Tutoriale do Blendera, czyli jak szybko poznać tajniki aplikacji

Hej, od mojego poprzedniego wpisu minęło już trochę czasu. Zacząłem już wcześniej pisać kilka postów, jednak póki co żaden z nich nie osiągnął stanu pozwalającego na publikację.

Do tego wpisu zainspirował mnie m. in. news na stronie głównej dobrychprogramów informujący o wydaniu nowej wersji aplikacji znanej pod nazwą Blender. Program ten można określić jako wielofunkcyjny program pozwalający na tworzenie grafiki 3D, a także składanie wyrenderowanych scen jeden film.

Bardziej szczegółowy opis funkcjonalności dostępnych w Blenderze, a także klika innych informacji można znaleźć w dedykowanym mu artykule na polskiej stronie Wikipedii.

Po wstępie do wstępu czas na wstęp właściwy :P.

Wstęp

Problem dla początkującego użytkownika zwykle związany jest z poznaniem interfejsu, chociaż i tak w wersji 2.5 został on trochę przeprojektowany. Użytkownik wyposażony w odpowiednie zasoby cierpliwości może próbować poznać aplikację na własną rękę, jednak łatwiejszym i szybszym sposobem wydaje się być przeczytanie lub obejrzenie odpowiedniego tutoriala.
Po poznaniu podstaw, kolejny krok to poznawanie tajników modelowania i animacji itp. Tutaj ponownie tutoriale mogą okazać się dużą pomocą. Pozostaje jeszcze kwestia odnalezienia odpowiednich samouczków w gąszczach internetu i w tej właśnie kwestii niniejszy wpis ma być pomocny :).

Strony z tutorialami

W tym artykule chciałbym podać kilka linków do stron, które udostępniają darmowe tutoriale pozwalające zapoznać się z wieloma funkcjonalnościami aplikacji, zaczynając od podstawowych, a kończąc na znacznie bardziej zaawansowanych. Nie jest to żaden ranking, ani pseudo-obiektywny spis najlepszych istniejących stron o Blenderze. Są to strony, które w mojej opinii dostarczają ciekawych materiałów związanych z aplikacją. Większość z nich odwiedzam dość często, gdy szukam informacji na temat związany z modelowaniem, animacją itp.

Blenderownia

Wymieniam ją jako pierwszą, gdyż jest to jedyna z wymienianych stron, która udostępnia tutoriale w naszym ojczystym języku ;). Strona prezentuje się atrakcyjnie i jest chociaż aktywna, dostępne tam kursy zostały dodane już parę lat temu, więc zawarte w nich instrukcje mogą nie do końca odpowiadać aktualnemu interfejsowi. Obejmują one jednak wiele ciekawych tematów i sądzę, że nadal mogą być bardzo wartościowe dla osób uczących się obsługi programu.

Tutoriale na oficjalnej stronie Blendera

Zestaw linków do tutoriali zebranych to na tej stronie pozwala na przekrojowe poznanie najważniejszych funkcjonalności aplikacji. Są to w większości linki do innych stron, z których część została także wymieniona w tym wpisie.

Blender Cookie

Podstrona dedykowana Blenderowi, będąca częścią CG Cookie: portalu udostępniającego wideotutoriale na różne tematy związane z grafiką komputerową. Wiele z publikowanych przez nich materiałów jest dostępnych za darmo, ale są też specjalne, udostępniane odpłatnie. Publikowane są przez różnych autorów, tworzących zespół prowadzący portal.

Blender Guru

Strona udostępniająca tutoriale stworzone przez jej autora skupione na technikach pozwalających tworzyć efektowne sceny i animacje. Początkowo podzielone były na kilka działów, teraz natomiast dotyczą różnych scen i motywów. Wśród ciekawych wymienić można choćby tutoriale o efektach atmosferycznych czy o tworzeniu fajerwerków.

BlenderArt

Darmowe e-czasopismo o Blenderze prezentujące ciekawe artykuły, tutoriale oraz galerie stworzone z wybranych spośród nadesłanych prac. Każdy numer ma swój temat przewodni, któremu jest poświęcony.

BlenderNation

Strona w newsami związanymi z Blenderem, informacjami o ciekawych projektach korzystających z tego narzędzia, a także linkami do pojawiających się tutoriali.

Uwagi i podsumowanie

Większość powyższych linków udostępnia tutoriale w języku angielskim, więc przydatna będzie jego znajomość. Jeśli ktoś jednak nie zna zbyt dobrze tego języka, może powoli próbować po prostu śledzić akcje wykonywane w programie przez autora wideo i odwzorowywać je na swoim komputerze.

Oczywiście jeśli macie jakieś pytania dotyczące Blendera możecie pisać o tym w komentarzach, wysłać mi wiadomość z danym pytaniem lub odwiedzić dział poświęcony grafice na naszym portalowym forum :).

Mam nadzieję, że powyższa kolekcja stron ułatwi Wam odnalezienie interesujących kursów i pozwoli dobrze poznać aplikację. Jeśli macie linki do innych, nie wymienionych tu stron z materiałami o Blenderze, które warto polecić, zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzach :).

Pozdrawiam,

Łukasz