Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

KDE jako zamiennik standardowej powłoki Windowsa

Kilka słów wstępuPrzy okazji czytania „Systemów operacyjnych” Tanenbauma i jedynego polskiego wydania serii o tym co się dzieje „pod maską” Windowsa, czyli „Windows 2000 od środka” Solomona i Russinovicha nabrałem ochoty na poszperanie w systemie. Szczególnie zaintrygowała mnie możliwość zmiany domyślnej powłoki, o której czytałem w tej drugiej książce.
Przeszukując wyniki z Google odnoszące się do tego tematu, znalazłem kilka projektów mających na celu zamianę standardowej powłoki systemów Windows (explorer.exe). Jednak moją szczególną uwagę przykuł jeden link: windows.kde.org

Czym jest KDE?KDE obok Gnome jest jednym z najczęściej używanych środowisk graficznych w systemach uniksopodobnych (w tym na Linuksie). Prócz zapewnienia użytkownikowi możliwości zarządzania oknami i uruchamiania programów, projekt ten dostarcza także pokaźny pakiet oprogramowania: zaczynając od notatnika, przez pakiet biurowy, a na środowisku programistycznym kończąc.

W takim razie skąd wzięło się KDE na Windowsie?Już od wielu lat grupka zapaleńców próbowała uruchamiać oprogramowanie KDE na MS Windows. Do niedawna posiłkowano się Cygwinem, czyli pewną nakładką dzięki której możliwe staje się używanie standardu POSIX na systemach Microsoftu. Nie jestem tego w 100% pewien, ale chyba podyktowane było to głównie zawiłościami licencyjnymi biblioteki graficznej Qt, na której KDE jest oparte. Od wersji 4. tej biblioteki dostępna jest za darmo natywna wersja na Windows, tak więc programiści mogli odejść od używania Cygwina. Początkowo projekt windows.kde.org zajmował się jedynie dodatkowym oprogramowaniem dostarczanym wraz z KDE, jednak teraz dostępna jest także (prawie) cała powłoka.

InstalacjaAby uruchomić środowisko graficzne KDE w systemie Windows nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza. Programiści dostarczyli bardzo wygodny instalator, w którym ograniczamy się do wyboru miejsca instalacji, serwera lustrzanego oraz pakietów oprogramowania które chcemy zainstalować.
Podstawowym pakietem, który należy zainstalować, jeżeli chcemy zmienić domyślną powłokę systemu jest kdebase-workspace.
Po instalacji wymagany jest jeszcze jeden krok - jeżeli chcemy, żeby przy logowaniu uruchomiło się KDE zamiast Explorera, musimy ręcznie wyedytować rejestr. W tym celu uruchamiamy program regedit i szukamy klucza HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon i dodajemy nową „Wartość ciągu” o nazwie shell. W „Danych wartości” wpisujemy ścieżkę do programu plasma-desktop.exe, który znajduje się w katalogu, w którym zainstalowaliśmy KDE, czyli np. C:\KDE\bin\plasma-desktop.exe .
Gdybyśmy chcieli powrócić do standardowej powłoki, wystarczy usunąć wprowadzone przez nas dane z rejestru.

Pierwsze pozytywne wrażenia...„Ooo, to jednak działa” - taka była moja pierwsza myśl. Po uruchomieniu wita nas standardowy pulpit KDE4. Działają wszelkie gadżety na pulpicie takie jak zegarek, kalendarz, czy animowana piłka skacząca po ekranie. Bardzo dobrze działa także przezroczystość panelu oraz brzegów menu. Do dyspozycji jest też niektóre oprogramowanie tworzone w ramach projektu KDE, takie jak Kwrite (notatnik), Dolphin (menedżer plików) czy Konqueror (przeglądarka internetowa).

Zrzuty ekranu prezentujące KDE 4.4.4 uruchomione na Windows 7:

… oraz pierwsze rozczarowaniaNiestety nie trzeba długiego czasu, żeby stwierdzić, że niestety KDE na Windowsie nie nadaje się jeszcze do codziennego użytku.
Brak chociażby tak podstawowych narzędzi jak tacka systemowa, czy pasek zadań, przez co jedyną możliwością przełączania pomiędzy oknami jest Alt+Tab, bądź Win+Tab.

