricte serwerowej.

n33trox   6 #3 01.12.2012 18:20

Spoko wpis. Co do tego antywirusa, nie wiem czy jest na serwerowej wersji Windows Defender, ale jeśli jest, to ponoć w tej wersji Windowsa ma on takie możliwości jak Microsoft Security Essentials, a więc całkiem niezły, jak na darmówkę. Znając życie, pewnie jest domyślnie wyłączony. Można sprawdzić w services.msc.

Verard   3 #4 01.12.2012 18:31

Ten wielki, szary kafelek "Pulpit" jest wprost przepiękny, oczu od niego oderwać nie mogę.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #5 01.12.2012 18:37

FaUst - jak to dobrze ponarzekać :) Spokojnie, mam w zanadrzu kolejne wpisy, ale wiesz nikt nie każe Ci tego czytać.
Jak pisałem, nic w metro nie ruszałem. Jak Microsoft chciał tak jest :)

Autor edytował komentarz.
masakra   5 #6 01.12.2012 18:51

A skąd Ty wziąłeś info o cenach Foundation??? Być może znalazłeś, że tyle kosztuje, ale Foundation jest dostępna TYLKO razem z komputerem (serwerem) więc jego cena zależy od maszyny i pisanie o koszcie 8000 to trochę przesada :) Bo to serwer + system.

Poza tym jeśli piszesz o cenach to warto byłoby napisać 2 słowa o tym do czego która wersja jest i czym się różnią + napisać że jedne (Standard i DataCenter) licencjonowanie są per CPU (x2), a dwa inne (Foundation i Essentail) licencjonowane są per server. Bo teraz to wiadomo, że są ceny, ale dlaczego się różnią to już nie wiadomo :)

No i najważniejsze... Matko - wchodzenie do różnych opcji za pomocą kosza??? ROTFL :) Nie ucz ludzi takich rzeczy proszę... Wystarczyło napisać "wciśnijcie Win+X" :) Wtedy naprawdę nawet skróty na pulpicie nie są potrzebne, bo jest to dużo szybsze... A jeszcze spróbuj Win+X i +P (litery podkreślone na ekranie Win+X) - błyskawicznie wchodzisz w wiele przydatnych miejsc...

Fajnie, że chcesz pisać, ale czasem warto pomyśleć czy ludziom w głowach nie zamieszasz takim podejściem... A później ludzie będą pisać, że "w Windows Server 2012 to do panelu sterowania wchodzi się przez kosz - naprawdę - sam widziałem" :)

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #7 01.12.2012 19:01

Ja z ciekawości właśnie ściągam Windows Server 2012 by sam ię przekonać co z tą Personalizają i Koszem jest :)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #8 01.12.2012 19:41

@masakra - ja podałem swoją możliwość, a tych możliwości jest więcej , jak choćby Wix+P, ale skoro jedyną ikoną na pulpicie jest kosz to z niej skorzystałem. Z cenami faktycznie, powinienem wyjaśnić co i jak z tymi wersjami, ale nikt nie jest doskonały.
Wystarczy usiąść i samemu napisać, ale nie, ty mnie prawie pobiłeś.

  #9 01.12.2012 21:22

Shaki81
Nie przejmuj sie - Masakra musi bronić systemu. Niech zajmie się zdychającym WSS.pl .

tfl   8 #10 01.12.2012 22:08

Antywirus na serwerach produkcyjnych jest zbedny. Tutaj polityki powinny wykluczyc infekcje.

djfoxer   19 #11 02.12.2012 11:16

Myślę, że aktualizacje do WS można by przestawić na tryb ręczny. Często udpate = ponownie uruchomienie serwera, a na to nie można sobie pozwolić w większości przypadków.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #12 02.12.2012 15:46

Każdy update serwera musi być zatwierdzony. Serwer sam z siebie nigdy się nie zrestartuje. Przynajmniej tak było w Windows 2008 i z tego co wyczytałem to tak samo jest w 2012.

