r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Smartfon kupiony na raty w Plusie może zostać zablokowany przy braku spłaty

Strona główna AktualnościBIZNES

Od lat przyzwyczajani jesteśmy do tego, że coraz częściej kupowane urządzenia są tak naprawdę wynajmowane przez konsumentów, zaś prawdziwa władza leży w rękach producenta. W przypadku smartfonów nie sposób walczyć z tym procederem bez konta roota, a zatem utraty gwarancji. Niestety, nie tylko konsumenci chcą decydować o tym, co dzieje się ze smartfonami. Rękę po nie wyciągają także operatorzy.

O przypadku zdalnego nadzoru poinformowano redakcję Zaufanej Trzeciej Strony. Czytelnik zakupił od operatora Plus w systemie ratalnym (opłata za usługi rozliczana równolegle do opłacanego ratalnie smartofnu) urządzenie Samsung Galaxy S7. Po jego uruchomieniu smartfon połączył się z Wi-Fi w celu pobrania aktualizacji przez program Samsung Knox Mobile. Niemożliwe było jej zablokowanie – po restarcie proces był wznawiany.

Niestety, Samsung Knox nie pobierał bynajmniej nowej wersji Androida, lecz program, który umożliwiał zdalną pełną administracyjną kontrolę nad urządzeniem. Wymagał do tego obowiązkowego przyznania uprawnień. W menu Informacje o urządzeniu znalazł się profil z fałszywym numerem i domeną zarejestrowaną u dostawcy OVH na Netię. Nabywca po wielokrotnym kontakcie zarówno z przedstawicielami Samsunga jak i Plusa nie uzyskał żadnych rzetelnych informacji – był zwyczajnie zbywany.

r   e   k   l   a   m   a

W końcu przemówił przedstawiciel Samsunga na oficjalnej polskiej stronie producenta na Facebooka. Przyznał on, że oprogramowanie Samsung Knox jest w tym przypadku wykorzystywane do pełnego zdalnego nadzoru nad urządzeniem. Jest to stanowione przez regulamin promocji w Plusie:

6. Polkomtel informuje, iż w oprogramowaniu Urządzenia telekomunikacyjnego dokonano implementacji aplikacji wspierającej komunikację i realizację umowy i umowy ratalnej.

Poza tym zapisem w zaakceptowanym regulaminie, użytkownik (wszak nie właściciel) smartfonu nie był informowany o wspieraniu realizacji umowy ratalnej przez preinstalowane dodatkowego oprogramowanie. Zadaniem programu jest umożliwienie operatorowi zdalną blokadę urządzenia w przypadku braku spłaty raty za telefon. Potwierdzili to dla Z3S zarówno przedstawiciele zarówno Samsunga, jak i Plusa.

Profilu w Samsung Knox nie można usunąć, niemniej producent urządzenia (wbrew opinii użytkownika) twierdzi, że nie spowalnia on Galaxy S7. Nie mamy jak dotąd doniesień o analogicznych praktykach innych operatorów i producentów. Informacje o administratorze urządzenia sprawdzić można w smartfonach Samsunga po przejściu do menu Ustawienia > Informacje o telefonie > Knox Customization.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.