To nie są telefony! HP prezentuje „głosowe tablety”

Strona główna Aktualności

O autorze

Niektórzy już zdążyli ucieszyć się, że oto firma HP wprowadziła na rynek długo wyczekiwane smartfony, raczej nie takiego wielkiego powrotu się spodziewaliśmy. Po klapie, jaką zaliczyły modele wyprodukowane po przejęciu firmy Palm (na przykład obecny tylko kilka dni na rynku Pré 3) wiele osób obgryzało paznokcie czekając na ewentualny debiut urządzeń mobilnych tego producenta. I oto są, ale jak twierdzi HP, nie są to smartfony, a do tego prawdopodobnie w Europie ich nie zobaczymy.

Jako miejsce startu firma HP wybrała Indie, gdzie ma bardzo silną pozycję na rynku komputerów osobistych. Wyprzedza tam Lenovo i Della, a i rynek telefonów wygląda tam zupełnie inaczej niż u nas. Dość powiedzieć, że Samsung ma w Indiach zaledwie 15% rynku smartfonów, kiedy w Stanach Zjednoczonych co trzeci telefon ma znaczek koreańskiego koncernu. Za nim w rankingach uplasowala się Nokia, dalej lokalne marki Micromax i Karbonn, oraz Lenovo i Huawei. Co więcej, w tym kraju niepopularne jest kupowanie telefonu od operatora i większość abonentów woli samodzielnie wybrać i zdobyć urządzenie, a potem dobrać odpowiednią taryfę. Według HP ten rynek ma wymagania, którym mogą sprostać.

W Indiach w przyszłym miesiącu na rynku pojawią się urządzenia Slate 6 i Slate 7, czyli w najmodniejszych tam obecnie rozmiarach. W przeciwieństwie do innych producentów, HP jasno zaznacza, że nie są to smartfony, a przed określeniem phablet ucieka. Według marketingowców firmy są to po prostu tablety głosowe. Specyfikacja obejmuje 4-rdzeniowe procesory (producenta i parametrów HP nie podaje), 16 GB pamięci wbudowanej, ekrany IPS (720p w mniejszym i 1280×800 w większym), głośniki stereo po stronie ekranu i 5-megapikselowe aparaty. Zainstalowany na nich będzie Android 4.2 z autorską nakładką i, jak to u HP, kilkoma programami, które mogą przydać się w biznesie.

Na razie nie wiadomo nic na temat rozszerzenia oferty urządzeń mobilnych HP na kolejne kraje. Prawdopodobnie jest to dobra decyzja, gdyż w porównaniu do indyjskiego, rynki Europy oraz Stany Zjednoczone są bardzo trudne dla nowych graczy, a Slate 6 i Slate 7, jak na nasze standardy, nie są niczym szczególnym. Bardziej skłaniają do narzekania, że szanujący się producent sięga po stary system. Jednak pokazywane podczas CES za zamkniętymi drzwiami tablety głosowe wywołały podobno pozytywne reakcje z różnych stron.

© dobreprogramy

Komentarze