r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

UE i USA rozpoczęły negocjacje handlowe, równocześnie rozmawiają o prywatności

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone rozpoczęły dziś negocjacje w sprawie Trans-Atlantic Trade and Investment Partnership (TIPP). Porozumienie zostało zaprojektowane, aby znieść bariery handlowe, co ma dać zastrzyk energii ekonomii po obu stronach Atlantyku. W piątek przedstawiciele Unii Europejskiej zapowiedzieli, że jednocześnie prowadzone będą rozmowy na temat ochrony danych i prywatności.

Niedawno w Sieci pojawiły się informacje mówiące, że NSA rzekomo założyła podsłuchy w biurach dyplomatów Unii Europejskiej w Waszyngtonie oraz podsłuchuje sieć komputerową. To oczywiście zirytowało władze Unii i zmotywowało polityków do rozpoczęcia dodatkowych rozmów.

José Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej, zaznaczył, że te rozmowy są ważnym krokiem w budowaniu zaufania niezbędnego do zawarcia tak ambitnych umów, jak porozumienie w zakresie handlu i inwestycji. Jego zdaniem jednak wiele wątpliwości związanych z działaniami wywiadowczymi NSA, o których ostatnio tak dużo się mówi, każdy kraj powinien zgłaszać osobno i na własną rękę, gdyż są to kwestie bardziej bezpieczeństwa narodowego, niż polityki Unii Europejskiej. Cecilia Malmstrom, członkini Komisji Europejskiej, zasugerowała, że z powodu tego konfliktu mogą nawet zostać zawieszone główne kanały wymiany informacji między USA i UE — Passenger Name Record i Terrorist Financing Tracking Program (dostęp do rejestru transakcji SWIFT). Zgadza się z opinią, że wzajemne zaufanie stron zostało mocno nadszarpnięte.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.