Twórcy MySQL sceptyczni wobec GPLv3

Strona główna Aktualności

O autorze

GNU GPL to najpopularniejsza licencja stosowana przez twórców oprogramowania Open Source. Aktualnie obowiązuje jej druga wersja, a od roku trwają prace nad trzecim wydaniem, które już teraz wywołuje spore kontrowersje.

Jakiś czas temu twórca jądra Linuksa, Linus Torwalds ogłosił, że nie zamierza przechodzić na GPLv3, jedynie poszczególne pliki mogą mieć zmienioną licencję, ale całość pozostanie przy starej wersji. Także większość programistów Open Source jest sceptyczna wobec propozycji zmian, największe kontrowersje wywołuje kwestia DRM.

Teraz na temat GPL wypowiedzieli się twórcy popularnej otwartej bazy danych MySQL. Do tej pory jej licencja była opisana jako "wersja 2 lub późniejsza", ale w najnowszych wydaniach postanowiono zmienić ten zapis na "wersja 2". Nie oznacza to, że twórcy zupełnie zrezygnowali z przejścia na nową wersję, ale jest to sposób zabezpieczenia się przez automatyczną zmianą w momencie wejścia w życie "trójki". Niezbyt przekonana do nowej wersji jest także firma Sun.

© dobreprogramy
s