Nowy WinUAE poradzi sobie z emulacją Amigi udającej peceta

Nowy WinUAE poradzi sobie z emulacją Amigi udającej peceta

Nowy WinUAE poradzi sobie z emulacją Amigi udającej peceta
16.11.2015 13:49

Znów okazja, by pobawić się z Amigą. Jeśli nawet niejesteście takimi fanami retro-komputerów, by śledzić nasz cyklAmigaCorner, to i tak możecie skorzystać z software'owego emulatora.Właśnie pojawiła się najnowsza wersja jednego z najlepszychtakich narzędzi do uruchamiania oprogramowania z „Przyjaciółki”.Oznaczony numerem 3.2.0 WinUAE to dziesiątki nowości i ulepszeń, zktórych najważniejsze jest pojawienie się kompilacji 64-bitowej, awraz z nią znacznego przyspieszenia emulacji zarówno procesorów680x0, jak i PowerPC.

Trudno powiedzieć, czy jeszcze coś pozostało do zrobienia wkwestii WinUAE. Nowawersja do i tak imponującej już listy wspieranych urządzeńdodaje kolejne, w tym płytkę akceleratora DKB Wildfire, 11 modelikontrolerów twardych dysków, produkowane przez Commodore kartyrozszerzeń x86, urządzenia dodatkowe do kart rozszerzeń (m.in.kartę VGA i pecetowe kontrolery twardych dysków), a także noweamigowe karty graficzne, dźwiękowe i sieciowe podłączane podszynę PCI.

My Basic Setup Of WinUAE 3.2.0 64-Bit Commodore Amiga Emulator

Jeśli chcecie więc pobawić się w emulowanie Amigi udającejpeceta, nowa wersja może być warta uwagi. Ale nie oznacza to, żeci, którzy po prostu chcą pograć w klasyczne gry, nie mają tuszukać. Spodziewać się mamy znacznie wyższej jakości dźwięku zCD i kart dźwiękowych, przyspieszenia emulacji procesorów68020/68030, wsparcia dla różnych nieudokumentowanych funkcjiczipsetów ECS i AGA, które były wykorzystywane głównie przezludzi z demosceny, przyspieszenia obsługi pamięci oraz emulacjipłynnego podpikselowego przewijania z blittera kości AGA. Pojawiłasię też możliwość startowania systemu z obrazów dysków wstarszych wersjach Kickstartu oraz zastępowania przezroczystychpikseli w obrazie z genlocka szumem lub statycznym obrazkiem.

Warto też wspomnieć o ulepszeniach od strony Windows – wersja3.2.0 to lepsze wsparcie dla wyświetlaczy HighDPI, możliwośćpodania w linii poleceń ścieżek do skrótów i zmapowanie prawegoklawisza Control na prawy klawisz Windows. Poprawiono takżekilkanaście usterek, związanych m.in. z obsługą sieci,przełączaniem trybów grafiki przez DirectX czy zapominaniemustawień układu klawiatury.

Nową wersję już znajdziecie w naszej bazieoprogramowania, zarówno dla 32-bitowych jak i 64-bitowychsystemów Windows. Uwaga – od tej wersji koniec ze wsparciem dlastarych procesorów bez zestawu instrukcji SSE2 (w praktyce zespotykanych jeszcze niekiedy czipów w grę wchodzi tylko Athlon XP).Osoby zainteresowane uruchamianiem WinUAE na Linuksie musząskorzystać z Wine 1.7.44 lub nowszego, choć lepiej skorzystać zemulatora FS-UAE.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)