Tak będzie wyglądał nowy Gmail. Tester pokazał zrzuty ekranu

Strona główna Aktualności

O autorze

W środę wieczorem informowaliśmy, że Google pracuje nad nową wersją przeglądarkowego interfejsu dla swojej świetnej poczty. Nie trzeba było długo czekać na zrzuty ekranu projektowanej usługi. Podzielił się nimi jeden z czytelników Android Authority, niedługo później swoją wersję otrzymał The Verge.

Nowy wygląd Gmaila istotnie zawiera elementy Material Design, tak jak przypuszczaliśmy, ale ponadto wprowadza elementy Bubble Design (Material Design 2). Kierunek rozwoju Gmaila jest więc spójny z tym, co zobaczyć można w aplikacjach na smartfonach Pixel. Charakterystyczne szare ikonki zostały wykorzystane do oznaczania skrzynek pocztowych. Nie uległa zmianie kolejność oznaczeń pojedynczych wiadomości, co jest dobrą decyzją z punktu widzenia osób przyzwyczajonych do przeglądarkowego Gmaila.

Przede wszystkim trzeba wskazać na możliwość wyboru jednego z trzech stylów prezentacji maili. Będziemy mogli wybierać między widokiem kompaktowym, wygodnym i luźnym, podobnie jak w obecnym Gmailu, ale zmiany dotyczą nie tylko marginesów wokół tematów e-maili na liście. Widok luźny będzie zawierał informacje o załącznikach znajdujących się w wiadomościach w postaci kolorowych ikonek dokumentów i obrazów. Dla osób korzystających z pełnego zestawu narzędzi Google'a może to być korzystna zmiana.

Kalendarz, zadania i notatki – Gmail prawie jak Outlook

Wczoraj dowiedzieliśmy się o planowanej integracji Gmaila z kalendarzem. Okazuje się, że na kalendarzu się nie skończy. Nowy Gmail będzie miał także wtyczkę do obsługi aplikacji Google Keep, przeznaczonej do robienia szybkich notatek, a także listy zadań Google Tasks. Integracja tego typu zapowiada się doskonale i dzięki temu Gmail w końcu będzie mógł konkurować z Outlookiem w środowiskach biznesowych. Wszystkie zapisane notatki i zadania do wykonania zostaną oczywiście od razu zsynchronizowane z odpowiednimi aplikacjami mobilnymi.

Aktualnie Gmail ma wbudowaną listę zadań do wykonania, ale nie oszukujmy się – jej interfejs woła o pomstę do nieba.

Wtyczki do obsługi zewnętrznych aplikacji będą otwierane w postaci pasków po prawej stronie ekranu. Póki co nie widać żadnej wtyczki do obsługi komunikatora, poza ikonką Google Hangouts poniżej listy skrzynek pocztowych. Mam nadzieję, że Google nie przepuści możliwości zmiany także tej części. Byłoby to świetne rozwiązanie przede wszystkim dlatego, że Google Allo ma pozwolić na odczytywanie SMS-ów w przeglądarce. Oczywiście pod warunkiem, że do SMS-ów także używamy aplikacji Google'a.

Mamy też możliwość sprawdzenia, jak będzie wyglądał interfejs wybierania automatycznie generowanej odpowiedzi na maile.

Tu nie ma zaskoczenia. Poniżej widoku wiadomości zobaczymy kilka propozycji odpowiedzi na czytaną właśnie wiadomość, zwykle niezbyt finezyjnych. Więcej o tej funkcji będziemy mogli powiedzieć po bliższym przetestowaniu w indywidualnych skrzynkach.

Wciąż nie znamy terminu prezentacji nowego wyglądu Gmaila. Niektóre źródła sugerują, że będziemy musieli poczekać aż do Google I/O, zaplanowanego na maj.

© dobreprogramy
s