Nie działa też część dostarczonego oprogramowania (chociaż to pewnie zależy od buildu który wybierzemy przy instalacji), u mnie np. nie działa Amarok (odtwarzacz muzyki).
Jedyną możliwością wylogowania się z sesji jest użycie Ctrl+Alt+Del, ponieważ wywołanie „Logout”, bądź „Shutdown” z menu nie daje żadnego efektu.
Z poziomu menu nie mamy także dostępu do zainstalowanego oprogramowania nie pochodzącego z projektu, a próba stworzenia jakiegokolwiek działającego skrótu, czy to w menu, czy na pulpicie, kończy się niepowodzeniem.
Ciekawie zachowują się też nowo otwarte okna. Po otwarciu niestety ich nie zobaczymy i musimy przełączyć się na nie przez Alt+Tab.
Ze stabilnością też nie jest za ciekawie, ale osobiście bardzo kibicuję temu projektowi, gdyż stanowi ciekawą alternatywę dla explorera, a kilka narzędzi z projektu KDE z chęcią bym zobaczył u siebie na Windowsie, dlatego życzę programistom projektu udanej walki z błędami i kolejnych, stabilniejszych wydań :)

Na zakończenieChciałbym odradzić testowanie KDE4 laikom. Szczególnie gdy ktoś nie ma chociażby podstawowej wiedzy na temat rejestru i narzędzia regedit oraz tego jak to narzędzie uruchomić nie mając do dyspozycji polecenia „Uruchom” z menu start ;) 

Komentarze

0 nowych
przemo_li   11 #1 12.08.2010 14:17

KDE4 można też przetestować bez edycji rejestru. Wystarczy uruchomić program plasma.exe który znajdziemy z innymi plikami KDE4.

Wtedy mamy dostęp do całej powłoki KDE4 ale też do zwykłego paska zadań Wingrozy (a przynajmniej tak jest z XP).

Razi   7 #2 12.08.2010 15:01

Ja na windzie tylko Plasmę uruchamiałem, pasek z KDE wyłączyłem. To chyba na razie jedyna alternatywa.

GL1zdA   12 #3 12.08.2010 15:26

Testowałem 2 czy 3 miesiące temu - niestety programy z KDE nie działały lub działały bardzo wolno.

Meszuge   16 #4 12.08.2010 15:50

Moją pierwszą myślą też było: „O, jednak działa!”, ale druga była mniej przyjemna: „No… działa, ale po co?” i szybciutko wszystko przywróciłem do stanu poprzedniego.

master_zonk6   7 #5 12.08.2010 16:32

jak połowa rzeczy nie działa to widać stabilne to nie jest.

spunky   2 #6 12.08.2010 17:01

Ja kilka lat temu (5-8 dokładnie nie pamiętam) bawiłem się w podmienianie explorera. Przez jakiś czas korzystałem z powłoki bardzo przypominającej KDE. Ciekawe doświadczenie tym bardziej, że wcześniej nie miałem styczności z systemami innymi niż okienka.

Pamiętam, że dolny panel był taki wysoki jak w KDE i z 4 pulpitami. No i chyba menu z programami pod PPM było, które trzeba było edytować przez pliki tekstowe

  #7 12.08.2010 20:59

"Od wersji 4. tej biblioteki dostępna jest za darmo natywna wersja na Windows, tak więc programiści mogli odejść od używania Cygwina."

Ja myślę, że wcześniej brak QT na Windows był przyczyną braku KDE. Wcześniej do uruchomienia KDE na Windowsie, to prócz Cygwina lub coś podobnego był potrzebny serwer X. Teraz QT na Windowsie nie wymaga serwera X.

  #8 12.08.2010 21:03

KDE4 powinno też działać na Windows Vista. Początkowo pod ten system był adresowany port KDE na Windows. Myślę, że zespół KDE nie wspiera tak dobrze Windows 7, jak Vistę i lepiej testować działanie pod Windows Vista.

W każdym razie, to pod Windows nie uświadczymy niektórych elementów, jak choćby KWina. Prezentowany zrzut ekranu z przełączaniem okien jest efektem systemu Windows, a nie KDE4.

  #9 12.08.2010 21:05

@przemo_li | 12.08.2010 14:17 : Właściwie, to projekt KDE dla Windows skupiał się na integracji plasmoidów KDE z powłoką Windows. Po przeczytaniu tego wpisu można się zastanawiać, gdzie to się podziało. Korzystając jednak z tego trybu zostawiamy pasek dolny explorera, a także explorer nadal pracuje.

