Spotkanie Steva Ballmera z polskimi społecznościami IT

Strona główna Aktualności

O autorze

23 kwietnia 2009 roku Polskę odwiedził dyrektor wykonawczy (Chief Executive Officer) firmy Microsoft, Steve Ballmer. Była to już piąta wizyta szefa Microsoftu w Polsce. Jednym z jej głównych punktów było spotkanie z najaktywniejszymi przedstawicielami polskich społeczności IT w warszawskim hotelu Sheraton. Ballmer przyszedł na nie w polskim szaliku kibica. Również i my byliśmy obecni i mieliśmy okazję zadać swoje pytania. Poniżej prezentujemy krótką relację uzupełnioną o kilka zdjęć udostępnionych przez polski oddział Microsoftu.

W pierwszej części spotkania Ballmer wygłosił krótkie przemówienie na temat obecnej sytuacji na rynku IT. Zaczął od panującego kryzysu, pomimo którego rozwój technologiczny musi iść do przodu. Stwierdził, że jest to dobry czas na wprowadzanie innowacji. Jako przykład podał, że Microsoft na badania i rozwój wydał 9 miliardów dolarów. Ballmer uważa, że nadal jest wiele do zrobienia, np. w dziedzinie rozpoznawania mowy, narzędzi do organizacji czasu czy też aplikacji naukowych. Widzi także szerokie perspektywy rozwoju multimediów oraz aplikacji mobilnych. Przypomniał, że jesienią ma wyjść Windows Mobile 6.5.

Kolejną częścią spotkania była sesja pytań i odpowiedzi. Na pytanie czy Open Source zyskuje na popularności w czasie kryzysu Ballmer odpowiedział, że nie. Uważa bowiem, że produkty Microsoftu są lepsze i warte swojej ceny. Według niego z powodu kryzysu może najwyżej wzrosnąć poziom piractwa. Zapytano też Ballmera o najważniejsze zalety Windows 7. Wymienił wysoką kompatybilność z Vistą, zmiany w interfejsie graficznym, wydajność, niezawodność, obsługę multimediów, zarządzanie plikami, interfejs dotykowy oraz rozpoznawanie pisma. Padło także ciekawe pytanie o to, jak Ballmer określiłby Microsoft jednym słowem. CEO Microsoftu jednak nie znalazł takiego słowa, aczkolwiek spodobało mu się żartobliwie rzucone z sali słowo "awesome" (wspaniały, doskonały, ekstra) ;) Ballmer powiedział, że jeśli miałby użyć dwóch słów to użyłby sformułowania "popular innovation" ze względu na tworzenie przez Microsoft rozwiązań dla masowego użytkownika.

W jednym z pytań nawiązano do badania, z którego wynikało, że przeważająca większość firm nie planuje w ciągu najbliższego roku migrować do Windows 7. Ballmer odpowiedział, że jest to normalne, gdyż firmy migrują z opóźnieniem i nie wpływa to w żaden sposób na datę wydania nowego systemu. W odpowiedzi na pytanie o opinię o patentach na oprogramowanie Ballmer odpowiedział, że są one bardzo ważne, ale obecny system nie sprawdza się i wymaga reformy. Powtórzył też, że Linux i inne projekty Open Source powinny płacić za wykorzystywane patenty Microsoftu.

Jednym z ciekawszych było pytanie o to, czy Microsoft przestanie rozwijać Internet Explorera i kupi np. Operę. Steve Ballmer stanowczo temu zaprzeczył i zapowiedział, że Microsoft będzie ciężko pracować nad IE. Stwierdził też, że kupienie Opery byłoby i tak niemożliwe gdyż uniemożliwiliby to europejscy regulatorzy rynku. Ballmera zapytano także o to, dlaczego nie ma polskiej wersji Xbox Live. Dyrektor Microsoftu nie był w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Zanotował je i zapowiedział, że się zajmie tą sprawą.Zdjęcie

Ballmer zaskoczył uczestników przychodząc w szaliku z naszymi narodowymi barwami :-)Zdjęcie

Sala była wypełniona po brzegi najaktywniejszymi przedstawicielami społeczności ITZdjęcie

Steve Ballmer w swoim żywiole - podczas otwierającego przemówieniaZdjęcie

Ballmer wygłosił krótką prezentację na temat kierunku rozwoju Microsoftu na najbliższe lataZdjęcie

Oto i szef Microsoftu w całej okazałości :-)Zdjęcie

Trzeba przyznać - gdy ten człowiek mówi, wszyscy słuchająZdjęcie

Przemawianie z całą pewnością ma we krwi...Zdjęcie

Szef Microsoftu chętnie wypatrywał pytań z sali :-)Zdjęcie

...a jeśli nie znał odpowiedzi - notował, by móc odpowiedzieć późniejZdjęcie

"Awesome" - to określenie Microsoftu chyba najbardziej podobało się Ballmerowi :-)

© dobreprogramy
s