reklama

Specyfikacja czy jakość wykonania? Co jest ważniejsze przy wyborze laptopa lub smartfona?

Strona główna Aktualności

O autorze

Bardziej ceni wygląd niż wydajność. Fan gadżetów, smukłych laptopów, zgrabnych smartfonów i motoryzacji, zwłaszcza tej niemieckiej.

Według mnie przed kupnem urządzenia powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na specyfikację, ponieważ wygląd oraz jakość wykonania to równie ważne elementy. Naprawdę warto zrezygnować z Intela Core i7 na rzecz aluminiowej, dobrze spasowanej obudowy.

Jeszcze kilka lat temu, przy kupnie dowolnego sprzętu, patrzyłem głównie na cyferki w specyfikacji. Uważałem, że wydajność jest najważniejsza, a wygląd oraz zastosowanie dobrych materiałów to tylko dodatek. Obecnie wiem, że to podejście było błędne, co niestety widać po niektórych moich urządzeniach. Sądzę, że jeśli zdecydowałbym się na lepiej wykonanego smartfona to dzisiaj mógłbym się cieszyć się tym, że wygląda on niemal tak samo jak w dniu kupna.

Zauważyłem, że sporo znajomych podczas wyboru laptopa, tabletu czy też smartfona patrzy głównie na specyfikację, co według mnie jest błędem. Zamiast dobrze wykonanego notebooka, wyposażonego w procesor Intel Core i3, kupują model ze znacznie wydajniejszym Core i7, ale niestety z plastikową, tanią obudową, która wygląda jakby miała się za chwilę rozpaść. Oczywiście rozumiem, że ktoś potrzebuje większej mocy obliczeniowej, ale jeśli laptop będzie służył do przeglądania Internetu, oglądania filmów czy pisania w Microsoft Word, to nie widzę zbyt dużego sensu, aby płacić za 4-rdzeniowe CPU.

Sądzę, że lepiej zdecydować się na świetnie wykonane urządzenie, ale ze słabszymi podzespołami. Naszego wyboru nie będziemy żałowali po 2 latach, ponieważ sprzęt nadal będzie dobrze wyglądał. Przed zdecydowaniem się na konkretny model, powinnyśmy zastanowić się, jakiej mocy naprawdę potrzebujemy. Większość osób w zupełności będzie zadowolona z Intela Core i3 lub odpowiednika od AMD i myślę, że nawet i ten procesor nigdy nie zostanie wykorzystany w 100%. Natomiast zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na lepiej wykonany model.

Ostatnio pisałem o stosowanych w laptopach matrycach, które nadal w wielu modelach są po prostu kiepskie. Teraz chciałbym wrócić do tego tematu. Dużo osób, kupując przenośny komputer, w ogóle nie zwraca uwagi na ekran, na to że kąty widzenia są niskie i że odbija się w nim niemal wszystko, zupełnie jak w lustrze. Niestety o naszym niewłaściwym wyborze najczęściej dowiadujemy się dopiero po zakupie, gdy przyjedzie nam pracować w jasnym pomieszczeniu. W związku z tym, podczas wyboru idealnego dla nas laptopa, powinniśmy zwracać uwagę również na zastosowany wyświetlacz. Co z tego, że w środku będzie zamontowana wydajna karta graficzna, skoro w dzień na ekranie niewiele zobaczymy.

Dla mnie ważnych elementem jest też klawiatura oraz touchpad. Po zakupie laptopa byłem przekonany, że wybrałem model, na którym będzie się pisało naprawdę kiepsko. Na szczęście uginanie się klawiatury na środku nie ma związku z przyjemnością pisania, chociaż efekt wizualny jest średni. Naprawdę warto poszukać laptopa z dobrze wykonanymi klawiszami. Już kilka razy miałem styczność ze sprzętem znajomych, które po dwóch latach były pozbawiony niektórych klawiszy, a wcale nie były traktowane wyjątkowo drastycznie.

Co z tego, że FIFA działa płynnie na wysokich ustawieniach, skoro obecnie granie w nią jest niewygodne ze względu na braki na klawiaturze? Z touchpada korzystam tylko gdy muszę, o wiele bardziej wolę klasyczną myszkę. Jednak starałem się wybrać urządzenie, w którym ten element nie został wykonany na „odwal się”. Bardzo nie lubię wyglądu mocno zniszczonej płytki dotykowej, a niestety spotkałem się z tym, nawet w rocznych laptopach.

Nadal nie jestem w stanie zrozumieć czemu większość osób, mając do wyboru Samsunga Galaxy S4, Sony Xperie Z oraz HTC One, decyduje się na ten pierwszy smartfon. Urządzenie koreańskiego producenta pod względem jakości wykonania wypada dość słabo przy konkurencji i jak dla mnie wygląda tandetnie. Ja jeśli kupowałbym smartfon powyżej 2 tysięcy złotych, chciałbym dostać sprzęt klasy premium, który oprócz dobrej specyfikacji, jest też bardzo dobrze wykonany, a do jego produkcji użyto wytrzymałych materiałów. Z pewnością nie szukałbym smartfona, który może pochwalić się tylko najwyższymi wynikami w benchmarkach.

Po dwóch tygodniach spędzonych z HTC One zacząłem zwracać uwagę na jakość głośników stosowanych w mobilnych urządzeniach. Oczywiście nie mam zamiaru słuchać muzyki wprost z telefonu, ale nie chcę też, by z rana budził mnie skrzeczący głośnik. Wielu producentów skupia się głównie na zastosowaniu jak najlepszego ekranu oraz najwydajniejszego procesora, zapominając o innych równie ważnych elementach, co według mnie jest sporym błędem.

Podsumowując mój wpis, chciałbym powiedzieć, że specyfikacja nigdy nie powinna być dla nas wyznacznikiem dobrego urządzenia. Naprawdę warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, zastosowane materiały i spasowanie elementów obudowy. Według mnie idealny laptop dodatkowo powinien być wyposażony w dobrą klawiaturę oraz świetny touchpad, wytrzymałe i stabilne zawiasy, a matryca nie powinna kojarzyć się z lustrem. Natomiast mój następny smartfon z pewnością nie będzie królem benchmarków. Wybiorę urządzenie, które po roku użytkowania nadal będzie wyglądało niemal jak w dniu kupna.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama