Koniec czasu letniego i zimowego. UE decyduje na podstawie ankiety internetowej

Koniec czasu letniego i zimowego. UE decyduje na podstawie ankiety internetowej18.09.2018 18:44
Koniec czasu letniego i zimowego. UE decyduje na podstawie ankiety internetowej

Na początku lipca informowałam o internetowej ankiecie, w której Komisja Europejska pytała obywateli wspólnoty, czy chcą nadal dzielić czas na letni i zimowy i jeśli tak, który z nich będzie bardziej odpowiedni. Decyzja już zapadła – od października przyszłego roku nie będzie zmian czasu.

Podział na czas letni i zimowy został skrytykowany przez odpowiadających w ankiecie. Wzięło w niej udział 4,6 milionów osób i organizacji, z czego 80 proc. opowiedziało się przeciwko zmianie czasu. Najwięcej głosujących pochodziło z Niemiec, za projektem opowiedziała się też Angela Merkel, dla której jest to sprawa wysokiej wagi. Mimo że w ankiecie udział wziął zaledwie odsetek obywateli Unii, Komisja Europejska jest zdania, że przestawianie zegarków przynosi więcej szkody niż pożytku. Cierpi bezpieczeństwo publiczne, firmy prywatne, komunikacja zbiorowa, a niektórzy twierdzą, że także nasze zdrowie.

Kraje należące do Unii Europejskiej mają czas do kwietnia, by zdecydować, czy wolą zostać w strefie z czasem letnim, czy zimowym. Trzeba jednak podejść do sprawy rozsądnie i dogadać się z sąsiadami. Unia ryzykuje chaos czasowy – wyobraźcie sobie, że Niemcy zdecydują zostać w innej strefie czasowej niż Polska i Francja… dla komunikacji międzynarodowej byłby to ogromny problem. Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie.

Członkini Komisji Europejskiej, Violetta Bulc, liczy też na to, że kraje członkowskie podejdą do sprawy rozsądnie i uda się wypracować kompromis, by niepotrzebnie nie dzielić Europy. Harmonogram jest dość szybki, ale w każdym kraju prowadzone są konsultacje w tej sprawie.

Warto przypomnieć, że podział został wprowadzony z powodu oszczędności – najpierw świec, potem energii elektrycznej. Jednak w czasach oszczędnego oświetlenia LED-owego, popularyzacji automatyki budynkowej i rozwiązań dla inteligentnych miast, zniesienie podziału przyniesie większe korzyści, niż przestawianie zegarków, co podkreślił wiceprzewodniczący KE Maros Sefcovic.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (595)