To koniec talerzowych dysków: Dell EMC widzi już tylko pamięci flash

Strona główna Aktualności

O autorze

Producenci talerzowych twardych dysków wciąż walczą o ocalenie tej technologii – nawet jeśli już nie do zastosowań domowych, to przynajmniej w centrach danych. Terabajtowe pojemności, rosnąca szybkość i niezawodność wypełnianych helem napędów chyba jednak mogą opóźnić kres co najwyżej o kilka lat. W nowoczesnym centrum danych nie widać już miejsca na talerzowe dyski, co widać bardzo mocno po tegorocznych zapowiedziach Della.

Gdy Dell przejął w zeszłym roku EMC za oszałamiającą kwotę 67 miliardów dolarów, stał się w ten sposób właścicielem wiodących na rynku rozwiązań z zakresu przechowywania danych i zarządzania nimi, archiwizacji, kopii zapasowych i odzyskiwania. Gdy więc firma ta wypowiada się na temat przechowywania danych – słuchają wszyscy. A w wypowiedziach tych o klasycznych twardych dyskach praktycznie nic nie słychać. Słychać za to, że przyszłością są pamięci NVMe.

EMC jeszcze przed przejęciem zapowiadało, że stanie się firmą całkowicie zorientowaną na pamięci flash. Dell EMC najwyraźniej będzie kontynuował ten trend. Podczas tegorocznego Dell EMC World poinformowano, że już 40% wszystkich sprzedawanych systemów storage’owych VMAX sprzedawana jest wyłącznie z pamięciami półprzewodnikowymi. Podobne trendy widać w systemach NAS Isilon.

Możliwości takich czysto flashowych urządzeń widać po zaprezentowanej tutaj macierzy VMAX 950F. Wykorzystujące nowe osiemnastordzeniowe czipy Xeon E5-2597-v4 urządzenie oferuje maksymalną pojemność 4,42 PB, wykorzystując jednostki pamięci flash o pojemności nawet 15,36 TB. Ta przeznaczona dla najbardziej wymagających użytkowników maszyna oferować ma o 68% większą wydajność od poprzedniej generacji (6,7 mln IOPS) i o 30% szybszy czas reakcji (350 mikrosekund).

To właśnie na takich systemach pamięci masowych realizowane są założenia software’owo definiowanego storage (SDS), możliwe jest przeprowadzanie wydajnej deduplikacji i zintegrowanego zarządzania kopiowanymi danymi. Ceny? Mają być coraz bardziej konkurencyjne wobec rozwiązań hybrydowych czy bazujących na zwykłych dyskach twardych.

To wciąż jednak nie koniec, nawet VMAX 950F ma swoje wąskie gardło – ogranicza go wydajność interfejsu 6 Gb/s SAS. Kolejna generacja macierzy pamięci masowych będzie już korzystała z NVM-Express, drastycznie zwiększając wydajność i obniżając opóźnienia, praktycznie bez zmian w cenie. Bezpośrednia komunikacja między procesorem a pamięcią po szynie PCIe gen 3 pomoże przede wszystkim w zastosowaniach biznesowych i superkomputerowych, maszynowym uczeniu i analityce danych. Już w tym roku zobaczymy pierwsze takie rozwiązania od Della – nawet jeśli mało kto je jeszcze potrzebuje.

Pani Caitlin Gordon, dyrektor marketingu produktów storage’owych w Dell EMC w ciekawej metaforze ujęła tę strategię wyjścia poza aktualne potrzeby rynku. Jej zdaniem pamięci NVMe można porównać do telewizorów z rozdzielczością 4K. Ludzie zaczęli kupować telewizory 4K, mimo że do dzisiaj niewiele jest treści, które można w ultrawysokiej rozdzielczości oglądać. Wydaje się więc pieniądze na coś, co tak naprawdę nie jest specjalnie potrzebne. Z czasem jednak 4K stanie się standardem wideo – każdy telewizor na rynku będzie pozwalał na obejrzenie takich treści.

To samo dotyczy superszybkich pamięci NVMe. Kupuje się je dziś niejako „na wyrost”, stosując po prostu jako taki sobie szybki SSD. By naprawdę ujawnił się ich potencjał, potrzeba oprogramowania zaprojektowanego od podstaw do tak szybkich pamięci. Gdy jednak takie oprogramowanie, zoptymalizowane pod kątem równoległego przetwarzania i ultraniskich opóźnień się pojawi, centra danych będą mogły robić rzeczy dziś właściwie niemożliwe.

W takim świecie twardym dyskom pozostanie rola takich sobie nieco szybszych pamięci taśmowych.

© dobreprogramy
s