Kpc21   10 #10 13.08.2010 00:25

Ja wolałbym odwrotne rozwiązanie - explorer.exe pod Linuksem. Ale to chyba niemożliwe.

TheUsh   7 #11 13.08.2010 00:36

@notgnucy:
Wcześniej QT na Windowsie było, ale tylko w wersji komercyjnej (chociażby Opera korzysta z tej biblioteki i korzystała także z wersji trzeciej), dlatego obchodzono problem przez używanie wersji uniksowej na Cygwinie, a przez to także wymagany był serwer X.

Prócz Visty którą wymieniasz, KDE4 działa też na XP (próbowałem i w zasadzie zachowuje się tak samo).
W sumie to mogę też przetestować na Viście, ale wątpię aby coś się zmieniło.
Z resztą twórcy projektu mówią o wspieraniu wszystkich Windowsów od XP wzwyż ("Currently the Windows versions starting with Windows XP are supported").

Co do przełączania okien, to zauważ gdzie zamieściłem ten zrzut. Pod tekstem o Alt+Win ;) Dlatego założyłem, że mądry czytelnik sam wydedukuje, że to efekt z siódemki.

"Właściwie, to projekt KDE dla Windows skupiał się na integracji plasmoidów KDE z powłoką Windows."
Szczerze mówiąc pierwsze słyszę. Projekt ma za zadanie portowanie aplikacji KDE na Windows, o czym wspomina chociażby tekst na stronie głównej projektu ("The KDE on Windows Project is aimed at native porting of the KDE applications to MS Windows") i z tego co pamiętam tak było od początku. Wydaje mi się, że to właśnie przeportowanie plasmy jest czymś ponadprogramowym.

mozzi   2 #12 13.08.2010 07:58

KDE for Windows nie nadaje się (i pewnie jeszcze długa nie będzie się nadawać) jako zamiennik powłoki systemowej (systemowego GUI, czyli Windows Desktop Manager). Obecnie na przyzwoitym poziomie stoją tylko dwa zamienniki, tj. LiteStep i WindowsBlinds.

  #13 13.08.2010 10:23

@Kpc21 | 13.08.2010 0:25 :
1. IceWM + odpowiednia skórka
2. Poszukaj XP Linux czy Linux XP
3. Po co?

Kpc21   10 #14 14.08.2010 18:55

Nie chodzi mi o wygląd, a o samą naturę działania.

Gdyby Linux nie działał na tej zasadzie, że żeby wykonać jedną czynność konfiguracyjną (która w Windows zajmuje kilka minut), zwykle trzeba kombinować kilka dni, to używałbym go.

Kpc21   10 #15 14.08.2010 18:55

Nie chodzi mi o wygląd, a o samą naturę działania.

Gdyby Linux nie działał na tej zasadzie, że żeby wykonać jedną czynność konfiguracyjną (która w Windows zajmuje kilka minut), zwykle trzeba kombinować kilka dni, to używałbym go.

  #16 16.08.2010 12:20

@Kpc21
Zwykle chodzi o to tylko, że windows znasz dobrze, a linuksa mało, albo wcale, a także o przyzwyczajenia.

  #17 16.04.2012 13:47

@Kpc21
ja mam zgoła odwrotne wrażenie, no ale ja jestem bardziej przyzwyczajony do linuksa

  #18 16.04.2012 13:47

@Kpc21
ja mam zgoła odwrotne wrażenie, no ale ja jestem bardziej przyzwyczajony do linuksa

rosiak112   3 #19 13.05.2012 13:52

Załamałem się.
Linuxiarze udostępnią każdy program, każdą aplikacje, każde narzędzie dla windowsa... W drugą stronę się to nie sprawdza.

  #20 13.01.2013 12:23

Żeby KDE dobrze działało pod Windowsem trzeba by mieć Kwin na windows.

  #21 02.10.2014 14:33

A ja wolę zainstalowć kde

  #22 21.11.2014 16:42

zgadzam się z tobą

  #23 03.08.2017 08:45

@mozzi: to są nakładki na powłokę graficzną Windowsa, nie zaś zamienniki.