Spowalnianie starszych iPhone'ów można już wyłączyć w nowej wersji iOS-a

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Właśnie udostępniona została nowa testowe wersja iOS-a, wydanie 11.3 beta 2. Przynosi ono nowość wyczekiwaną przez użytkowników iPhone'ów od momentu opublikowania przez Apple przeprosin za spowalnianie starszych urządzeń z wysłużoną baterią. Wówczas zapowiedziano bowiem, że do iOS-a trafi nowa funkcja, która pozwoli na wyłączenie spowalniania. To właśnie ją można już testować w nowej becie.

W ustawieniach systemu, w kategorii Bateria, pojawiła się nowa pozycja – Battery Health – oznaczona na razie metką beta. Obszernych informacji na temat tego menu dostarcza dokumentacja Apple. Dowiedzieć się z niej można, że ekran kondycji baterii pozwala zdobyć informacje o maksymalnej bieżącej pojemności baterii w stosunku do stanu fabrycznego. Wartość ta jest wyrażana w procentach. Niżej znajduje się przełącznik, który pozwala zarządzać spowalnianiem. Będzie on jednak aktywny tylko, jeśli system rozpozna, że włączone zostało zarządzanie wydajnością, czyli po prostu spowalnianie.

Jeżeli system rozpozna, że wcześniej nastąpiło nagłe wyłączenie smartfonu ze względu na brak możliwości dostarczenia mocy szczytowej z baterii, to tryb zarządzania wydajnością zostanie włączony automatycznie. Będzie go można jednak wyłączyć. Wówczas w menu wyświetlona będzie informacja, że spowalnianie zostało wyłączone ręcznie. Tam także wyświetlane będą informacje o konieczności naprawy w przypadku skrajnie zużytych akumulatorów.

Co ważne, wyłączenie spowalniania nie będzie aktywne raz na zawsze. Zarządzanie wydajnością będzie automatycznie aktywowane powtórnie po każdym nagłym wyłączeniu iPhone'a z powodu braku możliwości dostarczenia mocy szczytowej. Z opublikowanej dotąd przez Apple dokumentacji nie wynika, aby automatycznie przywracanie spowalniania można było wyłączyć na stałe. A to może zapowiadać irytację użytkowników, którzy przedkładają wydajność nad stabilność pracy urządzenia.

Apple zwyczajowo nie dzieli się dokładnym harmonogramem prac nad nową wersją systemu. iOS-a 11.3 z funkcją wyłączania spowalniania starszych iPhone'ów w wydaniu stabilnym możemy się spodziewać nie wcześniej niż na wiosnę.

© dobreprogramy