Środki na kontach ocaleją, ale ustawa antyterrorystyczna bardzo zaszkodziła rynkowi prepaidów

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Urząd Komunikacji Elektronicznej wyjaśnił sytuację wszystkch tych, którzy nie zarejestrowali posiadanych przed wejściem ustawy antyterrorystycznej kart prepaid. Jak wiadomo, od 1 lutego 2017 roku karty takie zostaną wyłączone przez operatorów, którym wspomniana ustawa zakazuje dalszego świadczenia usług telekomunikacyjnych niezarejestrowanym użytkownikom. Co jednak ze środkami znajdującymi się na kontach takich użytkowników? Nad tym twórcy ustawy już się nie zastanowili.

W świetle obowiązującego prawa obowiązek rejestracji prepaidów dotyczy zarówno nowych klientów chcących dopiero rozpocząć korzystanie z usług na kartę, jak i tych, którzy karty kupili przed 25 lipca 2016 r. Karty niezarejestrowane do 1 lutego 2017 r. mają zostać dezaktywowane. Z kolei te nowe karty SIM po zakupie pozostają nieaktywne, do momentu zidentyfikowania się u operatora, tj. podanie upoważnionej osobie imienia, nazwiska i numeru PESEL oraz okazanie dokumentu tożsamości.

Do końca stycznia 2017 zarejestrowanych musi być ok. 10 mln takich prepaidów. Operatorzy do tej pory nie poinformowali, jak idzie im rejestrowanie kart. Jedynie Orange Polska ujawniło, że rejestracji poddało się 50% aktywnych użytkowników (nie definiując jednak, kim taki aktywny użytkownik jest). Żaden operator nie powiedział też, co zrobi ze zgromadzonymi na kontach prepaidowych środkami.

Prezes UKE uważa jednak, że sama ustawa antyterrorystyczna nie mówi o wygaśnięciu zawartej z klientem umowy, a jedynie zaprzestaniu świadczenia usług na rzecz klienta ze względów pozaregulaminowych. W jego ocenie, w przypadku dopełnienia przez użytkownika obowiązku rejestracji po 1 lutego 2017 r., powinien on odzyskać możliwość korzystania z usługi telekomunikacyjnej, z zachowaniem swojego numeru i środków z doładowań (o ile nie upłynął regulaminowy okres ważności konta i doładowania).

Jedno pozostaje pewne. Wpływ ustawy antyterrorystycznej na rynek okazał się fatalny. Sprzedaż prepaidów, stanowiących do tej pory nawet 25% przychodów sieci komórkowych, drastycznie spadła. Z danych pozyskanych przez dziennik Rzeczpospolita wynika, że skurczyła się ona nawet o 50-70%. Maleje także liczba użytkowników telefonii na kartę. Z oficjalnych wyników telekomów wynika, że w ciągu trzech ostatnich miesięcy Plus stracił 300 tys. użytkowników, Orange 600 tys., T-Mobile 414 tys., a Play najprawdopodobniej aż 800 tys. (wartość szacowana na podstawie danych GUS-u).

© dobreprogramy