r   e   k   l   a   m   a
reklama

Sigil 0.4.2 do edycji książek elektronicznych

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Niedawno Sigil — popularny otwartoźródłowy program do edycji i publikacji dokumentów w formacie ePub — został przekazany Johnowi Schemberowi, który od lat kieruje rozwojem aplikacji Calibre. Od tamtej pory rozwój Sigila znacznie przyspieszył i z tej okazji jego wersja 0.4.2 znalazła się w naszej bazie programów.

Sigil to przydatne narzędzie zaprojektowane do szybkiego tworzenia własnych książek elektronicznych w popularnym formacie ePub. Program stosuje filozofię WYSIWYG (What You See Is What You Get), ale można w nim przeglądać również kod opisu książki i edytować metadane, dodać wielopoziomowy spis treści i grafiki w formacie SVG. W Sigilu można otwierać książki w formatach (X)HTML, TXT i ePub, a zapis jest możliwy do ePub i SGF (natywny format Sigila). Jeśli zajdzie potrzeba, zostaną one wyczyszczone za pomocą narzędzia HTML Tidy, a tekst zostanie skonwertowany do UTF-16.

W przyszłości Sigila ma zostać wyposażony w możliwość obsługi wtyczek. Przy tej decyzji Schembera zainspirował Firefox i oczywiście Calibre. Wtyczki będą umożliwiały wykonanie zadań takich, jak normalizacja CSS lub zmiana formatowania czcionki na podstawie analizy heurystycznej pliku. W założeniu wtyczki będzie można uruchamiać w przygotowanych wcześniej sekwencjach. Najprawdopodobniej Sigila będzie można rozszerzać wtyczkami napisanymi w C++ i Pythonie, na liście kandydatów są również Lua, QtScript i JavaScript. Wiele zadań, jak czyszczenie dokumentu z użyciem HTML Tidy, jest obecnie wykonywanych automatycznie, zaraz po otwarciu pliku lub przy zmianie widoku. To również ma się w przyszłości zmienić, aby łatwiej było zachować strukturę książki. Są również szanse, że Sigil będzie mniej bazował na podejściu WYSIWYG i zostaną poszerzone możliwości bezpośredniej edycji kodu książki. Z pewnością poprawione zostanie również działanie funkcji Cofnij/Ponów. Rozwój programu można śledzić na blogu deweloperskim.

Sigil jest dostępny za darmo dla systemów Windows, Linux i Mac OS X. Można go pobrać z naszego portalu w dziale Programy -> Biuro -> Konwertery i generatory PDF.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSnap ma się coraz gorzej. A jego twórca jest najlepiej opłacanym na świecie prezesem