SuperFetch przepowiada przyszłość w Viście

Strona główna Aktualności

O autorze

Na łamach serwisu InformationWeek pojawił się interesujący artykuł poświęcony technologii SuperFetch - mało znanej, a jednak znacznie wpływającej na wydajność systemu Windows Vista funkcji. Dzięki tej nowości system jest w stanie przewidzieć kolejne kroki użytkownika i odpowiednio się do nich przygotować.

Niewiele osób wie, że SuperFetch to świeże dzieło ludzi z działu Microsoft Research. To oni zaprojektowali i przygotowali algorytmy, które czynią z systemu prawdziwego Nostradamusa. Vista przez pierwsze dni monitoruje bowiem poczynania użytkownika, sprawdza, jakie programy i kiedy on uruchamia, jak z nimi pracuje. Następnie w określonych sytuacjach ładuje te aplikacje do pamięci tak, aby były gotowe do pracy jeszcze zanim użytkownik kliknie ikonę programu. Dzięki temu, jak mówi przedstawiciel grupy programistów Eric Horvitz, system potrafi trafnie przewidzieć do trzech następnych uruchamianych aplikacji.

Horvitz przewiduje, że w przyszłości systemy operacyjne będą naprawdę inteligentne - będą uczyć się zwyczajów użytkownika i w ten sposób maksymalnie dopasowywać się do jego potrzeb. Programiści Microsoft ujawniają, że nie wszystkie planowane funkcje SuperFetch znalazły się w Windows Vista, np. przewidywanie czasu bezczynności. Niektóre z tych funkcji znajdą się w przyszłych wydaniach Windows i innych programów, takich jak chociażby Windows Live OneCare. Horvitz przekonuje, że dzisiejsze komputery mają ogromny, niewykorzystany potencjał w postaci szybkich procesorów, które przez zdecydowaną większość czasu są bezczynne - warto je wykorzystać chociażby w taki sposób jak ten.

© dobreprogramy
s