Synfig Studio 1.2.1

Strona główna Windows Multimedia Tworzenie i edycja animacji
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Synfig Studio to wieloplatformowa aplikacja przeznaczona dla osób tworzących animacje. Wykorzystuje zarówno grafikę wektorową jak i bitmapy.

Za jego pomocą użytkownicy mogą w prosty sposób kreować animacje, bez konieczności powtarzania ruchów klatka po klatce. Program oferuje takie funkcje jak tworzenie warstw, obsługa HDRI (High Dynamic-Range Imaging) czy współpraca z tabletami. Interfejs aplikacji został tak zaprojektowany, aby umożliwić jak najprostszą obsługę.

W głównym oknie Synfig Studio znajdziemy przybornik narzędziowy, okno do zarządzania paletami i opcjami, a także narzędzie do śledzenia klatek, warstw i metadanych. Za ich pomocą możemy edytować animację, dodawać kształty i wypełnienia, a także zmieniać układ warstw czy zapisywać notatki.

Nowości i zmiany w wersji 1.0

W wersji 1.0 znajdziemy przebudowany interfejs graficzny stworzony z wykorzystaniem GTK+3. Na uwagę zasługuje także ukończony już system „kości”, pozwalający połączyć kształty postaci z wirtualnym szkieletem, który posłuży do wyznaczania ruchu kończyn oraz zniekształcenia.

Zaawansowane zniekształcenia obrazu mogą wykorzystać szkielet dzięki nowej warstwie zniekształceń.

Pracę z obrazami rastrowymi znacznie ułatwi możliwość cięcia ich na kawałki, które potem można swobodnie animować, w sposób niedestruktywny. W każdej chwili można zmienić linie cięć i wrócić do punktu wyjścia.

W tej wersji programu pojawiła się także wstępna implementacja warstwy dźwiękowej, która może zawierać ścieżki z plików w formatach WAV, Ogg Vorbis lub MP3. Realizm animacji poprawi możliwość zastosowania modelowania fizyki. Już można skorzystać z podstawowej symulacji prostych zjawisk kinetycznych, w tym tarcia, przyspieszenia i ruchu harmonicznego.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
  #4 25.05.2013 09:50

Jest nowa wersja: Synfig Studio 0.64.0 (11.05.2013).
Na razie: Linux, Mac OS X.

  #3 31.08.2012 16:55

@eliaszq
Da radę. Jeśli w zewnętrznym programie plik filmu rozłożysz na pliki które da się zaimportować do Synfiga jako osobne klatki. Nie ma problemu. Ewentualnie możesz użyć ffmpeg'a, ale to jest już "trochę" bardziej skomplikowane.

Co do programu. Jak dla mnie najlepszy dostępny program do animacji na rynku. Przebić mógłby go tylko Adobe Flash Professional CS6, ale jego cena sprawia, że zwycięzca jest jasny. Oczywiście, program w obsłudze prosty nie jest, ale można w nim osiągnąć praktycznie każdy efekt. O ile wie się jak. Mówić by o nim można wiele, powtarzając jednak w większości słowa kawki78. Program już dziś budzi wrażenie, a pozostaje nam czekać na jego kolejne wersje które zburzą ostatnie niedociągnięcia.

  #2 20.05.2012 17:45

Ej, a można tutaj robić gify z wycinków poszczególnych filmów?

  #1 28.03.2012 00:30

Gratulacje kawka :)