djfoxer   19 #13 02.12.2012 15:57

Można jednak ustawić np. jakąś konkretną godzinę restartu itp. czasem się przydaje. Tylko po co spr. aktualizacji jeśli restart serwera nie jest możliwy w danym przypadku, nawet w nocy.

masakra   5 #14 02.12.2012 19:23

@Shaki81: Jeśli uznałeś, że "prawie pobiłem", to nie miałem takiego zamiaru - przepraszam :) Zresztą na końcu każdego akapitu dodawałem ":)"

Po prostu zwróciłem uwagę na kilka ważnych rzeczy. O Win+X naprawdę piszę nie raz... Chodzi mi tylko o to, że jeśli piszemy o jakimś temacie to warto pomyśleć jak później ludzie będą odbierać takie rady. Bo nie raz mam do czynienia z ludźmi, którzy pisali "przeczytałem w Internecie" i później odkręcanie trwa...

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #15 02.12.2012 19:30

@masakra
Wiem o czym piszesz :) Ja tak walczyłem z 13 letnim "geniuszem" IT , który dawał takie rady że aż się włosy na głowie podnosiły. A wyszukiwarki indeksują i ktoś kiedyś to przeczyta i co gorsza, jeszcze uwierzy ...

Autor edytował komentarz.
FaUst   13 #16 02.12.2012 20:27

@Shaki81
Oczywiście nikt nie kazał mi czytać ale przeczytałem bo liczyłem na coś więcej niż zmodyfikowany poradnik konfiguracji Windows 8 - rozumiem, że jest konkurs są nagrody ale kopi-pastowość wśród blogów osiągnęła już apogeum.

underface   14 #17 02.12.2012 22:21

@Shaki81, co do tego spolszczenia to u mnie należało kliknąć Set as main language;p sam reset i/lub wylogowanie nie pomogło;p

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #18 02.12.2012 22:30

@masakra - spoko - mój błąd:)
@Faust - Skoro te wpis jest "kopi-pastowość" - to proszę powiedzieć skąd, bo nie lubię jak ktoś oskarża mnie o plagiat.
@underface - zgadza się, ale o dziwo na 3 instalacje tylko raz musiałem tak robić

FaUst   13 #19 03.12.2012 07:52

@Shaki - nie oskarżam Ciebie o plagiat tylko mówię o powtarzalności wpisów. Jeszcze rozumiem nowych blogerów, ale po Tobie spodziewałem się ambitniejszego podejścia i rozpoczęcia pisania od AD lub innych usług stricte serwerowych.

  #20 30.10.2013 00:49

@Shaki - jesteś wielki że podjąłeś temat.
Wielu narzeka ale jak są tacy mądrzy to niech sami spróbują coś na ten temat napisać.
JA dziękuję Ci bardzo że chciało Ci się przygotować takie materiały

  #21 09.01.2016 18:39

Dziękuję za poradę. Bardzo mi pomogła. Szczególnie spolszczenie.Ale dalsze wyjaśnienia również bezcenne dla laika w serwerach. Pozdrawiam.

  #22 26.03.2016 21:01

Potrzebuję pomocy przy moim serwerze 2012,a mianowicie uszkodziło mi się wbudowane konto administratora,czy istnieje jakiś sposób naprawy tego konta bez usuwania go? Loguję się na to konto normalnie,ale po załadowaniu ustawień okazuje się że w menu start mam tylko power shell,menadżer zadań i menadżer serwera,brak pozostałych programów które były tam zainstalowane oryginalnie,nie mogę uruchamiać niektórych programów doinstalowanych później. A przy próbie zamknięcie menadżera serwera wyskakuje komunikat że nie można zapisać zmian ustawień użytkownika z powodu braku odpowiednich praw dostępu lub braku wolnego miejsca na dysku. z góry dziękuję za odpowiedź
Michał