Kolejny sędzia w USA: Trump nie może zbanować TikToka

Kolejny sędzia w USA: Trump nie może zbanować TikToka

Logo TikToka na ekranie smartfonu na tle twitterowego konta Donalda Trumpa. Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)
Logo TikToka na ekranie smartfonu na tle twitterowego konta Donalda Trumpa. Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)
08.12.2020 12:16, aktualizacja: 08.12.2020 12:36

Sędzia federalny Carl Nichols wydał wstępny nakaz, który powinien powstrzymać Departament Handlu USA od zakazania transakcji z TikTokiem – donosi portal The Verge.

6 sierpnia administracja Trumpa wydała zarządzenie, które zablokowałoby transakcje pomiędzy firmami amerykańskimi a chińskimi spółkami macierzystymi usług TikTok i WeChat, czyli ByteDance i Tencent. Trump uznał TikToka i WeChata za "zagrożenie narodowe", powołując się na obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa.

W zarządzeniu tym powołano się na ustawę International Emergency Economic Powers Act (IEEPA), która zezwala Trumpowi na zakazanie transakcji pomiędzy firmami amerykańskimi i zagranicznymi.

Punkt dla TikToka

Jednakże, w swojej opinii towarzyszącej decyzji, amerykański sędzia okręgowy Carl Nichols stwierdził, że "rząd prawdopodobnie przekroczył wyraźne ograniczenia IEEPA".

W dniu 27 września Nichols wydał również wstępny nakaz, który zezwalał ludziom na dalsze ściąganie aplikacji w USA. Wtedy nie orzekł on jednak o innych ograniczeniach Departamentu Handlu.

Sędzia federalny w Pensylwanii już 30 października skutecznie powstrzymał zamknięcie TikToka, w orzeczeniu w sprawie pozwu wniesionego przez trzech twórców platformy. Już w ubiegłym miesiącu Departament Handlu przyznał im rację, twierdząc, że 12 listopada nie będzie egzekwował nakazu zamknięcia działalności.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)